zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 14 czerwca 2024

Mayhem, King Dude i Immemorial na "Summer Dying Loud"

24.05.2024 15:05  autor: Verghityax, źródło: profil "Summer Dying Loud" na Facebooku

Do składu "Summer Dying Loud" w Aleksandrowie Łódzkim dołączyły formacje Mayhem, King Dude, Immemorial i Mary. Wcześniej swój udział potwierdziły Overkill, Moonspell, Primordial, Godflesh, Borknagar, Ufomammut, Messiah, Anaal Nathrakh, Chapel of Disease, Masacre, Koldbrann, Smoulder, Aluk Todolo, Mutterlein, Antichrist Siege Machine, Ascended Dead, Blaze of Perdition, Sunnata, Schizma, Thaw, Sztylety, Untervoid, Defying, Lili Refrain, Death Crusade, Hermopolis, Satan's Call, Cavalerie, Barren Womb, healthyliving, Asteriae i Kryształ. Festiwal odbędzie się w dniach od 5 do 7 września 2024 roku na terenie "Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji".

Mayhem, Katowice 20.10.2017, fot. Verghityax
Mayhem, Katowice 20.10.2017, fot. Verghityax

Dyskografię Mayhem zamyka koncertowy album, zatytułowany "Daemonic Rites". Ukazał się on 15 września 2023 roku, pod egidą Century Media Records.

Zespół powołali do życia w 1984 roku Necrobutcher i Manheim, pierwotnie posługując się nazwą Musta. Po dołączeniu Euronymousa muzycy przemianowali się na Mayhem, inspirując się utworem Venom, pt. "Mayhem with Mercy". W trójkę Norwegowie zarejestrowali "Pure Fucking Armageddon", swoją debiutancką demówkę.

W początkowym okresie działalności formacja korzystała z pomocy Messiaha i Maniaka na potrzeby zaplanowanych koncertów i sesji nagraniowych. W roku 1988 skład zasilili Dead na wokalu i Hellhammer na perkusji.

Pierwszy longplay studyjny Mayhem, pt. "De Mysteriis Dom Sathanas", uważany jest za jedno z najważniejszych dokonań w historii black metalu. Premiera miała miejsce 24 maja 1994 roku. Prace nad utworami rozpoczęły się już w 1987 roku, lecz z powodu samobójstwa Deada i zabójstwa Euronymousa płyta ukazała się z dużym opóźnieniem. Wokale na album nagrał Attila Csihar, partie basu Varg Vikernes, a perkusji Hellhammer. Sesja odbyła się w "Grieg Hall" w norweskim Bergen.

King Dude nadal ogrywa swój dziewiąty longplay studyjny, zatytułowany "Death". Ukazał się on 16 września 2022 roku za sprawą Van Records. Składający się z jedenastu kompozycji materiał zrealizowany został w 2020 i 2021 roku. W sesji nagraniowej gościnnie udział wzięli Shannon Funchess i Nicole Estill. Masteringiem zajął się Victor Bullok.

King Dude to projekt, za którym kryje się amerykański muzyk: Thomas Jefferson Cowgill. Czerpie on z klasycznych wzorców amerykańskiej piosenki i definiuje je na nowo, nadając im wyraźnie ciemniejszy odcień. W jego twórczości swobodnie mieszają się americana, folk, country, blues, aż po elementy rocka i metalu. Debiutancka EP-ka, pt. "My Beloved Ghost", ujrzała światło dzienne w 2010 roku.

Reaktywowany Immemorial promować będzie swój trzeci longplay studyjny, pt. "Rebirth". Trafił on do sprzedaży 23 czerwca 2023 roku. Utwór "Betrothal with the Death" to nowa wersja kompozycji znanej z dema "Ius Primae Noctis". Solówkę gitarową do "We Are Insects" wykonał Jarosław "Mister" Misterkiewicz z zespołu Trauma. Autorem okładki "Rebirth" jest Mariusz Stelągowski.

Czerpiący z black i death metalu zespół Immemorial powstał w 1997 roku w Elblągu. Rok później nagrał i wydał demo "Ius Primae Noctis". Obowiązki wokalistki pełniła na nim - podobnie jak na albumie "Monologue" z 2001 roku - Marta Meger, później udzielająca się w Enter Chaos, Kayzen i Bestiarum. Podczas rejestracji drugiego longplaya, wydanego w 2003 roku "After Deny", za mikrofonem stała już Karla. Wkrótce po rozstaniu z wokalistką w 2005 roku, działalność zespołu ustała.

W lipcu 2021 roku Immemorial rozpoczął pracę nad swoim trzecim albumem. Paweł "Tadra" Tadrowski, pełniący wówczas obowiązki gitarzysty i basisty, ponownie nawiązał współpracę z Martą Meger. Skład uzupełnili: gitarzysta Szymon Michałowski i perkusista Marcin Kotarbiński. Na początku września 2022 roku Immemorial ogłosił, że jako basista do zespołu wrócił Rafał "Brovar" Brauer. Już po sesji nagraniowej do "Rebirth" Szymona Michałowskiego na gitarze zastąpił Michał Warachowski, z kolei za bębnami zasiadł Maciej Kołodziej.

Mary to warszawska formacja łączą w swojej twórczości punka, black metal, crust i d-beat. Debiutancka EP-ka, zatytułowana po prostu "Mary", ukazała się 13 września 2023 roku.

Karnety na "Summer Dying Loud 2024" nabyć można w cenie 371 zł, a bilety jednodniowe w cenie 180 zł. Miejsce na polu namiotowym kosztuje 64 zł.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Mayhem, King Dude i Immemorial na "Summer Dying Loud"
Pumpciuś (gość, IP: 31.179.79.*), 2024-05-26 18:04:31 | odpowiedz | zgłoś
z tego zestawu to zobaczyłbym Messiah.Od 30ty paru lat uwielbiam ich płytę Choir of Hoorors która dla mnie jest jedna z janlepszych deat metalowych płyt z domieszką thrashu. Wtedy na początku lat 90-ych to była pierwsza liga, potem niestety zespół stał sie zapomniany. Ich wczesniejsza płyta Extreme Cold Weather z najlepszą metalową okladką też jest fajna tyle że całkiem inna niż CHoir of Horros bo inny wokalista a tyl bliższy black metalowi.
re: Mayhem, King Dude i Immemorial na "Summer Dying Loud"
thorgal37 (wyślij pw), 2024-05-27 17:30:24 | odpowiedz | zgłoś
Niestety wokalista choir of horrors RIP. Miałem szczęście i gdzieś na metalmanii wieki temu po wydaniu Rotten Perish..