zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 30 maja 2024

recenzja: The Alan Parsons Project "Gaudi (reedycja)"

8.05.2023  autor: Meloman
okładka płyty
Nazwa zespołu: The Alan Parsons Project
Tytuł płyty: "Gaudi (reedycja)"
Utwory: La Sagrada Familia; Too Late; Closer to Heaven; Standing on Higher Ground; Money Talks; Inside Looking Out; Paseo de Gracia; Too Late (bonus); Standing on Higher Ground / Losing Proposition (bonus); Money Talks (bonus); Money Talks (bonus); Closer to Heaven (bonus); Paseo de Gracia (bonus); La Sagrada Familia (bonus)
Wykonawcy: Alan Parsons - instrumenty klawiszowe; Eric Woolfson - instrumenty klawiszowe, wokal; Ian Bairnson - gitara; Laurie Cottle - gitara basowa; Stuart Elliot - instrumenty perkusyjne; Richard Cottle - syntezatory, saksofon; John Miles - wokal; Lenny Zakatek - wokal; Geoff Barradale - wokal; Chris Rainbow - wokal; Bob Howes - kotły; John Heley - wiolonczela
Wydawcy: Arista
Premiera: 2008
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 7

"Gaudi" to dziesiąta płyta formacji The Alan Parsons Project. Wydany w 1987 roku longplay został zadedykowany katalońskiemu architektowi Antonio Gaudiemu (1852 - 1926). Jak się okazało, był przedostatnim albumem, który firmowali dwaj główni autorzy tego bandu, czyli Alan Parsons i Eric Woolfson. Wydali jeszcze w 1990 roku płytę "Freudiana", a potem ich muzyczne ścieżki się rozeszły.

Krążek otwiera jeden z najlepszych utworów w twórczości zespołu - "La Sagrada Familia", z dialogami i odgłosem dzwonów tej barcelońskiej katedry na wstępie. Później mamy rozbudowaną długą, wielowątkową kompozycję z udziałem chóru i orkiestry symfonicznej pod batutą Andrew Powella oraz sekcji dętej kierowanej przez Davida Crippa. Wokalnie udziela się natomiast John Miles.

Kolejne nagranie, "Too Late", posiada bardzo melodyjną partię wokalu ze swobodną solówką na gitarze w końcówce. Śpiewa Lenny Zakatek. Bardzo ładnie prezentuje się "Closer To Heaven" z subtelnym jak zwykle głosem Erica Woolfsona. Jest także solo na saksofonie, a potem główny temat podejmuje gitara.

Szybkim tempem łagodnego rocka charakteryzuje się "Standing On Higher Ground". Na wokalu mało znany Geoff Barradale. Słychać tutaj linię basu uwypukloną syntezatorowym brzmieniem. W "Money Talks" po raz drugi na tym albumie przy mikrofonie John Miles. Mamy tu wokal na tle riffujących gitar i oczywiście solo na gitarze gdzieś pod koniec.

W "Inside Looking Out" znowu pięknie zaśpiewał Eric Woolfson. To spokojny, nastrojowy kawałek. Jakieś głosy w końcówce opowiadające o Gaudim, a w tle słyszymy kościelne dzwony. Na koniec "Pasedo De Gracia", to jakby krótsza instrumentalna wersja "La Sagrada Famillia" z orkiestrową aranżacją, gitarą flamenco i kastanietami jako świetne zakończenie.

"Gaudi" jest dobrą płytą The Alan Parsons Project, wartą poznania przede wszystkim z powodu hiszpańskich elementów muzycznych w dwóch głównych kompozycjach. Ponadto utrzymuje wysoki poziom artystyczny i zawiera wiele składników aranżacyjnych i wokalnych charakterystycznych dla twórczości grupy.

Wydawnictwo z 2008 roku zawiera aż siedem nagrań bonusowych. Są to piosenki z tego albumu w rozmaitych surowych wersjach i miksach. Nic nie wnoszą do materiału na krążku i można je w słuchaniu pominąć.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: The Alan Parsons Project "Gaudi (reedycja)"
Dndj (gość, IP: 78.154.68.*), 2023-06-22 22:19:29 | odpowiedz | zgłoś
Dzięki za recenzję . Moim zdaniem to solidny album bardzo zdolnych muzyków. .. nie przebija jednak Tales i i robót ani mojej ulubionej Piramid..

Oceń płytę:

Aktualna ocena (10 głosów):

 
 
70%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Jaka muzyka umila Ci długi weekend?