zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 6 marca 2021

wywiad: Sabaton

19.09.2013  autor: Verghityax

Wykonawcy:  Joakim Broden - Sabaton (wokal, instrumenty klawiszowe), Par Sundstrom - Sabaton (gitara basowa), Chris Rorland - Sabaton (gitara), Thobbe Englund - Sabaton (gitara), Robban Back - Sabaton (instrumenty perkusyjne)

strona: 3 z 4

Sabaton, Kraków 17.05.2013, fot. Verghityax
Sabaton, Kraków 17.05.2013, fot. Verghityax

Jakiś czas temu nagrywaliście w Polsce teledysk. Podobno właściciel posesji, na terenie której realizowaliście zdjęcia, miał z tym problem...

Joakim Broden: Nie miałem o tym pojęcia! Na czym polegał jego problem?

Twierdził, że nie podobały mu się te wszystkie eksplozje...

Joakim Broden: To w końcu teledysk Sabaton! Nic dziwnego, że był huk eksplozji (śmiech). W każdym razie nic nie uległo zniszczeniu. Wszystkie działa strzelały grudami ziemi. Producenci wideo nawet nie wykopali tam dziury - całą ziemię przywieziono na plan w pojemnikach. Następnie nabijano nią działa i strzelano w naszym kierunku... Było to raczej... bezstresowe (śmiech). Zdziwiłbym się, jeśli udałoby nam się coś rozwalić. Jedyną ofiarą był Robban (Back - przyp. red.), który poległ w teledysku.

Robban Back: To pewnie dlatego właściciel posesji się rozzłościł.

Joakim Broden: Dokładnie, to go z pewnością wkurzyło. Chciał zobaczyć cię nago (śmiech).

Kiedy klip będzie miał swoją premierę?

Par Sundstrom: Jak tylko producenci poskładają je do kupy. Wciąż czekamy na ostateczny termin. Prawdę mówiąc, to będą dwa teledyski, które nakręciliśmy podczas naszej dwudniowej wizyty w Polsce - do utworów "Carolus Rex" i "A Lifetime Of War".

Wspomniałeś o materiale z "Carolus Rex". Wasze poprzednie albumy powstały na kanwie wojen i konfliktów doby XX wieku. Tym razem cofnęliście się do bardziej odległej przeszłości: epoki królów Gustawa Adolfa i Karola XII. Skąd ten pomysł?

Joakim Broden: Bo dotychczas mówiliśmy o historii wszystkich pozostałych nacji, tylko nie o własnej. Sięgaliśmy do dziejów Brytyjczyków, Czechów, Polaków, swoje pozostawiając nietknięte, więc doszliśmy do wniosku, że najwyższa pora to zmienić. My też mieliśmy wtedy swoje za uszami. No i nie możemy ciągle zwalać wszystkiego na Niemców (śmiech).

Par Sundstrom: O wiele łatwiej jest spojrzeć na cudzą historię obiektywnie.

Joakim Broden: To prawda. Czasami ciężko jest zaakceptować negatywne aspekty tego, co zrobił twój własny kraj. Nie każde wydarzenie można wsadzić do przegródki z napisem "sława, chwała, alleluja". Szwedzi też bywali dupkami. Ale dokonywali również rzeczy, które napawają nas dumą. To nieco osładza wątek przeszłości... wiecie, daje powód do szczęścia.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Materiały dotyczące zespołu

Kto płaci za oglądanie na żywo koncertów online?