zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 8 grudnia 2021

recenzja: Barclay James Harvest "Nexus - Through The Eyes Of John Lees"

7.04.1999  autor: Przemysław Semik
okładka płyty
Nazwa zespołu: Barclay James Harvest
Tytuł płyty: "Nexus - Through The Eyes Of John Lees"
Utwory: Festival!; The Iron Maiden; Brave New World; Hors D'Oeuvre; Mocking Bird; Sitting Upon A Shelf; Hymn; The Devils That I Keep; Titles; Float; Loving Is Easy; Star Bright
Wykonawcy: John Lees - wokal, gitara, instrumenty klawiszowe; Stuart "Wooly" Wolstenholme - wokal, instrumenty klawiszowe
Wydawcy: Eagle Records
Premiera: 1999
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 6

Grupa Barclay James Harvest powstała w 1966 roku w Manchesterze z inicjatywy muzyków związanych przedtem z dwoma mniej znanymi zespołami blues-rockowymi: The Wickeds i The Blues Keepers. 22 lutego 1999 roku zespół znów dał znać o sobie. Ukazała się płyta "Nexus" z podtytułem "Through The Eyes Of John Lees". Niestety w połowie są to starsze kompozycje w nowych wersjach, ponadto wykonywane przez jedynie dwóch członków zespołu. Brakuje tutaj charakterystycznego wokalisty Lesa Holroyda oraz perkusisty Mela Pritcharda. Nie oznacza to, że panowie ci odeszli od zespołu - jedynie z takich czy innych powodów jednorazowo nie uczestniczyli w nagraniach. Niespodzianką natomiast jest powrót (miejmy nadzieję, że na dłużej) Stuarta Wolstenholme'a - wokalisty i klawiszowca, który opuścił zespół w 1979 roku.

Płytę rozpoczyna nagranie "Festival!" - utwór nowy, zaśpiewany przez Wolstenholme'a, podobnie jak następny, choć tym razem stary w nowej wersji "The Iron Maiden". Głos tego wokalisty jest mało charakterystyczny i zdecydowanie przegrywa z Leesem czy Holroydem. Podczas słuchania kompozycji śpiewanych przez Wolstenholme'a, jedynie starzy fani od razu rozpoznają co to za zespół. "Brave New World" to nowa propozycja, zaśpiewana przez Leesa, jedna z najciekawszych na płycie. "Hors D'Oeuvre" to minutowy utwór instrumentalny - rodzaj preludium do "Mocking Bird". Tym razem (jak również w "Titles", "Float" czy "Loving Is Easy") Lees i Wolstenholme śpiewają razem. "Titles" żartobliwie zakończony jest motywem jednej z kompozycji brytyjskiej grupy Oasis. Bardzo ciekawie wypada stara kompozycja zespołu "Hymn" - tutaj w zupełnie nowej aranżacji i przy użyciu kilku innych instrumentów. Na szczęście do dziś Barclay James Harvest nie zrezygnowali z właściwego brzmienia melotronu i syntezatorów. Płytę kończy nowa kompozycja Leesa "Star Bright", zaśpiewana przez autora. Zwraca tu uwagę krótkie, ale treściwe solo gitarowe. Dla mnie osobiście "Star Bright" to najciekawsza piosenka na albumie.

Wielbicieli niezobowiązującego rocka progresywnego spod znaku Barclay James Harvest nie będzie trzeba długo przekonywać, aby dołączyli tę płytę do swojej kolekcji. Warto ją posiadać, jeśli nie dla całości, to przynajmniej dla kilku wyjątkowych kompozycji takich jak "Brave New World" czy "Star Bright". Być może płyta "Nexus" będzie ostatnią propozycją zespołu w tym tysiącleciu, ale może również nastepny album Barclay James Harvest nagrają w oryginalnym czteroosobowym składzie, z materiałem godnym przełomu wieków. Życzę im jak najlepiej.

Komentarze
Dodaj komentarz »