zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 3 grudnia 2021

wywiad: Marduk

5.08.2016  autor: Katarzyna "KTM" Bujas

Wykonawca:  Morgan Steinmeyer Hakansson - Marduk (gitara)

strona: 6 z 6

Marduk, Ostry Grun 21.07.2016, fot. Verghityax
Marduk, Ostry Grun 21.07.2016, fot. Verghityax

Powoli zbliżamy się do końca wywiadu, tak jak kończy się trasa koncertowa, w której aktualnie jesteście. Gracie między innymi u boku Immolation (kolejna część trasy koncertowej promującej album "Frontschwein", wraz z Immolation, Origin i Bio-Cancer - przyp. red.). Znacie się chyba już od dawna i jesteście dobrymi przyjaciółmi?

Oczywiście. Zagraliśmy pierwsze wspólne koncerty w 1996 roku i od tamtej pory byliśmy razem w trasie kilka razy. Immolation to wspaniały zespół. Lubię ich zarówno muzycznie, jak i personalnie. Zawsze dogadywaliśmy się świetnie także jako kumple, więc nie tylko uważam ich za dobry zespół na trasę, ale i znakomite towarzystwo.

Jak podsumowałbyś tę trasę ? Była dobra, przyzwoita czy wspaniała?

Wspaniała. Myślę, że zagraliśmy serię naprawdę dobrych koncertów, które spotkały się z dobrym przyjęciem ze strony fanów. Doświadczyliśmy w zamian energii, która napędza nas, żeby iść dalej. Poza tym mieliśmy w tej trasie bardzo dobry zestaw zespołów. Czego chcieć więcej?

Jakie są wasze dalsze plany?

Po powrocie do domu będziemy przygotowywać się do letnich festiwali. Pogramy trochę prób, może przygotujemy jakieś zmiany w setliście. Później wyjazdy na festiwale, a jesienią zamkniemy cykl trasy promującej "Frontschwein". Do tej pory zagraliśmy w jej ramach około stu pięćdziesięciu koncertów. We wrześniu ruszamy do Stanów, gdzie będziemy koncertować przez miesiąc, a potem wracamy do domu zająć się pracą nad kolejną płytą.

Brzmi szalenie intensywnie. Czy ty kiedykolwiek odpoczywasz?

Chyba tak. Kiedy śpię (śmiech).

Masz na to czas?

Czasami się zdarza (śmiech). Bardzo lubię spać. Lubię też siedzieć i nic nie robić. Kompletnie nic. Zawsze się jednak okazuje, że jest coś do zrobienia. Jeśli naprawdę chcę odpocząć, idę na brzeg morza, wsiadam w łódkę i wypływam w morze. Z dala od wszystkiego i wszystkich.

Zatem życzę ci dużo więcej czasu na odpoczynek przed następnymi koncertami. Dziękuję za wywiad.

Ja również dziękuję. Było mi bardzo miło.

6
Następna »
Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Marduk
IRG (wyślij pw), 2016-08-10 22:32:06 | odpowiedz | zgłoś
"Nebelwerfer" - to niemiecka konstrukcja, a nie radziecka jak sugeruje bohater powyższego wywiadu. Na przykład w Powstaniu warszawskim zwany szafą lub krową, z uwagi na ryk jaki wydawały pociski.
re: Marduk
new
new (wyślij pw), 2016-08-08 10:40:15 | odpowiedz | zgłoś
Mozart to genialny kompozytor, Bach opracował skalę durmol. Jeśli chodzi o harmonię i budowę utworów muzyka rockowa jest prymitywna. Chodzi jednak o zupełnie coś innego o adrenalinę i emocje.

Warto poczytać biografię obu kompozytorów wtedy łatwiej o tym pisać. Każdy prawdziwy muzyk rockowy powinien zapoznać się z muzyką klasyczną. Człowiek nakierowany wyłącznie na 1 styl jest upośledzony. Zapewne wytłumaczeniem jest ropienie jedynie kasy.
re: Marduk
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2016-08-08 18:43:03 | odpowiedz | zgłoś
Teraz większość metalowych zespołów nie robi szczególnie dużej kasy. Dużą kasę zarabia kilka grup, a reszta jakoś z tego żyje. Wielu pracuje gdzieś dodatkowo. Albo nawet odwrotnie, muzyka to tylko dodatek.

Tak, Bach i Mozart to wielcy kompozytorzy, ale chciałem napisać, że walczyli o przetrwanie jak każdy inny. Szczególnie Mozart sporo chałturzył.

Nie uważam, żeby dobry rock, czy metal było aż tak łatwo tworzyć. Też trzeba zgrać instrumenty w całość, wymyślić riff, zaimprowizować solówkę, czy dograć podkład z sampli. Dobry wokalista to też nie jest codzienność i oczywistość.
re: Marduk
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2016-08-07 07:41:43 | odpowiedz | zgłoś
Też napiszę kilka zdań, co mi szkodzi :)

Bach i Mozart tworzyli dużo bardzo prostej muzyki. Często to były takie melodyjki do zagrania na kilka minut. Można to nawet porównać do bardzo prostego kawałka blackmetalowego. Wiele zespołów metalowych gra bardziej skomplikowanie kompozycje.

Takie były wtedy czasy i z czegoś trzeba było żyć.
Bach był organistą oraz nauczycielem muzyki, był także opiekunem chóru. Zresztą nauczanie nie było chyba dla niego,
został nawet napadnięty w ciemnej uliczce przez ucznia i bronił się nożem. Z drugiej strony chciał coś dodać od siebie i dodawał swoje improwizacje. Był stale skonfliktowany z władzami. Zarzucano mu wtedy zbytnią samodzielność i tworzenie zbyt skomplikowanej muzyki. Ludzie chcieli czegoś prostego, za to płacili i to im dawał.

Mozart grał na dworze Cesarskim dla lasek, które by się szybko znudziły, gdyby utwory były zbyt skomplikowane.
Znany jest nawet z tego, że był mistrzem tworzenia zgrabnych i prostych melodyjek. Przychodziło mu to bardzo łatwo, siadał i po prostu grał coś nowego. Niektórzy mu nawet teraz zarzucają, że za bardzo rozmieniał swój talent, bo ocierało się to o kicz. Ale miał tez dużo genialnej muzyki, często właśnie prostej. Bo prosto nie zawsze znaczy słabo.

Wagner tworzył swoje pompatyczne działa. Chyba najbliżej tego jest obecny metal symfoniczny, którego raczej nie trawię. Mój znajomy skrzypek uważa większość klasycznej opery za badziew, gdzie jest przerost formy nad treścią.
re: Marduk
yyyyhhhhhh (gość, IP: 83.24.161.*), 2016-08-05 19:43:59 | odpowiedz | zgłoś
"...Słucham ekstremalnej muzyki przez cały czas..." i kilka zdań dalej "... Tak naprawdę muzyki klasycznej słucham przez większość czasu..." ...
re: Marduk
Andi69 (gość, IP: 5.172.239.*), 2016-08-05 22:05:46 | odpowiedz | zgłoś
no ale chyba widzisz przerażającą techniczną przepaść między black metalem a bachem. ja nie słucham bacha ani też jazzu ale nie pieprzę takich głupot jak gość z marduka w wywiadzie. słyszę i znam różnicę w technice, umiejętnościach i budowę utworów jazzowych, muzyki poważnej a jakiegoś emperora itp. jeżeli słuchasz poważnej to na pewno słyszysz więcej niż ja
re: Marduk
Winterstorm
Winterstorm (wyślij pw), 2016-08-08 19:13:01 | odpowiedz | zgłoś
Z tym Emperorem to ja bym uważał, bo jeśli idzie o poziom rozbudowania kompozycji, to zjada większość kapel blackowych. Dodatkowo o ile się nie mylę sam Ihsahn ma wykształcenie muzyczne, a na pewno uczy muzyki w szkole.
re: Marduk
Andi69 (gość, IP: 37.248.156.*), 2016-08-08 21:56:08 | odpowiedz | zgłoś
no racja, nie słucham blacku a dałem akurat najgorszy przykład najbardziej muzycznie zaawansowanego blacku jakim jest empereor, słuchałem raz jekieś płyty to nawet przypominało to deathy schudinera jeżeli chodzi o budowę utworów choć brzmienie prymitywne ale takie pewnie powinno być w blacku
re: Marduk
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2016-08-12 18:07:08 | odpowiedz | zgłoś
Poza tym jest kilka bandów norweskich na wysokim poziomie, które graja muzykę awangardową lub progresywną: Arcturus, In the woods, Green Carnation, Ulver, Shining, czy Spiral Architect lub wczesny Theatre of Tragedy. A z samego blacku choćby Satyricon prezentuje na paru płytach dobre umiejętności.
Ogólnie jest kilku świetnych instrumentalistów w krainie fiordów. To całe pisanie o niskich umiejętnościach technicznych bierze się z kilku kapel typu Burzum, które są znane, ale przecież nie jedyne w tym kraju.
re: Marduk
Andi69 (gość, IP: 5.172.234.*), 2016-08-05 17:29:27 | odpowiedz | zgłoś
ha ha ha wagner na pewno grałby black metal. może jeszcze bach, chopin i beethoven...goście rozpisywali w nutach utwory na 140 instrumentów które gra orkiestra wiedeńska, mieliby grać muzykę graną przez chłopców umiejących 4 chwyty gitarowe na krzyż. może jeszcze graliby disco polo :))
« Nowsze
1

Materiały dotyczące zespołu

- Marduk

Jak długa powinna być broda metalowca?