zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 13 lipca 2020

Zmarł Romuald Lipko - lider Budki Suflera

7.02.2020 23:45  autor: Krasnal Adamu, źródło: strona WWW i profil Budki Suflera na Facebooku

Jak poinformował zespół Budka Suflera, 6 lutego 2020 roku, w nocy, zmarł klawiszowiec Romuald Lipko. Muzyk walczył z chorobą nowotworową dróg żółciowych i wątroby.

Budka Suflera, Lublin 29.08.2014, fot. Robert Rojewski
Budka Suflera, Lublin 29.08.2014, fot. Robert Rojewski

Romuald Lipko urodził się 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie. Ukończył muzyczną szkołę podstawową. Na przełomie lat 60. i 70. stworzył grupę Stowarzyszenie Cnót Wszelakich. Po kilku zmianach w składzie formacja z jego udziałem przyjęła nazwę Budka Suflera. Za początek działalności tego zespołu przyjmuje się rok 1974. Romuald Lipko przez pierwsze lata pełnił w nim funkcję basisty, a następnie, już do końca, klawiszowca. Był również głównym kompozytorem nagrywanego przez grupę materiału. Piosenki pisał ponadto między innymi dla Anny Jantar, Urszuli, Izabeli Trojanowskiej, Maryli Rodowicz, Ireny Santor, Zdzisławy Sośnickiej, Ireny Jarockiej i Eleni.

Pod koniec 2014 roku Budka Suflera się rozwiązała, a na początku następnego klawiszowiec założył Romuald Lipko Band. W maju 2019 roku ogłoszono powrót formacji i zapowiedziano koncerty z okazji jej 45-lecia. 10 lipca zespół poinformował, że Romuald Lipko walczy z chorobą nowotworową, a ostatnie tygodnie spędził między innymi w klinice w Magdeburgu. W Niemczech muzyk przeszedł operację. Mimo to wziął udział w rozpoczętej 29 września miesięcznej trasie koncertowej.

O śmierci instrumentalisty zespół napisał: "Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów".

Grupa poinformowała również o uroczystościach pogrzebowych: "Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że uroczystości pogrzebowe Romualda Lipko odbędą się w najbliższą środę, 12 lutego. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godzinie 13:00 w Archikatedrze Lubelskiej, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie".

Na 2020 rok Budka Suflera planowała trasę, która rozpocząć się miała w marcu. Wszystkie zapowiedziane koncerty zespołu zostały odwołane.

Komentarze
Dodaj komentarz »