zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 17 kwietnia 2024

Flapjack, Krzta i Pull the Wire na "Materiafeście"

13.05.2023 20:55  autor: Verghityax, źródło: profil Materii na Facebooku

Do składu jedenastej edycji "Materiafestu" w Szczecinku dołączyły formacje Flapjack, Krzta, Pull the Wire i Humanity's Last Breath. Wcześniej swój udział potwierdziły Sepultura, Illusion, Frontside, Materia i Jakub Żytecki. Festiwal odbędzie się w dniach 25 i 26 sierpnia 2023 roku pod "Wieżą Bismarcka".

Flapjack, Zabrze 13.10.2012, fot. Verghityax
Flapjack, Zabrze 13.10.2012, fot. Verghityax

Flapjack powstał w 1993 roku jako projekt poboczny dwóch członków Acid Drinkers: gitarzysty Roberta "Litzy" Friedricha i perkusisty Macieja "Ślimaka" Starosty. Wkrótce dołączyli do nich między innymi gitarzysta Maciej Jahnz, który jako jedyny pozostawał w zespole mimo wszystkich późniejszych zmian składu, oraz Grzegorz "Guzik" Guziński - główny wokalista grupy aż do śmierci. Na przestrzeni prawie trzech dekad w formacji udzielało się łącznie około dwudziestu muzyków.

W twórczości grupy mieszają się przede wszystkim thrash metal, hardcore i rapcore. Do 1997 roku ukazały się trzy albumy zespołu: "Ruthless Kick", "Fairplay" i bardziej eksperymentalny "Juicy Planet Earth". Po kilku latach przerwy Flapjack się reaktywował, by kontynuować działalność koncertową - kolejny longplay, "Keep Your Heads Down", wydał dopiero w 2012 roku. Współtwórcami każdego z czterech albumów byli Guzik, Maciej Jahnz i Ślimak.

9 stycznia 2021 roku zmarł Guzik. Aktualnie w skład kapeli wchodzą gitarzyści Maciej Jahnz i Robert "Litza" Friedrich, perkusista Maciej "Ślimak" Starosta, basista Michał "Mihau" Kaleciński, DJ Eprom oraz wokaliści J Kroto Cokesky i Rafał "Hau" Mirocha.

Krzta promować będzie swój drugi album studyjny, pt. "żółć.niszczenie.zgliszcze". Znalazło się na nim siedem kompozycji, które zespół zarejestrował w "Dobra 12 Studio". Za produkcję, miksy i mastering odpowiadają Piotr Polak i Michał Kuźmicki. Na nośniku fizycznym album ukazał się 8 października 2021 roku, pod egidą Piranha Music.

Krzta pochodzi z Olsztyna i gra mieszankę post-metalu oraz sludge metalu. W skład zespołu wchodzą Kamil Błażewicz na gitarze i wokalu, Kuba Kamiński na basie i Andrzej Postek na perkusji. W styczniu 2015 roku trio wypuściło debiutanckie demo, na którym znalazły się trzy autorskie utwory. Dwa lata później muzycy wydali swój pierwszy longplay, zatytułowany po prostu "Krzta".

Punkrockowy zespół Pull the Wire ogrywa obecnie swój trzeci longplay studyjny, zatytułowany "Życie to western". Premiera płyty miała miejsce 2 lipca 2021 roku. Na zawartość albumu składa się jedenaście kompozycji, które powstały w "Studio Serakos" pod okiem Magdy i Roberta Srzednickich. Okładkę przygotował Łukasz Kaźmierczak.

Zespół Pull the Wire stworzyli w 2005 roku gitarzysta Marszal, perkusista Łysy oraz wokalista i basista Pepik, którzy od 2002 roku krótko działali w tym samym składzie jako Neo. W 2010 roku odszedł Pepik, a dołączyli: basista Micro, gitarzysta Koziar i wokalista Wookie. W tym składzie zarejestrowany został album "W Polsce jest ogień!", wydany przez zespół w 2014 roku własnym sumptem. W 2016 roku Łysego i Wookiego zastąpili odpowiednio Marek Adamek i Pyza. Drugi album grupy, zatytułowany "Negatyw", ukazał się w 2017 roku. Od odejścia Pyzy w styczniu 2019 roku obowiązki wokalisty pełni Marszal.

Deathcore'owy Humanity's Last Breath zapowiedział premierę swojego piątego longplaya studyjnego, pt. "Ashen". Ukaże się on 4 sierpnia 2023 roku, pod banderą Unique Leader Records. Na płycie znajdzie się dwanaście kompozycji. W "Instill" gościnnie zaśpiewała Heli Andrea, dawna wokalistka Mobius. Miksami i masteringiem zajął się Buster Odeholm. Za projekt okładki odpowiada C. Saros.

Karnety na "Materiafest" nabyć można za cenę 165 zł. Karnet z dostępem do pola namiotowego kosztuje 195 zł.

Komentarze
Dodaj komentarz »