zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 29 października 2020

Szwedzka inwazja Dismember, Unleashed i Entombed A.D.

12.06.2020 21:37  autor: Verghityax, źródło: Sublime Terror Promotions‎

W dniach 27 i 28 lutego 2021 roku w "Electric Ballroom" w Londynie odbędzie się festiwal, pod szyldem "The Swedish Invasion". Zagrają między innymi Dismember, Unleashed, Entombed A.D. z materiałem z "Left Hand Path" i "Clandestine" Entombed oraz Tiamat z materiałem z "Clouds" i "Wildhoney".

Szwedzki Dismember ogłosił wznowienie działalności w styczniu 2019 roku. Do grupy powrócili wszyscy muzycy z klasycznego składu, który zarejestrował album "Like an Everflowing Stream": Matti Karki na wokalu, David Blomqvist i Robert Senneback na gitarze, Richard Cabeza na basie i Fred Estby na perkusji.

Dismember powstał w 1988 roku w Sztokholmie z inicjatywy basisty i wokalisty Roberta Sennebacka, gitarzysty Davida Blomqvista oraz perkusisty Freda Estby'ego. Na przestrzeni dwóch lat formacja wypuściła cztery demówki, a także wcieliła w swe szeregi wokalistę Mattiego Karkiego i basistę Richarda Cabezę. Razem muzycy zarejestrowali materiał na swój debiutancki longplay, "Like an Everflowing Stream", który ukazał się w maju 1991 roku nakładem Nuclear Blast. W sesji nagraniowej zespół wspomógł Nicke Andersson, ówczesny bębniarz Entombed, kładąc ścieżki gitary prowadzącej do niemal wszystkich utworów.

Od tamtego czasu Dismember wydał jeszcze siedem longplayów studyjnych, trzy EP-ki, składankę i dwa koncertowe DVD, a skład kapeli kilkukrotnie ulegał zmianom. Robert Senneback i Richard Cabeza odeszli w 1998 roku - pierwszy z nich na osiem lat zniknął ze szwedzkiej sceny metalowej, by w 2005 roku powrócić z nowym projektem o nazwie Souldevourer, a w roku 2011 dołączyć do Necrophobic; drugi na krótko zasilił obóz norweskiego Satyricon, następnie w latach 2000 - 2004 ponownie zajmował stanowisko basisty w Dismember, a w roku 2007 wziął udział w reaktywacji Unanimated. W tym samym roku Fred Estby opuścił swój macierzysty zespół. Dwa lata później powołał do życia deathmetalowy Necronaut i hardrockowy Dagger - w tym ostatnim projekcie uczestniczy również Tobias Cristiansson, Tyrant z Nifelheim oraz David Blomqvist, który w Dismember pozostał do samego końca.

Ostatnim wydawnictwem opatrzonym logo Dismember jest dwupłytowe DVD, zatytułowane "Under Bloodred Skies", które ukazało się w czerwcu 2009 roku pod egidą Regain Records. Zawiera ono zapis występu, który grupa dała podczas festiwalu "Party.San Open Air 2008", a także fragmenty wielu innych koncertów Szwedów oraz materiał dokumentujący życie na trasie.

Unleashed uznawany jest za jednego z klasycznych przedstawicieli szwedzkiego death metalu. Zespół powstał w 1989 roku, kiedy muzycy Nihilist pozbyli się ze składu Johnny'ego Hedlunda, po czym uformowali Entombed. Będący basistą i wokalistą, Johnny Hedlund postanowił założyć własną grupę. Nazwał ją Unleashed, a do współpracy zaprosił perkusistę Andersa Schultza oraz gitarzystów Fredrika Lindgrena i Roberta Sennebacka. W marcu 1990 roku światło dzienne ujrzała debiutancka demówka, pt. "The Utter Dark". W tym składzie kwartet nagrał jeszcze "....Revenge", zanim Robert Senneback poświęcił się działalności w Dismember. Jego miejsce rychło zajął Tomas Olsson.

Sukcesy odnoszone przez kapele ze stajni Earache Records sprawiły, że pozostałe wytwórnie zapragnęły skorzystać z rosnącej popularności death metalu. Wysłana do Century Media Records taśma demo błyskawicznie zapewniła Unleashed kontrakt. Współpraca z firmą Roberta Kampfa trwała ponad dekadę i zaowocowała siedmioma longplayami studyjnymi. W międzyczasie w zespole doszło do ostatniej zmiany składu - w 1995 roku Fredrika Lindgrena na gitarze zastąpił Fredrik Folkare.

Związany obecnie z Napalm Records, Unleashed promuje swój trzynasty longplay studyjny, pt. "The Hunt for White Christ". Składający się z jedenastu kompozycji materiał zarejestrowany został wiosną 2018 roku w "Chrome Studios". Jego premiera odbyła się 26 października 2018 roku.

Entombed A.D. ogrywa obecnie swój trzeci longplay studyjny, zatytułowany "Bowels of Earth". Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 30 sierpnia 2019 roku za sprawą Century Media Records. Jest to pierwsze dokonanie zespołu zarejestrowane z gitarzystą Guilherme Mirandą. Dołączył on do Entombed A.D. w 2019 roku. Stanowisko basisty na potrzeby tras koncertowych piastuje obecnie Tobias Cristiansson z Grave.

We wrześniu 2013 roku Lars Petrov poinformował, że zakończył współpracę z Aleksem Hellidem, będącym - oprócz wokalisty - jedynym stałym członkiem Entombed od początku istnienia formacji. Album "Back to the Front" ujrzał światło dzienne 5 sierpnia 2014 roku pod szyldem Entombed A.D.

Podczas swego występu na "The Swedish Invasion" Tiamat wykonywać będzie wyłącznie materiał ze swoich dwóch najważniejszych albumów studyjnych: "Clouds" i "Wildhoney".

Na "The Astral Sleep" - swoim drugim longplayu studyjnym - Tiamat porzucił blackmetalowe wpływy na rzecz mieszanki rocka gotyckiego i doom metalu. Ten kierunek udoskonalony został na następnym albumie, zatytułowanym "Clouds". Składający się z ośmiu kompozycji materiał zarejestrowany został w niemieckim "Woodhouse Studio" pod okiem Waldemara Sorychty. Jeszcze przed sesją nagraniową skład opuścił basista Jorgen Thullberg, a jego miejsce zajął Johnny Hagel. Ponadto do grupy dołączył klawiszowiec Kenneth Roos - wcześniej Szwedzi korzystali w tej materii z pomocy muzyka sesyjnego. "Clouds" ukazał się 2 grudnia 1992 roku nakładem Century Media.

Pomimo pozytywnego przyjęcia ze strony fanów i krytyków, Johan Edlund nie był zadowolony z ostatecznego kształtu "Clouds". W kwietniu 1994 roku światło dzienne ujrzał pierwszy koncertowy album Tiamat, pt. "The Sleeping Beauty - Live in Israel". Już po jego premierze Edlund zwolnił wszystkich członków zespołu, oprócz Johnny'ego Hagela. Do pracy nad następcą "Clouds", który miał nosić tytuł "Wildhoney", zatrudniono muzyków sesyjnych: Larsa Skolda na perkusji, Magnusa Sahlgrena na gitarze i Waldemara Sorychtę na klawiszach. Wokale żeńskie nagrała gościnnie Birgit Zacher, z której usług w przyszłości skorzystał portugalski Moonspell. Na "Wildhoney" Johan Edlund na dobre porzucił deathmetalowe wokale, a sama muzyka stała się bardziej progresywna. Album trafił do sprzedaży 1 września 1994 roku, stając się jednym z najlepiej sprzedających się wydawnictw Century Media.

Oprócz Dismember, Unleashed, Entombed A.D. i Tiamat, na "The Swedish Invasion" zagrają General Surgery, Centinex, Demonical, Under the Church, Vanhelgd, Wombbath, Bastard Grave i Nominon. Karnety kosztują 60 funtów brytyjskich. Bilety jednodniowe trafią do sprzedaży 15 lipca.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Szwedzka inwazja Dismember, Unleashed i Entombed A.D.
von reznicek (gość, IP: 89.64.47.*), 2020-06-13 08:54:53 | odpowiedz | zgłoś
fajne ale brakuje Grave
re: Szwedzka inwazja Dismember, Unleashed i Entombed A.D.
Pumpciuś (gość, IP: 89.74.19.*), 2020-06-13 18:49:29 | odpowiedz | zgłoś
oraz Edge of Sanity (gdyby jeszcze istniał)
re: Szwedzka inwazja Dismember, Unleashed i Entombed A.D.
Eos eos (gość, IP: 85.14.74.*), 2020-06-14 12:21:33 | odpowiedz | zgłoś
EOS-dokładnie!
No jeszcze może PAN.THY.MONIUM.