zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 2 kwietnia 2023

Nie żyje Jim Durkin, gitarzysta Dark Angel

12.03.2023 19:39  autor: Verghityax, źródło: profil Dark Angel na Facebooku

Jim Durkin, gitarzysta i współzałożyciel thrashmetalowego Dark Angel, zmarł ranem 8 marca 2023 roku. Muzyk miał 58 lat. Informację o śmierci gitarzysty przekazała jego żona Annie.

James Durkin przyszedł na świat 7 lutego 1965 roku w kalifornijskim Downey. Karierę muzyczną rozpoczął w 1981 roku, powołując do życia thrashmetalowy Shellshock. Skład uzupełnili Don Doty na wokalu, Rob Yahn na basie i Mike Phillips na perkusji. Wkrótce tego ostatniego za bębnami zastąpił Mike Andrade. W 1983 roku kwartet wypuścił demówkę "Into the Inferno". Jeszcze w tym samym roku Shellshock zmienił nazwę na Dark Angel.

Już na wczesnym etapie działalności z kapelą rozstał się Mike Andrade. Przez chwilę zastępował go Bob Gourley, po czym za perkusją zasiadł Jack Schwartz. W 1984 roku Dark Angel poszerzył skład o drugiego gitarzystę w osobie Erika Meyera. Jako kwintet Amerykanie weszli do "Track Records", gdzie zarejestrowali materiał na swój pierwszy longplay studyjny, pt. "We Have Arrived". Produkcją zajął się Bill Metoyer. Po sesji ponownie doszło do kolejnej roszady za bębnami. Nowym nabytkiem zespołu był Gene Hoglan. W ramach promocji płyty, która ukazała się w 1985 roku, Dark Angel grał koncerty między innymi ze Slayer, Megadeth i Venom. W 1986 roku metalowcy nagrali swój drugi album, pt. "Darkness Descends". Było to ostatnie dokonanie z basistą Robem Yahnem i wokalistą Donem Dotym. Zastąpili ich odpowiednio Mike Gonzalez i Ron Rinehart. Jim Durkin zrealizował z Dark Angel jeszcze jeden longplay - "Leave Scars" z 1989 roku - po czym odszedł z kapeli.

W 1992 roku Jim Durkin założył grupę Dreams of Damnation. W tym czasie Dark Angel rozpadł się. Pod szyldem Dreams of Damnation światło dzienne ujrzały dwie EP-ki i jeden longplay studyjny.

W 2002 roku Jim Durkin utworzył krótkotrwały projekt o nazwie Pagan War Machine. Wtedy też nastąpiła pierwsza reaktywacja Dark Angel, w której Jim Durkin nie wziął udziału. Po zaledwie trzech latach - z powodu problemów zdrowotnych Rona Rineharta - kapela znów przestała funkcjonować.

Druga reaktywacja Dark Angel, tym razem już z Jimem Durkinem, doszła do skutku w 2013 roku. Od tego czasu formacja prowadziła działalność wyłącznie koncertową. Podczas ostatnich występów Dark Angel w 2022 roku Jima Durkina zastępowała na scenie Laura Christine, żona Gene'a Hoglana.

Komentarze
Dodaj komentarz »