zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 18 maja 2022

Exciter, Omen i Root na "Black Silesia Festival"

10.12.2021 16:43  autor: Verghityax, źródło: Black Silesia Productions

Piąta edycja "Black Silesia Festival", która pierwotnie miała dojść do skutku w 2020 roku, odbędzie się w dniach 10 i 11 czerwca 2022 roku na terenie grodu rycerskiego w Byczynie. Swój udział potwierdziły zespoły Exciter, Omen, Root, Deathhammer, Desaster, Nocturnal Witch, Bombarder, Deus Mortem, Doombringer i Goatsmegma.

Exciter zagra na "Black Silesia Festival" dwa koncerty: na jednym wykona całą zawartość "Heavy Metal Maniac", swojego studyjnego debiutu z 1983 roku, a na drugim zagra swój najbardziej klasyczny repertuar, z pominięciem materiału z pierwszego albumu. Będzie to pierwsza wizyta Exciter w Polsce.

W 2014 roku Exciter powrócił w swoim pierwotnym składzie, w którym rozpoczął działalność w 1978 roku. Przez kolejne cztery lata gitarzysta John Ricci, perkusista i wokalista Dan Beehler oraz basista Allan James Johnson znów występowali razem, nie nagrali jednak żadnego nowego materiału. W roku 2018 John Ricci opuścił formację, a jego miejsce zajął Daniel Dekay z Aggressor.

Exciter ma na swoim koncie jedenaście longplayów studyjnych, jeden koncertowy oraz EP-kę. Dyskografię Kanadyjczyków zamyka "Death Machine" z 2010 roku.

Omen powstał w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Kenny'ego Powella, po jego odejściu z Savage Grace. Skład uzupełnili basista Jody Henry, perkusista Steve Wittig i wokalista J.D. Kimball. Debiutancki album kwartetu, zatytułowany "Battle Cry", ukazał się w październiku 1984 roku za sprawą Metal Blade Records. Do teraz jest on uznawany za największe osiągnięcie grupy.

W swoim klasycznym składzie Omen nagrał jeszcze longplaye "Warning of Danger" i "The Curse" oraz EP-kę "Nightmares". W 1987 roku z kapelą rozstał się J.D. Kimball, a jego miejsce zajął Coburn Pharr - z Kanadyjczykiem na wokalu formacja zarejestrowała "Escape to Nowhere". Rok później Omen zakończył działalność, a Coburn Pharr przeszedł do Annihilator.

W 1996 roku Kenny Powell wskrzesił Omen z nowymi muzykami. Od tego czasu pod szyldem zespołu ukazały się trzy albumy - ostatni z nich, pt. "Hammer Damage", pochodzi z 2016 roku.

Root nadal ogrywa "Kargeras - Return from Oblivion", swój jedenasty longplay studyjny, który ukazał się 25 listopada 2016 roku za sprawą Agonia Records. Materiał składa się z dziesięciu kompozycji nagranych w "Shaark Studio".

Root powstał w 1987 roku w Brnie jako prekursor black metalu w Czechach. Zespół założyli perkusista Big Boss i gitarzysta Blackie, inspirując się dokonaniami Venom i Bathory. Rok później skład zasilili drugi gitarzysta Mr. Zet oraz wokalista Dr. Fe, po czym w czwórkę muzycy zarejestrowali swoją debiutancką demówkę, pt. "War of Rats". Po zrealizowaniu kolejnych dwóch demówek Dr. Fe opuścił grupę, a Big Boss na dobre porzucił bębny, by poświęcić się wyłącznie śpiewaniu i pisaniu tekstów.

Większość wydawnictw Czechów spotkała się z aprobatą zarówno fanów, jak i krytyków, począwszy od pierwszego longplaya formacji, pt. "Zjeveni", aż po "Madness of the Graves" z 2003 roku. W roku 2004 zespół opuścił gitarzysta Blackie - od tego czasu Big Boss pozostaje jedynym stałym członkiem Root.

10-11.06.2022 - Byczyna, "Gród Rycerski"
Bilety: 150 zł (bilet jednodniowy) i 270 zł (karnet)

Komentarze
Dodaj komentarz »