zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 4 października 2022

Lordi rozstał się z gitarzystą

8.05.2022 10:44  autor: Krasnal Adamu, źródło: profile Lordi i Amen-Ra na Facebooku

Po ćwierćwieczu współpracy rozeszły się drogi fińskiego zespołu Lordi i jego gitarzysty. Amen i lider grupy opublikowali w tej sprawie oświadczenia.

Lordi, Vizovice 13.07.2013, fot. Verghityax
Lordi, Vizovice 13.07.2013, fot. Verghityax

Powstały w 1992 roku Lordi początkowo działał jako projekt jednoosobowy. Cztery lata później Mr. Lordi przekształcił go w zespół. Od tamtej pory w składzie znajdował się gitarzysta o pseudonimie Amen.

Rozstanie ogłoszono 6 maja 2022 roku. Amen poinformował: "Dziś muszę was powiadomić, że moja gitara w Lordi zamilkła. Nigdy nie sądziłem, że to napiszę, ale tak to bywa w życiu, ludzie się zmieniają".

"Przez pół życia poświęcałem się spełnianiu swego marzenia bycia gwiazdą rock and rolla. Z małej wioski w Finlandii ruszyłem w podróże po świecie i grałem dla was. Moje marzenie się urzeczywistniło! (...) Taka podróż jest możliwa tylko wtedy, gdy jest się otoczonym ciężko pracującymi ludźmi. Lista podziękowań byłaby ogromna, ale wszyscy, którzy pracowali ze mną i z zespołem, zasługują na moją nieskończoną wdzięczność. (...) Na końcu chciałbym podziękować wszystkim byłym i obecnym członkom Lordi - nie było nic lepszego od naszego wspólnego grania. (...)".

"Nie wiem, co przyniesie przyszłość. Mogę tylko powiedzieć, że teraz odczuwam ulgę, ale też smutek. Jestem wdzięczny, lecz i niepewny, co będzie dalej. Długi rozdział mojego życia został zamknięty, ale zaczyna się nowy i nie mogę się doczekać, by zobaczyć, co życie mi jeszcze przyniesie".

Lordi, Warszawa 15.03.2009, fot. Wojtek Dobrogojski
Lordi, Warszawa 15.03.2009, fot. Wojtek Dobrogojski

Oświadczenie przygotował też Mr. Lordi: "Po 25 latach jego służby Lordi, pod koniec lutego poprosiłem Amena, aby opuścił zespół. Ostateczna decyzja została podjęta przeze mnie, ale nie tylko przeze mnie. Wszyscy ją popieramy - to było wspólne uczucie wewnątrz zespołu. Przez ostatnie lata, prawie przez dekadę, wielokrotnie dyskutowaliśmy na ten temat i kilka razy niewiele brakowało, żebyśmy powzięli dalsze kroki. Powód ostatecznej decyzji jest taki, że napięcie stało się dla nas wszystkich nie do zniesienia. Oddaliliśmy się od siebie zbyt mocno, by dało się to naprawić. Próbowaliśmy rozwiązać problem wiele razy, ale nigdy nie udało się to nam w pełni. Było jasne, że Amen nie jest w zespole szczęśliwy. Ja osobiście i reszta zespołu nie byliśmy już szczęśliwi, będąc w jednym zespole z Amenem. Oddaliliśmy się od siebie jako ludzie i pod względem muzycznym. (...) Ogólna atmosfera między Amenem a resztą z nas stawała się toksyczna i nie mieliśmy już jak jej naprawić. (...)".

"Mimo to nie było całkowicie źle. Przeciwnie. Dla mnie Amen na zawsze pozostanie towarzyszem broni, zaufanym kompanem i ukochanym przyjacielem. Po prostu z upływem lat zrozumiałem, że już nie mogę i nie chcę być z nim w jednym zespole. Nie zmienia to moich uczuć względem niego jako cżłowieka, którego dobrze znam od 25 lat. Nie oznacza to też, że nie szanuję ogromnie jego wkładu i pracy dla Lordi. Kocham go i zawsze będę go uważał za prawdziwego przyjaciela. Dlatego rozmowa, którą musieliśmy odbyć, była najtrudniejszą, jaką kiedykolwiek przeprowadziłem z członkiem zespołu".

"W imieniu własnym oraz Many, Helli i Hiisiego z głębi serca życzę Amenowi wszystkiego najlepszego. Dziękuję za wszystko".

W skład grupy wchodzą obecnie wokalista Mr. Lordi, basista Hiisi, perkusista Mana i grająca na klawiszach Hella.

Wrocławski koncert zespołu, zaplanowany na 19 września 2021 roku, ma zostać przełożony na rok 2022. Nowa data wydarzenia nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona. Objazdówkę po Europie, obejmującą m.in. Słowację, Czechy, Niemcy i Litwę, zespół zapowiedział na jesień 2022 roku. Koncertami formacja ma promować wydany 26 listopada 2021 roku przez AFM Records, siedmiopłytowy zestaw "Lordiversity".

Lordi miał planach również występ u boku Sabatonu w Krakowie, ale po zmianie terminu trasy udział fińskiej grupy w wydarzeniu został odwołany.

Tagi: Lordi
Komentarze
Dodaj komentarz »