zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 17 stycznia 2019

recenzja: Bracia "Tribute to Queen"

29.12.2008  autor: Tomasz Pastuch
okładka płyty
Nazwa zespołu: Bracia
Tytuł płyty: "Tribute to Queen"
Utwory: We Will Rock You; Another One Bites The Dust; We Are The Champions; Fat Bottomed Girls; Radio Ga Ga; I Want To Break Free; Bohemian Rhapsody; You Don't Fool Me; These Are The Days Of Our Lives; Innuendo; Who Wants To Live Forever; The Show Must Go On; Mnie nie zwiedziesz (You Don't Fool Me)
Wykonawcy: Piotr Cugowski - wokal; Wojciech Cugowski - gitara; Tomasz Gołąb - gitara basowa; Krzysztof Patocki - instrumenty perkusyjne; Tomasz Kałwak - instrumenty klawiszowe
Wydawcy: Agora S.A.
Rok wydania: 2008
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 6

Naprawdę ciężko powiedzieć, co chciał osiągnąć zespół Bracia, nagrywając tę płytę. Nie chcę ciskać gromów niezadowolenia, ale według mnie serwowanie publiczności takiego albumu nie jest do końca dobrym pomysłem.

Może na początek wymienię minusy krążka. Po pierwsze dobór repertuaru. Na miejscu Braci wziąłbym na warsztat piosenki, które rzadziej były profanowane przez innych artystów. Queen jest zespołem z takim dorobkiem, że można by ze spokojem skompletować nie jeden taki album. A z płyty "News of the Word" na pewno nie brałbym ani "We Will Rock You", ani "We Are the Champions" - są inne, o wiele ciekawsze. Szkoda też, że zabrakło utworów takich, jak "Tie Your Mother Down" czy "Crazy Little Thing Called Love" (w wykonaniu Piotra wyszłoby to na pewno ciekawie). Szkoda, że zespół zapomniał o albumie "Hot Space". Kolejny minus to nagranie "You Don't Fool Me" w polskiej wersji językowej. Według mnie to zabieg rodem z czasów muzyki chodnikowej, gdy kasety sprzedawane były w warzywniakach przez wąsatych panów w tureckich swetrach. A tak w ogóle, to czy nie lepiej zostawić w spokoju dorobek Queen i pokazać Polsce "składaka" z największymi przebojami Whitesnake, Ozzy'ego Osbourne'a czy Van Halen? Bo z takim repertuarem Bracia wypadają rewelacyjnie. Warto by te zespoły uchronić w jakiś sposób przed zapomnieniem, a Queen i bez tego hołdu pozostanie wielkim zespołem. Chyba, że Cugowscy mają pomysł na ciekawy materiał własnego autorstwa.

Przejdźmy do plusów. Zdecydowanym i niepodważalnym atutem jest głos Piotra. Widać, że ma potencjał - taki, jak jego ojciec z czasów świetności Budki Suflera. Na uwagę zasługują szczególnie "You Don't Fool Me", "The Show Must Go On" i "Fat Bottomed Girls". Reszcie zespołu także należą się pochwały. Szczególnie Wojciechowi, który dosyć wiernie odtworzył karkołomne solo w "Innuendo".

Mam nadzieję, że Bracia nagrają niedługo ciekawszy album. Nie chciałbym, aby zespół z takim potencjałem został ochrzczony mianem najsławniejszego cover-bandu i skończył w świątecznych, polsatowych audycjach, stojąc na scenie obok Elektrod i innych Mandarynek.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Bracia "Tribute to Queen"
Sigurd wawa (gość, IP: 89.72.64.*), 2013-09-18 20:11:41 | odpowiedz | zgłoś
Coraz bardziej przekonuje mnie twórczość tego bandu.

Ciekawa płyta. Skoro są dobrzy w coverach,to niech lepiej nie wydają płyt z własnymi kompozycjami ( i cudzymi tekstami).
Po Queen można zrobić covery Eltona Johna, za dwa lata covery Perfectu, za kolejne dwa lata covery Oddziału Zamkniętego.

Będą zapraszani na imprezy Sylwestrowe i koncerty Lata z Radiem
re: Bracia "Tribute to Queen"
wac
wac (wyślij pw), 2013-09-20 11:56:58 | odpowiedz | zgłoś
obstawiam, że wydadzą covery Budki Suflera ze starym Krzychem na wokalu jako guest star appearance
re: Bracia "Tribute to Queen"
wac
wac (wyślij pw), 2013-09-18 11:31:55 | odpowiedz | zgłoś
przynajmniej tekstów nie musieli kazać pisać
bardzo dobry materiał
usar (gość, IP: 77.254.63.*), 2012-02-01 17:26:58 | odpowiedz | zgłoś
z zapomnianych utworów raczej nie robi się coverów.
Bracia.. nikt nie zrobiłby tego lepiej!
Panie Piotrze jest Pan prawdziwym fenomenem!!! chylę czoła!
Bratny hołd dla Królowej
Saab (gość, IP: 194.181.131.*), 2011-11-04 10:18:01 | odpowiedz | zgłoś
Wolałbym żeby nagrali płytę z coverami różnych kapel, nie tylko Queen. Wszyscy jadą po tej płycie ale w trakcie jazdy samochodem słucha się tego zajebiście. Poszukam też tureckiego sweterka w szafie, bo "You don't fool me" w polskiej wersji mi się podoba i nawet szkoda że innych kawałków nie zaśpiewali w języku Piasta kołodzieja.
o nie...
Megakruk
Megakruk (wyślij pw), 2010-01-13 19:51:50 | odpowiedz | zgłoś
Nie mnie mówić im co mają robić, a co nie....chcieli to fakt, postarali się, to też fakt, ale to i tak narodowa tragedia....
Opinia
Sluchacz (gość, IP: 80.54.90.*), 2010-01-13 17:53:09 | odpowiedz | zgłoś
Zespół na pewno nie miał na celu robić Queen "po swojemu". Wiadomo, że Piotrek nigdy nie dorówna Freddiemu (chociaż i tak dobrze wypadł)no i cięzko jest tez zagrac niektore fragmenty.
Moim zdaniem wyszedł im niezly cover. Brawa za odwage, nie widze na polskiej scenie nikogo kto moglby zrobic to chociaz tak dobrze jak oni. Czekam na nowy autorski material, mam nadzieje ze bedzie rownie dobry jak poprzednie płyty.
re: Opinia
Sdfv (gość, IP: 83.31.179.*), 2013-09-17 21:11:16 | odpowiedz | zgłoś
Skoro nie widzisz nikogo na polskiej scenie, co dobrze by te covery zagrał, to jesteś ślepy.
Z motyką na słońce...
Żuk (gość, IP: 85.222.86.*), 2009-05-06 19:50:34 | odpowiedz | zgłoś
Trochę szkoda że słuchając tej płyty nie da się nie porównywać z oryginałem. A wiadomo jaki jest wynik takiego porównania. Z motyką na słońce panowie. Gratuluje jedynie odwagi.
Brawo - akcent i technika powalają
Derro (gość, IP: 83.4.93.*), 2009-02-18 20:46:06 | odpowiedz | zgłoś
Centralnie nie zjarzyłem, że to polaczki grają. Zagieli mnie na maksa. Oczywiście nie dorastają do pięt Queen'owi, ale i tak jak na Polaków to jest naprawdę coś. Utwór "Mnie nie zwiedziesz" (You Don't Fool Me) powinno się traktować jako ciekawostkę. Gorąco polecam fanom Queen'a i gratuluję pomysłu.