zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 27 lutego 2024

Vader na "Festiwalu Mocnych Brzmień"

11.07.2023 14:54  autor: Verghityax, źródło: profil "Festiwalu Mocnych Brzmień" na Facebooku

Na boisku przy zamku krzyżackim w Świeciu odbędzie się 15 lipca 2023 roku dwudziesta edycja "Festiwalu Mocnych Brzmień". Na scenie zaprezentują się Vader, Mortis Dei, Kontagion, Dark Side i Kingsphere.

Vader, Gdańsk 4.06.2022, fot. Justyna Kamińska
Vader, Gdańsk 4.06.2022, fot. Justyna Kamińska

Vader powstał w 1983 roku w Olsztynie, inspirując się początkowo dokonaniami takich kapel jak Judas Priest i Accept. "Live in Decay" było pierwszym wydawnictwem demo formacji i jedynym, na którym wokali nie zarejestrował Piotr Wiwczarek - za mikrofonem stanął wówczas Robert Czarneta. Na demówce znalazły się cztery utwory w wersji koncertowej oraz dwa instrumentalne, nagrane na próbie. "Live in Decay" zespół wypuścił własnym sumptem na kasecie magnetofonowej w 1988 roku.

Jeszcze w tym samym roku nastąpiła niemal całkowita zmiana składu i Vader stał się kapelą dwuosobową z Piotrem Wiwczarkiem na wokalu i gitarze oraz Docentem na perkusji. We dwóch muzycy nagrali kolejne demo, pt. "Necrolust". Podobnie, jak w poprzednim przypadku, wydawnictwo ukazało się na kasecie magnetofonowej.

Do 2005 roku Peter i Doc stanowili trzon Vader, nagrywając razem najważniejsze płyty zespołu, w tym "The Ultimate Incantation", "De Profundis" i "Black to the Blind".

Dyskografię Mortis Dei zamyka EP-ka "Hail Aliens", której premiera odbyła się 27 września 2019 roku. Składający się z trzech utworów materiał został zarejestrowany w bydgoskim "Invent-Sound Studio".

Mortis Dei powstał w 1992 roku. Od początku grupie przewodzi basista Grzegorz Zaremba. Obecnie skład uzupełniają Mirosław Harenda i Damian Wolter na gitarze, Sebastian Wróblewski na perkusji i Dark-Mass na wokalu.

Kontagion to bydgoska formacja groovemetalowa działająca od 2007 roku. Obecnie kapela promuje swój czwarty longplay studyjny, pt. "[R!Ekovery]". Jest to album z coverami - zespół przygotował swoją interpretację utworów między innymi Kreatora, Strapping Young Lad, Sepultury, Helmet, Godflesh, Sodom, Soundgarden i Crowbar.

Dark Side gra mieszankę melodyjnego death metalu i metalcore'a. W 2016 roku grupa wydała swój debiutancki album, pt. "Prosto w oczy". Trzy lata później światło dzienne ujrzała EP-ka "Upadek". Dyskografię kapeli zamyka "Fire of Night", cover utworu Caliban.

Kingsphere powstał na przełomie 2019 i 2020 roku w Rybniku jako dwuosobowy projekt. Powołali go do życia gitarzysta Marek Kula i wokalista Piotr Miliczek. Debiutancki album, zatytułowany po prostu "Kingsphere", ujrzał światło dzienne w styczniu 2021 roku. Wkrótce potem projekt przerodził się w pełnoprawny zespół. Obecnie muzycy promują swój drugi album, pt. "Enigmatic". Jego premiera miała miejsce 7 października 2022 roku.

15.07 - Świecie, boisko przy Zamku Krzyżackim
Start: 17:00
Bilety: 70 zł

Komentarze
Dodaj komentarz »

Zobacz także

Dodaj wieść

Wiesz o czymś ciekawym ze świata rocka i metalu? Chcesz pisać wieści dla rockmetal.pl? Kliknij:
Dodaj wieść »
Czy widzisz podobieństwa między muzyką klasyczną a metalem?