zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 22 maja 2022

Wideoklip do "If You Say the Word" Radiohead

24.09.2021 08:55  autor: Krasnal Adamu, źródło: profil Radiohead na Facebooku

W ramach promocji połączonej, poszerzonej reedycji albumów "Kid A" i "Amnesiac", Radiohead zaprezentował teledysk do "If You Say the Word". Jego reżyserią zajął się Kasper Haggstrom. "Kid A Mnesia" ukaże się 5 listopada 2021 roku, na płytach kompaktowych i winylowych oraz na kasetach magnetofonowych, nakładem XL Recordings.

W skład Radiohead od początku wchodzą: wokalista Thom Yorke, gitarzyści Jonny Greenwood i Ed O'Brien, basista Colin Greenwood i perkusista Philip Selway. Zespół utworzyli w 1985 roku, będąc uczniami szkoły w angielskim Abingdon. Przez pierwsze lata działali jako On a Fiday. W 1991 roku grupa podpisała kontrakt z EMI i zmieniła nazwę na obecną.

Popularność przyniósł zespołowi już jego pierwszy singiel - "Creep" z 1992 roku - jednak album "Pablo Honey" nie zdobył uznania krytyków. Bardziej docenione zostały dwa kolejne: "The Bends" z 1995 roku i przede wszystkim "OK Computer" z 1997 roku. Radiohead ugruntował nimi swoją pozycję jednego z ważniejszych brytyjskich zespołów alternatywnorockowych.

Materiał na "Kid A" i "Amnesiac" - czwarty i piąty album grupy - zarejestrowany został podczas sesji nagraniowej trwającej od stycznia 1999 roku do kwietnia 2000 roku, w studiach w Paryżu, Kopenhadze i Oxfordzie. Produkcją zajął się Nigel Godrich, który współpracował już z zespołem przy "The Bends" i "OK Computer". Radiohead zdecydował się na eksperymenty. W nowych utworach słyszalne były wpływy m.in. muzyki elektronicznej, klasycznej, ambientu i jazzu. W nagraniach pojawiły się różne instrumenty elektroniczne, smyczkowe i dęte. Zespół zrezygnował z pomysłu wydania albumu podwójnego. Ostatecznie "Kid A" ukazał się 2 października 2000 roku, a "Amnesiac" - 30 maja 2001 roku. Pierwszy z nich nie był promowany singlami. Z drugiego wydzielono "Pyramid Song" i "Knives Out". Chociaż początkowo albumy spotkały się z mieszanym odbiorem ze strony miłośników Radiohead i krytyków, z upływem lat stały się coraz bardziej doceniane, zwłaszcza pierwszy z nich.

Oprócz "Kid A" i "Amnesiac", w skład "Kid A Mnesia" wejdzie zestaw w większości dotychczas niepublikowanych odrzutów z sesji, zatytułowany "Kid Amnesiae". Limitowane do 5000 egzemplarzy wydanie na kasetach magnetofonowych dodatkowo zawierać będzie strony B singli z tego samego okresu.

Lista utworów:

"Kid A"
1. Everything in Its Right Place
2. Kid A
3. The National Anthem
4. How to Disappear Completely
5. Treefingers
6. Optimistic
7. In Limbo
8. Idioteque
9. Morning Bell
10. Motion Picture Soundtrack
11. Untitled

"Amnesiac"
1. Packt Like Sardines in a Crushd Tin Box
2. Pyramid Song
3. Pulk/Pull Revolving Doors
4. You And Whose Army?
5. I Might Be Wrong
6. Knives Out
7. Morning Bell/Amnesiac
8. Dollars and Cents
9. Hunting Bears
10. Like Spinning Plates
11. Life in a Glasshouse

"Kid Amnesiae"
1. Like Spinning Plates ('Why Us?' Version)
2. Untitled v1
3. Fog (Again Again Version)
4. If You Say the Word
5. Follow Me Around
6. Pulk/Pull (True Love Waits Version)
7. Untitled v2
8. The Morning Bell (In the Dark Version)
9. Pyramid Strings
10. Alt. Fast Track
11. Untitled v3
12. How to Disappear into Strings

"Some B-Sides"
1. Kinetic
2. Fast-Track
3. Cuttooth
4. The Amazing Sounds of Orgy
5. Trans-Atlantic Drawl

Podsumowanie tego etapu działalności Radiohead stanowił również album "I Might Be Wrong: Live Recordings", zawierający koncertowe wersje utworów z "Kid A" i "Amnesiac". Ukazał się on 12 listopada 2001 roku.

Ostatnim, dziewiątym studyjnym albumem Radiohead jest wydany w 2016 roku "A Moon Shaped Pool".

Tagi: Radiohead
Komentarze
Dodaj komentarz »