zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 6 lutego 2023

Singiel "Zaraza" CETI

27.01.2022 09:34  autor: Krasnal Adamu, źródło: profile Metal Mind Productions i CETI na Facebooku

Opublikowany został singiel "Zaraza", promujący dwunasty album studyjny CETI. Materiał, zatytułowany po prostu "CETI", ukaże się 25 lutego 2022 roku nakładem Metal Mind Productions.

Heavymetalowy CETI powstał w 1989 roku z inicjatywy Grzegorza Kupczyka jako jego projekt poboczny, jednak wkrótce potem wokalista rozstał się z Turbo i skupił na nowej formacji. Razem z nim trzon grupy stanowi grająca na klawiszach Maria "Marihuana" Wietrzykowska. Ostatni album zespołu, zatytułowany "Oczy martwych miast", ukazał się 21 lutego 2020 roku nakładem Metal Mind Productions.

Pierwsza część sesji nagraniowej kolejnego długograja CETI odbyła się od 20 do 23 lipca 2021 roku. W tym czasie swojego partie zarejestrowali perkusista Piotr Szpalik, dla którego jest to studyjny debiut z zespołem Grzegorza Kupczyka, basista i główny kompozytor Tomasz Targosz oraz gitarzyści Jakub Kaczmarek i Bartosz Sadura. Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, CETI pracował w częstochowskim "MP Studio", pod okiem Mariusza Piętki.

"CETI" będzie pierwszym albumem grupy, na którym nie zagrała Maria "Marihuana" Wietrzykowska. W sierpniu 2021 roku zespół wyjawił, że instrumentalistka ma problemy zdrowotne. Sama Marihuana dodała później, że związane są one z rękami, a rekonwalescencja może potrwać do 2022 roku.

Na "CETI" w wersji podstawowej znajdzie się 37 minut muzyki. Zawartość limitowanego wydania złożonego z dwóch płyt kompaktowych trwać ma około dwóch godzin. Na drugi krążek trafił zapis występu CETI z warszawskiego "Remontu" z grudnia 2021 roku. "W dolinie światła" i "Jaki był ten dzień" zarejestrowane zostały we wrześniu 2021 roku w poznańskim klubie "U Bazyla" - był to ostatni koncert zespołu z Marią Wietrzykowską. W drugim z wymienionych utworów wystąpili również Wojciech Hoffmann i Bogusz Rutkiewicz - członkowie Turbo.

Lista utworów:

CD 1:
1. Głos krwi
2. Horyzont życia
3. Zaraza
4. Adrenalina
5. Portret
6. Pajac
7. Posłańcy
8. Syn przestworzy
9. Po drugiej stronie życia

CD 2:
1. Zapowiedź i intro
2. Kamienne piekło
3. Machina chaosu
4. Już nie z tobą
5. Cienie
6. Oczy martwych miast
7. Kometa Halleya
8. Fałszywy Bóg
9. Szalony Ikar
10. Poza czasem
11. Sztuczne oddychanie
12. Iluzjoniści fałszu
13. Horyzont życia
14. Linia życia
15. Dorosłe dzieci
16. Ach! Nie bądź taki śmiały
17. Kawaleria Szatana II
18. W dolinie światła
19. Jaki był ten dzień

Premierę radiową "Zaraza" miała 18 stycznia. Grzegorz Kupczyk powiedział o utworze: "Tekst powstał pod wpływem impulsu i wbrew pozorom nie chodzi tutaj o zarazę sensu stricto, a o zło, brak tolerancji i zawiść jakie panują wśród ludzi. (...) Zaraza jest jak pleniący się chwast i tekst ten wyraża moje obawy o człowieczeństwo i pokój wokół nas, może nawet na całym świecie. Poddaję w wątpliwość dobre intencje sfer rządzących".

Tagi: CETI
Komentarze
Dodaj komentarz »