zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 24 marca 2023

recenzja: Julee Cruise "Floating Into The Night"

6.02.2000  autor: Przemysław Semik
okładka płyty
Nazwa zespołu: Julee Cruise
Tytuł płyty: "Floating Into The Night"
Utwory: Floating; Falling; I Remember; Rockin' Back Inside My Heart; Mysteries Of Love; Into The Night; I Float Alone; The Nightingale; The Swan; The World Spins
Wykonawcy: Kinny Landrum - syntezatory; Angelo Badalementi - syntezatory, pianino; Vinnie Bell - gitara; Al Reigni - gitara; Julee Cruise - wokal
Wydawcy: Warner Music
Premiera: 1989
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Czy pamiętacie anielski głos wokalistki, która zdobiła swym śpiewem jeden z najsłynniejszych seriali "Miasteczko Twin Peaks"? Wiele osób miało za złe wydawcy scieżki muzycznej do serialu, że zawarł na niej jedynie 3 utwory Julee Cruise. Na solowym albumie tej wokalistki zatytułowanym "Floating Into The Night" z 1989 roku mamy pełen zestaw - również piosenki, które możemy słuchać podczas scen w zajeździe (Road House). Wszystkie skomponował Angelo Badalementi do słów Davida Lyncha.

Całość materiału jest utrzymana w wyjątkowym i niepowtarzalnym onirycznym klimacie. Jak zresztą kiedyś już ktoś zauważył - muzyka jest jednym z najmocniejszych atutów Twin Peaks. Już pierwsza kompozycja "Floating" i użycie bardzo delikatnego automatu perkusyjnego oraz saksofonu i klarnetu, przekonują nas do idei całej płyty. "Falling" - to już motyw dobrze nam znany z serialu. Charakterystyczna linia basowych strun i delikatne klawisze. To jedna z najpopularniejszych kompozycji Angelo Badalamentiego. "Rockin' Back Inside My Heart" - wyjątkowy utwór z nieco żywszą perkusją i ciekawymi wstawkami saksofonu tenorowego.

"Shadow In My House
The Man He Has Brown Eyes
She'll Never Go To Hollywood
Love Moves Me"

"Mysteries of Love" to jedyny utwór na albumie skomponowany trzy lata wcześniej od pozostałych. Skromny akompaniament, ograniczony w zasadzie do cichego syntezatorowego tła, daje duże pole do popisu wokalistce:

"Czasami wieje wiatr
a ty i ja pływamy w miłości
i całujemy się bez końca w ciemnościach
a tajemnice miłości wyjaśniają się
i tańczą w świetle w tobie, we mnie
i ukazują że to my jesteśmy Miłością."

"Into The Night" to kolejny motyw, znany z serialu dzięki jego ścieżce dzwiękowej. W szczególności zwraca uwagę krótki, ale głośny fragment w środku kompozycji, wyrywający na chwilę słuchacza z refleksyjnego nastroju. Z pozostałych kilku utworów uwagę zwraca jeszcze ostatni i najdłuższy na płycie "The World Spins" z przecudnie zaśpiewanym refrenem:

"Love
Don't Go Away
Come Back This Way
Come Back And Stay
Forever And Ever
Please Stay"

Słuchając Julee Cruise można poczuć się naprawdę wspaniale. Płyta wyjątkowo nastrojowa, przyda się w każdym bez wyjątku domu. Płyta w sam raz podczas odpoczynku od metalu czy cięższego rocka. Każdy ma czasami nastrój, do którego przedstawiona na albumie muzyka będzie pasować jak ulał.

Komentarze
Dodaj komentarz »
Julee = Anioł !!! :)
winterrrrr (gość, IP: 83.31.191.*), 2010-10-03 13:47:16 | odpowiedz | zgłoś
fantastyczna wokalistka o nieziemskim głosie, mam soundtrack do twin peaks i czesto slucham tego albumu jak i innych angelo.. ale wracajac do twin peaks, właśnie szkoda że tylko w trzech utworach słychac jej wokal.. ale za to jaki wokal;) szczególnie kawałek ''into the night''- coś cudownego.. niezwykła relaksujaca muza, dokładnie- można odpocząć przy niej wieczorem np. po ciężkim dniu..
inne płyty J.Cruise
allein (gość, IP: 83.7.49.*), 2010-10-02 10:56:43 | odpowiedz | zgłoś
Następna płyta tej wokalistki czyli "Voice of love" jest w podobnym klimacie i jest godna polecenia,z kolei "Art of being a girl" już niestety nie trzyma poziomu poprzedniczek.