zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 7 maja 2021

Powrót supergrupy Liquid Tension Experiment

20.12.2020 13:26  autor: Krasnal Adamu, źródło: profile Inside Out Music i Liquid Tension Experiment na Facebooku

Złożona z muzyków związanych m.in. z Dream Theater i King Crimson, supergrupa Liquid Tension Experiment zapowiedziała wydanie swojego trzeciego - pierwszego od ponad dwóch dekad - albumu studyjnego. Materiał, zatytułowany po prostu "Liquid Tension Experiment 3", ukaże się wiosną 2021 roku nakładem Inside Out Music. Zaprezentowano przygotowany przez Christiana Riosa zwiastun albumu.

Poruszający się po progresywnym rocku i metalu Liquid Tension Experiment założył w 1997 roku Mike Portnoy - perkusista Dream Theater. Zaproszenia do współpracy przyjęli basista Tony Levin z King Crimson i klawiszowiec Jordan Rudess. Drugi z nich otrzymał kilka lat wcześniej propozycję dołączenia do Dream Theater, jednak odmówił. Problem Mike Portnoy miał z pozyskaniem do nowego projektu odpowiedniego gitarzysty. Ostatecznie stanowisko to objął jego kolega z Dream Theater - John Petrucci. W latach 1998 i 1999 zespół wydał dwa instrumentalne albumy studyjne, zatytułowane po prostu "Liquid Tension Experiment" i "Liquid Tension Experiment 2". Wkrótce potem - gdy Jordan Rudess dołączył do Dream Theater - projekt się rozwiązał.

Drugi etap działalności Liquid Tension Experiment przypadł na lata 2007-2009. Zaowocował on kilkoma albumami koncertowymi. W tym czasie ukazały się również archiwalne nagrania składu bez Johna Petrucciego, pod szyldem Liquid Trio Experiment, oraz zapis występu firmowanego przez Liquid Trio Experiment 2, podczas którego muzycy kwartetu, wskutek awarii klawiszy, improwizowali i zamieniali się instrumentami. Liquid Tension Experiment ogłosił również plan nagrania trzeciego albumu studyjnego, ale nie został on wtedy zrealizowany.

Obecnie John Petrucci i Jordan Rudess nadal są członkami Dream Theater, Mike Portnoy udziela się m.in. w grupach Transatlantic i Sons of Apollo, a Tony Levin gra w King Crimson i własnym Stick Men. Nie są jeszcze znane szczegóły ich nowego wspólnego dzieła.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Powrót supergrupy Liquid Tension Experiment
lolipop (gość, IP: 148.81.46.*), 2020-12-22 14:24:37 | odpowiedz | zgłoś
Do tej pory wkładam cd do odtwarzacza z poprzednimi nagraniami. Zdecydowanie lepiej się ich słucha kiedy nie pieje i nie skrzeczy operator mikrofonu z DT.
re: Powrót supergrupy Liquid Tension Experiment
starysłuchacz (gość, IP: 83.21.139.*), 2020-12-23 17:23:30 | odpowiedz | zgłoś
Również nie przepadam za DT i to z powodu właśnie tego Jamesa LaBrie. Jeśli chodzi o LTE no to może i supergrupa ale na dłuższą metę męczą mnie te ciągłe solówki,solówki i solówki, brakuje mi u nich konkretnych utworów.