zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 26 lutego 2021

wywiad: Sabaton

19.09.2013  autor: Verghityax

Wykonawcy:  Joakim Broden - Sabaton (wokal, instrumenty klawiszowe), Par Sundstrom - Sabaton (gitara basowa), Chris Rorland - Sabaton (gitara), Thobbe Englund - Sabaton (gitara), Robban Back - Sabaton (instrumenty perkusyjne)

strona: 4 z 4

Sabaton, Kraków 17.05.2013, fot. Verghityax
Sabaton, Kraków 17.05.2013, fot. Verghityax

Są jeszcze jakieś szczególne miejsca na świecie, którymi się interesujecie i chcielibyście wprowadzić do swojej twórczości? Jak na przykład Stany Zjednoczone?

Joakim Broden: Odwiedziliśmy już Amerykę w paru numerach. Poruszyliśmy między innymi temat wojny w Wietnamie i II wojny światowej... Tak czy siak dyskutowaliśmy o tym, gdzie chcielibyśmy się udać w przyszłości i chyba już wiemy.

I co takiego przyszło wam do głowy?

Joakim Broden: Nie możemy tego zdradzić. To będzie niespodzianka! (śmiech)

Wydaje się jednak, że w kontekście historycznym szczególnie upodobaliście sobie Europę. Jest tu jeszcze sporo krajów z długą i bogatą historią, jak choćby Francja czy Węgry...

Joakim Broden: Prawdę mówiąc, podczas ostatniej wizyty w Budapeszcie dostaliśmy w prezencie książkę traktującą o historii Węgier. Była taaaka gruba i na szczęście napisana w języku angielskim. Jeszcze jej nie przeczytałem, ale możecie mi wierzyć, że to zrobię, gdyż życie w trasie obfituje w całe mnóstwo wolnego czasu.

Zdarza wam się sięgać po coś innego, niż literaturę faktu?

Joakim Broden: Bywa, że czytuję beletrystykę. Najczęściej rzeczy w stylu Michaela Crichtona i Toma Clancy.

Rozważaliście może nagranie czegoś o bardziej współczesnych konfliktach? Na przykład o tym, co się działo na Bałkanach albo na Bliskim Wschodzie?

Par Sundstrom: Nie chcemy tego eksploatować, ponieważ konflikty te wciąż nacechowane są silnym ładunkiem politycznym. One nie przeszły do historii - w pewnym sensie nadal pozostają aktywne. A biorąc pod uwagę, że Sabaton nie jest kapelą polityczną, na coś takiego jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Może za dwadzieścia albo trzydzieści lat, kiedy osiwiejemy...

Joakim Broden: ...albo wyłysiejemy...

Par Sundstrom: ...kiedy te tematy doczekają się definitywnego zakończenia, może wtedy.

Pogadajmy teraz chwilę o sprzęcie, z jakiego korzystacie. Najpierw pytanie do Para. Jakiego basu używasz i dlaczego?

Par Sundstrom: Gram na basie ESP Custom Build F-Series.

A jakie wzmacniacze preferujesz?

Par Sundstrom: Nie korzystam ze wzmacniaczy. Używam tylko przedwzmacniacza Tech 21.

A co z tobą, Joakim? Jaki jest twój ulubiony mikrofon?

Joakim Broden: Ten, który akurat stoi najbliżej mnie (śmiech). A tak na serio najbardziej lubię Sennheiser 2000 Series. Może brzmieć różnie w zależności od wokalu, ale do mojego pasuje całkiem dobrze i świetnie radzi sobie z ciśnieniem akustycznym. Standardowo śpiewam dosyć głośno i kiedy krzyknę, na innych mikrofonach często pojawiają się zakłócenia. Sennheisery nie mają z tym problemu. No i fajnie się nimi żongluje (śmiech).

Ok, dzięki na wywiad i powodzenia!

4
Następna »
Komentarze
Dodaj komentarz »

Materiały dotyczące zespołu

Czy jesz czekoladę?