zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 22 października 2018

Nie żyje Ray Thomas, flecista The Moody Blues

13.01.2018 18:09  autor: Verghityax, źródło: rollingstone.com

Ray Thomas - flecista, wokalista i współzałożyciel The Moody Blues - zmarł 4 stycznia 2018 roku w swoim domu w Surrey w wieku 76 lat. Przyczyną śmierci muzyka był zawał serca.

Raymond Thomas przyszedł na świat 29 grudnia 1941 roku w brytyjskim Stourport-on-Severn. Do podjęcia nauki gry na flecie zainspirowały go muzyczne zdolności dziadka. W latach 60-tych Ray Thomas i basista John Lodge, z którym znał się od czternastego roku życia, założyli zespół El Riot and the Rebels. Kilka lat później do formacji dołączył klawiszowiec Mike Pinder. W miejscowości Tenbury Wells El Riot and the Rebels otwierali koncert dla The Beatles.

W 1964 roku Ray Thomas i Mike Pinder stworzyli nową grupą, angażując do pomocy perkusistę Graeme Edge'a, basistę Clinta Warwicka i gitarzystę Denny'ego Laine'a. W składzie tym muzycy zarejestrowali swój debiutancki album, zatytułowany "The Magnificent Moodies", znalazł się na nim hit "Go Now".

W roku 1966 z kapeli odeszli Denny Laine i Clint Warwick, a ich miejsce zajęli odpowiednio Justin Hayward i dawny kolega Raya Thomasa - John Lodge. Tym samym wykrystalizował się najbardziej klasyczny skład The Moody Blues.

Z The Moody Blues Ray Thomas nagrał niemal wszystkie albumy zespołu, w tym "Days of Future Passed", na który trafiła ballada "Nights in White Satin". W 2002 roku flecista opuścił formację z uwagi na problemy zdrowotne.

The Moody Blues sprzedali ponad 70 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie, za wyniki sprzedaży nagrodzeni zostali osiemnastoma złotymi i platynowymi płytami. W roku 2018 zespół zaliczony będzie w poczet "Rock and Roll Hall of Fame".

Komentarze
Dodaj komentarz »