zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 9 grudnia 2022

Katowicki koncert zespołów Marduk i Vader odwołany

19.10.2020 13:01  autor: Verghityax, źródło: WiniaryBookings

Katowicki koncert grup Marduk i Vader, który planowany był na 20 listopada 2020 roku w klubie "P23", nie dojdzie do skutku. Występ miał inaugurować europejską trasę Marduk z okazji trzydziestolecia działalności zespołu.

Marduk, Katowice 20.05.2016, fot. Verghityax
Marduk, Katowice 20.05.2016, fot. Verghityax

W oświadczeniu organizatora czytamy: "Niestety, z wielką przykrością jesteśmy zmuszeni odwołać koncert Vader i Marduk zaplanowany na 20 listopada w klubie 'P23' w Katowicach. Obecne obostrzenia i związane z nimi limity nie pozwalają nam na zrealizowanie wydarzenia. Wszystkie zakupione bilety można zwracać w punktach sprzedaży".

Marduk promuje obecnie swój czternasty longplay studyjny, zatytułowany "Viktoria". Płyta trafiła do sprzedaży 22 czerwca 2018 roku za sprawą Century Media Records. Na potrzeby wydawnictwa Szwedzi przygotowali dziewięć kompozycji, a obowiązki inżyniera dźwięku po raz kolejny przyjął Magnus "Devo" Andersson.

W grudniu 2019 roku Magnus "Devo" Andersson postanowił rozstać się z Mardukiem po piętnastu latach współpracy. Przyczyną było zmęczenie koncertowym trybem życia oraz chęć skupienia się na pracy w studiu. Jego miejsce w formacji zajął Joel Lindholm z Ondskapt.

Zespół powstał w 1990 roku w Norrkoeping, zapożyczając nazwę od opiekuńczego boga miasta Babilon. W skład grupy weszli Morgan Hakansson na gitarze, Dread na wokalu, Rickard Kalm na basie i Af Gravf na perkusji. Rok później Szwedzi wypuścili swą debiutancką demówkę, zatytułowaną "Fuck Me Jesus". Z Magnusem Anderssonem na drugiej gitarze Marduk zrealizował swój pierwszy longplay studyjny, pt. "Dark Endless". Od tego czasu skład kapeli zmieniał się wielokrotnie, a Morgan Hakansson pozostawał jedynym jej stałym członkiem.

Vader ogrywa album "Solitude in Madness". Premiera płyty miała miejsce 1 maja 2020 roku pod banderą Nuclear Blast. Na zawartość wydawnictwa składa się jedenaście kompozycji, które zespół zarejestrował w brytyjskim "Grindstone Studios". Sesja odbyła się latem 2019 roku pod okiem Scotta Atkinsa i zajęła cztery tygodnie. Szatę graficzną przygotował Wes Benscoter.

Vader powstał w 1983 roku w Olsztynie, inspirując się początkowo dokonaniami takich kapel jak Judas Priest i Accept. "Live in Decay" było pierwszym wydawnictwem demo formacji i jedynym, na którym wokali nie zarejestrował Piotr Wiwczarek - za mikrofonem stanął wówczas Robert Czarneta. Na demówce znalazły się cztery utwory w wersji koncertowej oraz dwa instrumentalne, nagrane na próbie. "Live in Decay" zespół wypuścił własnym sumptem na kasecie magnetofonowej w 1988 roku.

Jeszcze w tym samym roku nastąpiła niemal całkowita zmiana składu i Vader stał się kapelą dwuosobową z Piotrem Wiwczarkiem na wokalu i gitarze oraz Docentem na perkusji. We dwóch muzycy nagrali kolejne demo, pt. "Necrolust". Podobnie, jak w poprzednim przypadku, wydawnictwo ukazało się na kasecie magnetofonowej.

Do 2005 roku Peter i Doc stanowili trzon Vader, nagrywając razem najważniejsze płyty zespołu, w tym "The Ultimate Incantation", "De Profundis" i "Black to the Blind".

Tagi: Marduk, Vader
Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Katowicki koncert zespołów Marduk i Vader odwołany
Maliniak_Adrian (gość, IP: 88.156.143.*), 2020-10-21 15:13:10 | odpowiedz | zgłoś
wezmy pod uwage ze Vader i Marduk to jest nizsza liga wlasnie
re: Katowicki koncert zespołów Marduk i Vader odwołany
MRock (gość, IP: 91.215.239.*), 2020-10-23 12:51:11 | odpowiedz | zgłoś
No właśnie zastanawiam się czy Vader żyje z muzyki tylko, czy ma również prace z innej działki.
Przez tą pandemię obawiam się, że wiele mniej medialnych zespołów z braku kasy zaniecha wydawania płyt z nową muzą. A takie zespoły obecnie tworzą wg mnie najciekawsze rzeczy. Koncertówek zapowiada się więcej.
re: Katowicki koncert zespołów Marduk i Vader odwołany
Christophoros
Christophoros (wyślij pw), 2020-10-19 11:31:14 | odpowiedz | zgłoś
Wielcy sobie poradzą (jak zawsze), ale pandemia mocno przesieje zawodników średniej i niższej ligi :/ Jestem ciekaw, jak będzie wyglądać rynek muzyczny za 2-3 lata.
re: Katowicki koncert zespołów Marduk i Vader odwołany
bandrew78
bandrew78 (wyślij pw), 2020-10-20 21:29:50 | odpowiedz | zgłoś
Ci z niższej ligi (rozumiem, że pod względem popularności, a nie jakości muzyki) jakoś sobie poradzą, bo i tak nie żyją z grania, a przynajmniej nie z samego grania. Ale z średniakami, czyli tymi, którzy mogli pozwolić sobie na utrzymywanie się z muzykowania (czyli w obecnych realiach głównie z regularnego grania koncertów), bez zarabiania jednak kokosów, może być różnie. Spodziewam się tego, co już spotkało np. Anathemę, czyli zawieszeń działalności (im akurat może to wyjść na dobre). Jeżeli sytuacja będzie się przedłużać, będą pewnie niestety i ofiary.
re: Katowicki koncert zespołów Marduk i Vader odwołany
Verghityax (wyślij pw), 2020-10-21 11:59:07 | odpowiedz | zgłoś
Mam takie same przemyślenia (i też podpisuję się pod tym, że ta średnia liga to kwestia popularności i sprzedaży, a nie jakości samej muzy). Anathema z pewnością nie jest ostatnią kapelą, która padnie z powodu braku koncertów.
re: Katowicki koncert zespołów Marduk i Vader odwołany
martinez1 (wyślij pw), 2020-10-24 15:35:54 | odpowiedz | zgłoś
Anathema pewnie padła bo nie miała już na siebie pomysłu, ileż można nagrywać nijakie płyty.
re: Katowicki koncert zespołów Marduk i Vader odwołany
Christophoros
Christophoros (wyślij pw), 2020-10-23 11:27:13 | odpowiedz | zgłoś
Tak, oczywiście chodziło mi o popularność - może powinienem był napisać o "pozycji rynkowej", nie lidze ;) Wiadomo, że popularność i jakość niekoniecznie idą ze sobą w parze :) Z całą resztą się zgadzam.