zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 20 kwietnia 2024

Nie żyje Janos Kóbor, wokalista Omegi

7.12.2021 15:57  autor: Verghityax, źródło: profil Omegi na Facebooku

Janos Kóbor, wokalista węgierskiej Omegi, zmarł po krótkiej walce z chorobą. Muzyk był hospitalizowany od 9 listopada 2021 roku. Miał 78 lat.

Janos Kóbor przyszedł na świat 17 maja 1943 roku w Budapeszcie. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako uczeń liceum im. Attili Józsefa, gdzie dołączył do szkolnej orkiestry w charakterze gitarzysty. Wkrótce założył własny zespół o nazwie Ciklon.

W 1962 roku członkowie kilku szkolnych zespołów połączyli siły i powołali do życia zespół o nazwie Omega. W jego skład weszli Laszló Benko na klawiszach, flecie, trąbce i wokalu, Janos Kóbor na wokalu, Gyozo Bankuti na puzonie, Tamas Kunsztler na perkusji, Peter Lang na saksofonie, Ferenc Tornóczky na gitarze i Istvan Varsanyi na basie. Początkowo formacja grała wyłącznie covery brytyjskich przebojów rockowych. To uległo zmianie dopiero w 1967 roku, wraz z dołączeniem do grupy klawiszowca i kompozytora Gabora Pressera. Jeszcze w tym samym roku nastąpiły kolejne przetasowania personalne - nowym basistą Omegi został Tamas Mihaly, a gitarzystą Gyorgy Molnar.

W 1968 roku Omega otrzymała zaproszenie na trasę po Wielkiej Brytanii, gdzie powstał pierwszy album kapeli: "Omega: Red Star From Hungary", z anglojęzycznymi tekstami. Po powrocie do Węgier, zespół nagrał materiał raz jeszcze, tym razem w swoim ojczystym języku. Longplay ukazał się jako "Trombitas Fredi es a Rettenetes Emberek".

W roku 1969 swoją premierę miał drugi album Omegi, pt. "10 000 lepes". Znalazł się na nim pierwszy międzynarodowy przebój Węgrów - ballada "Gyongyhaju lany", w Polsce znana jako "Dziewczyna o perłowych włosach". O warstwę liryczną utworu zadbała Anny Adamis, żona ówczesnego perkusisty Józsefa Lauxa.

W roku 1971 z formacji odeszli Gabor Presser i József Laux. Muzycy postanowili nie szukać następcy Pressera, natomiast nowym perkusistą został Ferenc Debreczeni. Od tego momentu Omega, aż do 2014 roku, przetrwała w niezmienionym składzie.

Na dyskografię Omegi składa się kilkanaście longplayów studyjnych i ponad dziesięć koncertowych. Większość dokonań muzycy nagrywali w swoim ojczystym jęzku, choć część materiału została potem zarejestrowana ponownie w języku angielskim. Ich ostatni album, "Testamentum", ukazał się w 2020 roku. Na krótko przed premierą wydawnictwa, w odstępie trzech dni od siebie, zmarli Laszló Benko i Tamas Mihaly.

Tagi: Omega
Komentarze
Dodaj komentarz »