zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 28 września 2022

Vader, Hunter, Hate i Azarath na "Materiafeście"

14.07.2022 19:17  autor: Krasnal Adamu, źródło: profil Materii na Facebooku

Ogłoszono program dziesiątej edycji "Materiafestu". Organizowana w Szczecinku impreza po raz pierwszy potrwa dwa dni. Na terenie przy hali "Ślusarnia", 26 sierpnia 2022 roku, zagrają Azarath, Tides From Nebula, Mindfak oraz cztery zespoły biorące udział w konkursie. Zwycięzca rywalizacji otworzy drugi dzień festiwalu, pod Wieżą Bismarcka, gdzie wystąpią też Vader, Hunter, Materia, Hate, Scylla, Thy Disease i Krusher. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Vader, Bielsko-Biała 22.12.2019, fot. Verghityax
Vader, Bielsko-Biała 22.12.2019, fot. Verghityax

Dowodzony przez gitarzystę i wokalistę Piotra Wiwczarka Vader powstał w 1983 roku w Olsztynie. Ostatnim studyjnym albumem zespołu z premierowym materiałem jest "Solitude in Madness". Materiał ukazał się 1 maja 2020 roku nakładem Nuclear Blast Records. W pierwszej połowie 2022 roku nowym perkusistą formacji został Michał Andrzejczyk.

Grupę Hunter założyli w 1985 roku w Szczytnie wokalista i gitarzysta Paweł "Drak" Grzegorczyk i perkusista Grzegorz "Brooz" Sławiński. Jej pierwszy album, zatytułowany "Requiem", ukazał się w grudniu 1995 roku. Ostatnim dotychczasowym, ósmym studyjnym długograjem zespołu jest wydany 8 marca 2019 roku "Arachne". Ponadto pod koniec grudnia 2020 roku grupa wypuściła z okazji 35-lecia swojego istnienia trzypłytową kompilację zatytułowaną "XXXV". Obecnie formację tworzą Drak, gitarzysta Piotr "Pit" Kędzierzawski, skrzypek Michał Jelonek, basista Konrad "Saimon" Karchut oraz perkusiści Dariusz "Daray" Brzozowski i Arkadiusz "Letki" Letkiewicz.

Materię założyli w Szczecinku wokalista i basista Michał "Mihu" Piesiak, gitarzysta Tadeusz "Tede" Piesiak i perkusista Jakub "Marcia" Marciniak. W 2010 roku dołączył do nich gitarzysta Adrian "Adi" Dubiński. W kwietniu 2020 roku dotychczasowego bębniarza zastąpił Jeremiasz "Jerry" Baum z zespołu Paranoid Mind. Szczeciniecka grupa dała się szeroko poznać publiczności w piątej edycji programu telewizyjnego "Must Be the Music", w której finale w 2013 roku zajęła drugie miejsce. Wiosną 2021 roku rozpoczęła się sesja nagraniowa czwartego albumu zespołu.

Liderem i współzałożycielem deathmetalowego Hate jest wokalista i gitarzysta Adam The First Sinner. Grupa powstała w 1990 roku w Warszawie jako Infected. Pierwsze demówki wydała już pod obecną nazwą. W późniejszych latach zespół wprowadził do swojej twórczości elementy black metalu. Jego najnowszym, dwunastym albumem jest wydana 15 października 2021 roku przez Metal Blade Records "Rugia".

"Pestilence, War, Famine and Death", pierwszy album szczecińskiego zespołu Scylla, ukazał się w 2012 roku. Najnowszym zbiorem premierowych nagrań grupy jest opublikowany 30 czerwca 2022 roku "Into Decay". Na materiał złożyły się trzy utwory.

Krakowski Thy Disease działa od 1999 roku. Jego najnowszym albumem jest wydany 19 grudnia 2019 roku "Transhumanism". Premierę kolejnego grupa zapowiada na 2022 rok. W jego przygotowaniu bierze udział wokalista Sebastian "Sirius" Syroczyński, który we wrześniu 2021 roku powrócił do zespołu.

Rockowo-metalowy Krusher powstał w listopadzie 2002 roku. Siedem lat później w Jaśle odbyła się pierwsza edycja "Krushfestu", którego zespół jest organizatorem. Obecnie grupa promuje wydany w styczniu 2020 roku album "Oblivion".

Azarath istnieje od 1998 roku. Formacja promuje obecnie swój siódmy album studyjny. "Saint Desecration" ukazał się 27 listopada 2020 roku nakładem Agonia Records.

Odkąd w styczniu 2019 roku z Tides From Nebula rozstał się gitarzysta Adam Waleszyński, zespół działa jako trio. W czerwcu 2022 roku grupa rozpoczęła sesję nagraniową swojego szóstego albumu studyjnego.

Mindfak powstał w 2012 roku w Żaganiu. Po krótkim pierwszym okresie działalności zawiesił ją, po czym reaktywował się we Wrocławiu. W 2016 roku ustabilizował się skład grupy, którą od tamtej pory tworzą: gitarzyści Sebastian "Czaja" Muszyński i Adam Wieczorkowski, wokalista i basista Jacek Zema i perkusista Tomasz Wesołowski. Zespół wykonuje mieszankę groove i thrash metalu. Oprócz kilku singli i nagrań demo, w dorobku ma EP-kę "Treter" z 2016 roku i album "Wierutny" z września 2019 roku.

Zgłoszenia zespołów na konkurs przyjmowane będą do 31 lipca 2022 roku. Szczegółowe wymagania i informacje o nagrodach znaleźć można na profilu Materii na Facebooku.

Występy w oba dni festiwalu, 26 i 27 sierpnia, zacząć się mają o godzinie 16:00. Na terenie przy "Ślusarni" udostępnione zostanie pole namiotowe oraz organizowane będą afterparty.

Komentarze
Dodaj komentarz »