zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 27 czerwca 2022

recenzja: Nozzle "The Winter"

29.11.1999  autor: Ania Zachar
okładka płyty
Nazwa zespołu: Nozzle
Tytuł płyty: "The Winter"
Utwory: Does He Really Love You; Boring Games; She Lives For The Sun; The Winter; Nothing Will Change
Wydawcy: FlowerMountain Productions
Premiera: 1999
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Oj... ciężko jest wypromować nowy zespół. Szczególnie, jeśli żadna wytwórnia płytowa (z tych największych oczywiście) nie miała okazji zapoznania sie z jego materiałem. Wiadomo przecież, gdzie z reguły trafiają setki przesyłanych demówek. Dla niewtajemniczonych - na pewno nie do rąk szefa promocji, a jeśli nawet... to i tak trzeba mieć dużo szczęścia, by ów szef przyłożył się do przesłuchania materiału...

Nozzle to zespół z niezbyt długim stażem, mający jednak już na swoim koncie trasę w Niemczech, która zaowocowała zainteresowaniem ze strony tamtejszych wytwórni, czego efektem będzie wydanie pełnego albumu grupy, niestety - jedynie na terenie kraju naszych zachodnich sasiadów.

Nozzle powstało w Maidenhead - niedużym mieście, położonym niedaleko Londynu, a głównym inicjatorem powstania zespołu był Dave Blomberg - na co dzień gitarzysta New Model Army.

Radzę jednak nie sugerować się nazwą tego drugiego zespołu, jeśli chodzi o muzykę Nozzle. Owszem - zauważalne są pewne wpływy NMA, przede wszystkim - jeśli chodzi o styl gry Dave'a, a także elementy punk-rocka i nowej fali, mniej wyraźne jednak niż w przypadku Żołnierzy. Styl muzyki Nozzle można okreslić jako tzw. indie rock - czyli komercyjna, bardziej przyswajalna przez tzw. ogół odmiana rocka, charakterystyczna dla zespołów z Wysp Brytyjskich - Suede, Oasis itp. Utwory są melodyjne, wpadające w ucho, z ciekawymi liniami wokalnymi. Dave, poza partiami gitary, pianina i basu, objął funkcję wokalisty (w wokalach wspomaga go drugi gitarzysta Nozzle - Danny Vukovic), poza tym - także wszystkie teksty są jego autorstwa.

Epka "The Winter" ma charakter promocyjny, w jej skład wchodzi 5 utworów - rockowy "Does She Really Love You", nowofalowy (w którym najbardziej słychac wpływ NMA) "Boring Games", melodyjny "She Lives For The Sun", ballada z cure'owym klimatem - "The Winter" oraz "Nothing Will Change" - mój ulubiony utwór z tego wydawnictwa, oparty na brzmieniu czystej gitary, z mocniejszym, rockowym refrenem).

Muzyka Nozzle jest komercyjna, ale moim zdaniem - z powodzeniem może trafic również do fanów bardziej alternatywnych klimatów.

Komentarze
Dodaj komentarz »