zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 5 sierpnia 2020

Static-X podał datę premiery "Project Regeneration"

9.10.2019 09:12  autor: Krasnal Adamu, źródło: profil Static-X na Facebooku

Industrialnometalowy zespół Static-X podał datę premiery swojego pierwszego albumu od czasu śmierci Wayne'a Statica. "Project Regeneration" ukaże się 29 maja 2020 roku. Jako główne partie wokalne w prawie każdym z dwunastu zawartych na nim utworów wykorzystane zostaną niepublikowane wcześniej nagrania zmarłego frontmana.

Zespół Static-X powstał w 1994 roku w Los Angeles. W pierwszym składzie znaleźli się wokalista i gitarzysta Wayne Static, basista Tony Campos, perkusista Ken Jay oraz grający na gitarze i klawiszach Koichi Fukuda. Do 2009 roku grupa wydała sześć albumów. Mający w przeszłości problemy z narkotykami wokalista zmarł 1 listopada 2014 roku wskutek połączonego działania leków i alkoholu.

W październiku 2018 roku Tony Campos, Koichi Fukuda i Ken Jay zapowiedzieli trasę koncertową Static-X z okazji 20-lecia wydania "Wisconsin Death Trip" - pierwszego długograja zespołu - oraz premierę nowego albumu zawierającego m.in. niewykorzystane wcześniej kompozycje i nagrania pozostawione przez Wayne'a Statica. "Project Regeneration" zarejestrowany miał być częściowo z udziałem zaproszonych wokalistów. Premierę planowano na wiosnę 2019 roku, ale z powodu odnalezienia kolejnych, dotychczas niepublikowanych nagrań Wayne'a Statica, zdecydowano o jej przesunięciu.

Zdarzenie opisał Tony Campos: "Nasz producent przeglądał te wszystkie stare taśmy, z których wiele było uszkodzonych. Zadzwonił do mnie i powiedział, że muszę natychmiast przyjechać do studia i posłuchać tego, co znalazł. Wskoczyłem do samochodu, popędziłem do studia, a to, czym się ze mną podzielił, rozjebało mnie. To był śpiew Wayne'a, ścieżka po ścieżce, tylko prawie albo zupełnie bez muzyki. Większość taśm była uszkodzona i głos Wayne'a właściwie jako jedyny pozostał nienaruszony".

W najnowszym klipie promocyjnym wykorzystano fragment utworu "Hollow", który pierwotnie miał trafić na "Start a War" - czwarty album grupy - ale nie został ukończony. Tony Campos wspomina: "Wayne i ja czuliśmy, że muzyka z dema nie została w pełni zrealizowana. Wokale brzmiały świetnie, ale część kompozycji z tego okresu robiła wrażenie trochę eksperymentalnych. Nie bez przyczyny niektóre z tych utworów nigdy nie trafiły na album Static-X, i nie przez wokale Wayne'a. Zespół po prostu przechodził wtedy wiele zmian i, z perspektywy czasu, oddalaliśmy się od prawdziwego brzmienia Static-X, które nas zdefiniowało".

O nagrywaniu utworów na nowy album opowiedział krótko Ken Jay: "Gdy zaczęliśmy pracować nad 'Project Regeneration', producenci doradzili nam, żebyśmy zignorowali całą muzykę ze starych demówek. Zdecydowaliśmy, że zespół wróci do studia z niczym poza ścieżkami wokalnymi Wayne'a".

Obecnie, do połowy października 2019 roku, Static-X koncertuje w Europie. W planie trasy nie ma występów w Polsce. Żyjącym członkom oryginalnego składu towarzyszy zamaskowany wokalista i gitarzysta, ukrywający się pod pseudonimem Xer0.

Tagi: Static-X
Komentarze
Dodaj komentarz »