zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 19 kwietnia 2024

recenzja: Deep Purple "Machine Head"

24.08.1998  autor: Annoporus
okładka płyty
Nazwa zespołu: Deep Purple
Tytuł płyty: "Machine Head"
Utwory: Highway Star; Maybe I'm A Leo; Pictures Of Home; Never Before; Smoke On The Water; Lazy; Space Truckin'
Wydawcy: Purple
Premiera: 1972
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

"Machine Head" to druga znacząca płyta Deep Purple. Wydana w 1972 roku, stała się przełomowym wydawnictwem. Z jednej strony kontynuowała styl poprzedniej płyty, "In Rock", jednakże wprowadzała wiele nowych i na tamte czasy dosyć szokujących elementów: niesamowicie głośne gitary Blackmore'a (zdażały się przypadki tymczasowych ogłuchnięć po koncertach - Deep Purple zostali wpisani do Księgi Guinnessa jako najgłośniejsza grupa wszech czasów), mocny i czysty głos Gillana i klawiszowe popisy Lorda. Album był nagrywany między 6 a 21 grudnia 1971 roku w Montreux - szwajcarskim mieście znanym głównie z jazzowych koncertów. O problemach ze studiem opowiada jedna z najsłynniejszych piosenek XX wieku: "Smoke on the water".

Highway Star - bardzo szybko zagrane (i tak można szybciej - posłuchaj wersji Acid Drinkers). Niezła praca perkusji. Tekst mówi o tym, co było ważne w tamtych latach: szybkie samochody, panienki i wolny umysł. "Nobody gonna beat my car, It's gonna break the speed of sound". Zazwyczaj - nie jest to regułą - od tej piosenki Deep Purple zaczynają koncerty.

Maybe I'm A Leo - tutaj warto zwrócić uwagę na gitarkę, jak wszędzie zresztą, i na klawisze. Tekst o żalu po tym, jak ukochana kobieta odeszła.

"Maybe I'm a Leo, but I ain't a lion,
I'm hurting oh so bad, I want her now"

Pictures Of Home - Bardzo fajny utwór o tęsknocie za domem i samotności. Świetnie za spiewany przez Gillana - zwłaszcza ostatni wers refrenu długo się nuci.

"I'm alone here,
with emptiness eagles and snow,
unfriendliness chilling my body,
and whispering pictures of home"

Never Before - Jak wyżej - świetna robota Gillana. Znowu ktoś pokrzywdzony przez kobietę szuka pomocy u przyjaciela.

"Help me now please my friend,
I never felt so bad before,
never never before"

Smoke On The Water - co można napisac? Kiedyś wielki przebój, teraz klasyka. Tak genialny riff, że każdy zespół granie zaczyna od tego utworu. Piosenka, którą każdy słuszał: tekst o perypetiach w Montreux podczas nagrywania płyty - wszystko było ok, ale na koncercie Franka Zappy "some stupid with a flare gun, burned the place to the ground". Potem opis "akcji ratowniczej" i w końcu "we ended up the Grand Hotel, it was empty cold and bare", tam udało się nagrać, co miało zostać nagrane i na koniec: "I know we'll never forget. Smoke on the... "

Lazy - wszystko trwa 7 min. 20 sek. Z tego lwią część zajmują popisy Lorda - całkiem niezłe. Ma się wrażenie, że kolejne dzwięki zaczynają brzmieć od niechcenia, przypadkiem. Zaczyna się od kilku tonów, kończy na wielogłosowym współbrzmieniu. Warto usłyszeć to w całości na dobrym sprzęcie.

"You're lazy just stay in bed,
You don't want no money,
You don't want no bread"

Space Truckin' - bardzo fajne. No początku szybko, Gillan i Blackmore robią swoje, a potem wszystko zostaje na głowie Lorda. Niesamowite rzeczy potrafi robić na swoich organach.

"We had a lot of luck on Venus,
We always had a ball on Mars"

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Deep Purple "Machine Head"
saxon01 (gość, IP: 176.96.165.*), 2013-05-02 23:30:11 | odpowiedz | zgłoś
a ja z innej beczki jest rock 2013 i Purple nagrali zajebisty LP "Now what!",polecam bo tu jest 40 lat Purpli zamkniete w pieknej muzyce!
re: Deep Purple "Machine Head"
Staalkyer
Staalkyer (wyślij pw), 2013-05-01 10:31:00 | odpowiedz | zgłoś
do wszystkich biadolących gorący apel, zacznijcie pisać własne recenzje a nie odgrzebywać teksty z zeszłego stulecia i prowadzić jednostronny dialog z recenzentem który nie wiadomo nawet czy jeszcze żyje
re: Deep Purple "Machine Head"
wac
wac (wyślij pw), 2013-05-01 13:34:47 | odpowiedz | zgłoś
a jakie ma znaczenie czy recenzent żyje? polemizujesz z jego tekstem, który wisi tu nawet mimo jego ewentualnej śmierci

nie widzę też związku między krytykowaniem czyjejś recenzji a pisaniem własnej - czy jak napiszę własną to nikt nie może tego skomentować tylko w odpowiedzi pisać swoje pięć ekranów?
re: Deep Purple "Machine Head"
Chrisu (gość, IP: 83.25.163.*), 2013-05-01 09:17:43 | odpowiedz | zgłoś
Gościu, nie ośmieszaj się. Machine Head nie jest następczynią In Rock, a czy jest drugą, znaczącą, też bym dyskutował. Fireball jest inna, ale genialna jak IR czy właśnie MH. A jeśli znacząca rozumiemy jako przełomowa, coś zmieniająca w muzyce, to bez względnie musimy wspomnieć DP z RPOrchestra. To było wtedy coś nowego, przełomowego, znaczącego. ELP czy S&M Metallici to właśnie z tego wyszło. Otrzyj łzy i naucz się czegoś.
A redakcja proszona o elementarne poprawianie przekłamań i błędów recenzentów, bo młodzi się potem głupot uczą.
re: Deep Purple "Machine Head"
niepodpiszęsię (gość, IP: 31.175.181.*), 2013-04-30 22:27:19 | odpowiedz | zgłoś
"druga znacząca płyta" i już wiadomo, ze gość nie wie o czym pisze, dziękuję, dobranoc