zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 25 października 2021

recenzja: Brainstorm "Soul Temptation"

14.11.2003  autor: m00n
okładka płyty
Nazwa zespołu: Brainstorm
Tytuł płyty: "Soul Temptation"
Utwory: Highs Without Lows; Doorway To Survive; The Leading; Nunca Nos Rendimos; Fading; Shiva's Tears; Fornever; Soul Temptation; Dying Outside; To The Head; Rising
Wykonawcy: Dieter Bernert - instrumenty perkusyjne; Milan Loncaric - gitara, chóry; Andy B. Franck - wokal, chóry; Torsten Ihlenfeld - gitara, chóry; Andreas Mailander - gitara basowa; Michael Rodenberger - instrumenty klawiszowe
Wydawcy: Metal Blade Records
Premiera: 2003
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Wielbicielem heavy metalu, głównie tego zza naszej zachodniej granicy, nigdy nie byłem. Rzekłbym, że bliżej mi do przeciwników niż zwolenników pobratymców Helloween czy Primal Fear. Jednak raz na kilka lat w tym gatunku trafia się płyta, która na dłuższy czas przykuwa moją uwagę. Swego czasu był to album "The Prophecies" fińskiego Kenziner, a od niedawna w moim odtwarzaczu kręci się świetny krążek niemieckiego Brainstorm (nie mylić ze ślicznymi chłoptasiami z Łotwy).

Klasyfikowanie "Soul Temptation", bo taki tytuł nosi to wydawnictwo w szufladce z napisem "heavy" byłoby błędne, a zarazem i krzywdzące. Heavymetalowy charakter temu albumu nadaje przede wszystkim wokalista Andy B. Franck. Jego czysty, operujący w "wyjących" rejonach głos to silny punkt Brainstorm. Oprócz tego, jak na klasyczne, porządne heavy przystało mamy też świetne solówki. Ale na tym koniec z powiązaniami tej kapeli z patatajkami i "kastrackim" graniem - w gruncie rzeczy w warstwie instrumentalnej "Soul Temptation" to całkiem thrashowy album z ostrymi gitarami, "łupiącym" basem i zdrowo bijącymi garami. Album, który tworzy jedenaście chwytliwych, ale mocnych utworów, bo na szczęście Niemcy zrezygnowali z ckliwych balladek i oszczędnie korzystają z klawiszy ceniąc bardziej kopnięcia w zadek aniżeli rzewne pitolenie. Innym poważnym atutem tej płyty jest jej znakomita produkcja, dzięki której krążek brzmi bardzo dynamicznie, a numery trzepią po uszach, że aż miło.

Mało który album z kręgów "okołoheavymetalowych" robi mnie na mnie jakiekolwiek wrażenie, "Soul Temptation" się to udało. Piąta płyta Brainstorm to wyborna pozycja, która z pewnością zainteresuje fanów melodyjnego, ciekawie zaaranżowanego metalu. Nie można przejść obok niej obojętnie, oby więcej takich albumów w tym gatunku.

Komentarze
Dodaj komentarz »