zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 8 maja 2021

Świetliki pracują nad albumem "Hej użyjmy żywota"

21.04.2021 09:09  autor: Krasnal Adamu, źródło: profil Świetlików na Facebooku

Grupa Świetliki poinformowała, że pracuje nad nowym materiałem. Jego roboczy tytuł to "Hej użyjmy żywota (Let's Drink Some Wine from Sodoma County)". Wstępnie na albumie ma się znaleźć piętnaście utworów.

Świetliki, Wrocław 15.05.2011, fot. Krasnal Adamu
Świetliki, Wrocław 15.05.2011, fot. Krasnal Adamu

Dowodzony przez poetę Marcina Świetlickiego i basistę Grzegorza Dyducha rockowy zespół Świetliki powstał w 1992 roku w Krakowie wskutek połączenia sił przez melorecytującego wokalistę i muzyków formacji Trupa Wertera Utrata. Dwóm liderom od początku towarzyszą gitarzysta Tomasz Radziszewski i perkusista Marek Piotrowicz. Grupa zadebiutowała wydanym w 1995 roku albumem "Ogród koncentracyjny". Swój trzeci długograj - "Perły przed wieprze" z 1999 roku - Świetliki nagrały już jako kwintet, z gitarzystą Arturem Gasikiem. Na dwóch kolejnych albumach z grupą współpracowali m.in. Bogusław Linda, Lech Janerka i Katarzyna Nosowska. W trakcie ośmioletniej przerwy wydawniczej poprzedzającej premierę "Sromoty" z 2013 roku ze składu odszedł Artur Gasik, przyjęto natomiast grającą na altówce Zuzannę Iwańską i pianistę Michała Wandzilaka. Kolejny album Świetlików, zatytułowany "Wake Me Up Before You Fuck Me", ukazał się 5 kwietnia 2020 roku nakładem Karrot Kommando.

Pandemia COVID-19 utrudniła zespołowi promocję ostatniego długograja koncertami. Formacja napisała: "Drogie Nasze Milusińskie i Milusińscy, poczęte/poczęci in vivo i in vitro, oto rok z okładem mija od dnia, kiedy płyta nasza 'Wake Me Up Before You Fuck Me' pojawiła się na tym bożym świecie. (...) Rzeczywistość lokdauniczna nie pozwoliła nam wyruszyć w trasę pełną egzotycznych orgii z udziałem wszetecznych, binarnych karłów rasy kaukaskiej i innych ras, zwierząt futerkowych oraz szerokiego spektrum środków odurzających. Żeby sobie to zrekompensować, w ramach reżimu sanitarnego i dystansu społecznego przygotowaliśmy nieco nowego tzw. materiału artystycznego. Na razie magmowaty on jeszcze, ale kształt kształtny dość wyłania się wolna. Roboczy tytuł tegoż materiału to 'Hej użyjmy żywota' ('Let's Drink Some Wine from Sodoma County'). Będzie to tryptyk albo trylogia - pięć regularnych piosenek, w tym jedna wesoła, pięć utworów w stylu gotyckiego etno i pięć utworów w stylu żałobnego ambientu. (...) Życzymy zdrowia i wszelakiej pomyślności w granicach (naturalnego) prawa. Czołem!".

Tagi: Świetliki
Komentarze
Dodaj komentarz »