zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 23 lutego 2024

Napalm Death, Convulse i Gruesome na "Obscene Extreme Festival"

5.02.2024 20:37  autor: Verghityax, źródło: obsceneextreme.cz

Do składu tegorocznej edycji "Obscene Extreme Festival" dołączyły zespoły Napalm Death, Convulse, Gruesome, Fleshless, Angelus Apatrida, Hostia, Wormrot, Haemorrhage, Rompeprop, Nuclear Warfare, Devourment, Lahar, Solitar, Mutilated Judge, Manger Cadavre?, Walking Corpses, Utilize the Remains, Disaffect, Putridity, Internal Suffering, Siege, Trucido, Phane, Holycide, Dropdead, Hordur, Symbtomy, Cluster Bomb Unit, Brain Tourniquet, Terveet Kadet, Deliriant Nerve, Cryptic Brood, Beaver Fever i Abraded. Wcześniej swój udział potwierdziły między innymi Autopsy, Immolation, Wolfbrigade, Protector, The Crown, Dying Fetus i Sabbat. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 3 do 7 lipca 2024 roku w czeskim Trutnovie.

Napalm Death, Ostrawa 21.08.2022, fot. Verghityax
Napalm Death, Ostrawa 21.08.2022, fot. Verghityax

Napalm Death wydał 11 lutego 2022 roku EP-kę studyjną, zatytułowaną "Resentment Is Always Seismic - A Final Throw of Throes". Wydawnictwo stanowi uzupełnienie ostatniego longplaya grupy, pt. "Throes of Joy in the Jaws of Defeatism". Na zawartość krążka składa się sześć kompozycji autorskich oraz covery "People Pie" Slab! i "Don't Need It" Bad Brains. Materiał wyprodukował Russ Russell. W "People Pie" gościnnie zaśpiewała Catherine Sharples.

W sierpniu 2017 roku muzycy Napalm Death poinformowali, że weszli do "Parlour Studios" w brytyjskim Kettering, aby zarejestrować materiał na następcę "Apex Predator - Easy Meat" z 2015 roku. Do produkcji ponownie zaangażowany został Russ Russell, wieloletni współpracownik zespołu. Okładkę przygotował Frode Sylthe. "Throes of Joy in the Jaws of Defeatism" ukazał się 18 września 2020 roku, za sprawą Century Media Records.

Napalm Death powstał w 1981 roku z inicjatywy wokalisty Nika Bullena oraz perkusisty Milesa Ratledge'a. Pierwsze lata działalności kapeli obfitowały w liczne zmiany personalne, dopiero dołączenie w 1985 roku perkusisty Micka Harrisa zapewniło jej nieco stabilizacji. Wkrótce Mick Harris - razem z Nikiem Bullenem i Justinem Broadrickiem - zarejestrował w "Rich Bitch Studios" demo "Scum". W przyszłości miało się ono stać stroną A pierwszego albumu formacji, również zatytułowanego "Scum". Stronę B nagrano później, bo w 1987 roku, i już z innym składem - Mickowi Harrisowi towarzyszyli wówczas Lee Dorrian, Bill Steer i Jim Whitely. Pełny album, zawierający dwadzieścia osiem kompozycji, ujrzał światło dzienne 1 lipca 1987 roku za sprawą Earache Records i jest on uznawany za jeden z kamieni węgielnych grindcore'a.

Do końca 1991 roku skład Napalm Death uległ całkowitej zmianie. Za mikrofonem stanął znany z Benediction Mark Greenway, obowiązki basisty przejął Shane Embury, rola gitarzystów przypadła Mitchowi Harrisowi oraz ściągniętemu z Ameryki Jessemu Pintado, natomiast za perkusją zasiadł Danny Herrera. Wyjąwszy nieżyjącego już Pintado, grupa funkcjonuje w takim składzie do dziś.

Convulse powstał w 1990 roku, na fali popularności rosnącej w siłę sceny deathmetalowej w sąsiedniej Szwecji. Wcześniej zespół funkcjonował pod nazwą S.D.S. i wykonywał speed metal. W skład Convulse weszli wszyscy muzycy S.D.S.: Juha Telenius na basie, Janne Miikkulainen na perkusji oraz Rami Jamsa na gitarze i wokalu, a także drugi gitarzysta w osobie Janiego Kuhanena. W 1991 roku kwartet wydał swój pierwszy longplay studyjny, pt. "World Without God". Drugi album, zatytułowany "Reflections", został zarejestrowany na przełomie 1992 i 1993 roku. Wkrótce potem muzycy spełnić musieli obowiązek służby wojskowej, co opóźniło wydanie płyty. Gdy ta w końcu ukazała się w 1994 roku, fala death metalu utraciła już impet i ustąpiła scenie blackmetalowej. W rezultacie zespół zakończył działalność.

Convulse reaktywował się w 2012 roku. Z dawnego składu powrócili Juha Telenius i Rami Jamsa. Od tego czasu pod szyldem Convulse ukazały się trzy longplaye studyjne: "Evil Prevails", "Cycle of Revenge" i "Deathstar".

Deathmetalowy Gruesome przyjedzie do Polski z "Twisted Prayers", swoim drugim longplayem studyjnym. Sesja nagraniowa odbyła się w "New Constellation Studios" pod okiem Jarretta Pritcharda. Okładkę przygotował Ed Repka. Premiera krążka miała miejsce 1 czerwca 2018 roku pod banderą Relapse Records.

Gruesome powstał w 2014 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Matta Harveya oraz perkusisty Gusa Riosa jako hołd złożony twórczości Chucka Schuldinera. Skład uzupełnili Robin Mazen na basie i Daniel Gonzalez na drugiej gitarze.

Karnety na "Obscene Extreme Festival 2024" nabyć można za cenę 172 euro.

Komentarze
Dodaj komentarz »