zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 30 września 2023

Wideoklip do "Stubiegónuwki" Świetlików

28.05.2020 11:42  autor: Krasnal Adamu, źródło: profil Świetlików na Facebooku

Zaprezentowano przygotowany przez Piotra Jaska i Julię Kamińską wideoklip do utworu "Stubiegónuwka" grupy Świetliki. Kompozycja pochodzi z wydanego 5 kwietnia 2020 roku przez Karrot Kommando albumu "Wake Me Up Before You Fuck Me".

Dowodzony przez poetę Marcina Świetlickiego i basistę Grzegorza Dyducha rockowy zespół Świetliki powstał w 1992 roku w Krakowie wskutek połączenia sił przez melorecytującego wokalistę i muzyków formacji Trupa Wertera Utrata. Dwóm liderom od początku towarzyszą gitarzysta Tomasz Radziszewski i perkusista Marek Piotrowicz. Grupa zadebiutowała wydanym w 1995 roku albumem "Ogród koncentracyjny". Swój trzeci długograj - "Perły przed wieprze" z 1999 roku - Świetliki nagrały już jako kwintet, z gitarzystą Arturem Gasikiem. Na dwóch kolejnych albumach z grupą współpracowali między innymi Bogusław Linda, Lech Janerka i Katarzyna Nosowska. W trakcie ośmioletniej przerwy wydawniczej poprzedzającej premierę "Sromoty" z 2013 roku ze składu odszedł Artur Gasik, przyjęto natomiast grającą na altówce Zuzannę Iwańską i pianistę Michała Wandzilaka.

W lutym i czerwcu 2018 roku Świetliki udostępniły utwory "Sierpień w mieście" i "Pchaj mój jurny welocyped przez wegańskie łąki zen", promujące nowy album grupy, zatytułowany "Zbudź mię zanim pocałujesz", zapowiadany wówczas na październik. Ostatecznie dopiero na początku stycznia 2020 roku Marcin Świetlicki ogłosił ukończenie nagrywania partii wokalnych na długograj. Pod wymienionym tytułem wydany został w limitowanym nakładzie minialbum, rozprowadzany przez zespół od 25 stycznia na koncertach, zawierający utwory "Jimi Czeczen", "Partery", "Śmiertelne piosenki" i "Lepsza wersja".

W połowie marca 2020 roku grupa poinformowała o ukończeniu wykonywanego w warszawskim "Studio AS One" masteringu materiału. Większość tekstów na "Wake Me Up Before You Fuck Me" napisał Marcin Świetlicki, dwa są autorstwa Grzegorza Dyducha, a w "Ulicy szarlatanów" wykorzystano wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na okładce zamieszczono zdjęcie zrobione przez Olę Kanię.

Lista utworów:

1. Jimi Czeczen
2. Ulica szarlatanów
3. Partery
4. Śmiertelne piosenki
5. Nie otwieraj nikomu
6. O wojnie
7. Dyndełe
8. Monochron
9. Basssso Continuo
10. Sierpień w mieście
11. Pchaj mój jurny welocyped przez wegańskie łąki zen
12. Stubiegónuwka
13. Lepsza wersja
14. Infotrak

Świetliki mają w planach koncert w Krakowie, z powodu pandemii COVID-19 przeniesiony z 29 marca 2020 roku na jesień.

6.11 - Kraków, "Kwadrat"
Bilety: 50 zł (przedsprzedaż) i 60 zł (w dniu koncertu)

Tagi: Świetliki
Komentarze
Dodaj komentarz »