zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 7 maja 2021

recenzja: Nachtschatten "Medieval Serenades"

8.05.1998  autor: ezraa
okładka płyty
Nazwa zespołu: Nachtschatten
Tytuł płyty: "Medieval Serenades"
Utwory: "Glanz im nirgendwo"; "Dark Forest"; "Beside"; "Homeless"; "The Recall of Yearning"; "The Seductress"; "Soryandum"
Wydawcy: Ekh Studio
Rok wydania: 1997
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Właśnie wujo mego kumpla przywiózł mu z Reichu tę płytkę. Ładna jesienno-nostalgiczna okładka, bardzo powyginane na modłę blackową logo grupy, ale bez widocznych symboli czczących Kusego.

Wewnątrz pudełka, pod krążkiem, odkrywam zdjęcie grupy - kilku młodych kolesi, ładna pani w środku, ale raczej zdjęcie w tonie "jesteśmy młodą grupą i nie chce nam się dymić ideologicznie". Ok. Zagłębiamy się w muzykę. Wbrew pozorom, nawet przyjemnie się słucha. Słychać wielkie zróżnicowanie wokalne, co przypomina trochę klimaty pierwszej płyty naszego rodzimego Sirrah ("Acme"). Wśród utworów, których muza zahacza od lekko blackowego, poprzez deathowo-klimatyczne brzmienie, aż do fortepianowych pasaży i klimatów bardzo folkowych (szum morza, tamburyn, delikatne piszczałki), wyławiają me sterane uszy aż cztery, jeśli nie więcej, rodzaje wokali. I tak od pierwszego utworu prowadzi nas wokal typowo blackowy, by później raczyć nas deathowy growlingiem, a na zakończenie umilić utwór pieśnią pięknej pani, której towarzyszy ładny młodzian (tzn. jego ładny głos). I tak utwór za utworem. Brzmienie ciężkie, co rusz przeplatane nostalgicznymi, pełnymi ulotnego piękna wstawkami (fortepian, fleciki, organy czy warte uwagi smyczki). Bardzo ładne, a jednocześnie niekiczowate.

Z czym można by porównać tę płytę? Hmmm... nasuwają się takie nazwy, jak Theatre of Tragedy, Orphanage, Sirrah czy dość ciekawy blackowy (świeć panie nad ich bytowaniem - już przeszłym, niestety) De Occulta Philosophia czy bardziej znanym Summoning (tak, to chyba dobre porównanie - szczególnie utwór "The Recall Of Yearning"). Ta (chyba) debiutująca grupa prezentuje się bardzo interesująco - jest bardzo klimatycznie, ale i ciężko, i przede wszystkim - niestandartowo. Wydaje się, że właśnia taki gatunkowy kogel-mogel czyni z "Medieval Serenades" płytę bardzo ciekawą w odbiorze. Zastanawiam się właśnie, czy Nachtshatten pojawiło (pojawi) się w naszym pięknym kraju. Jeśli nie, to szkoda, grupa chyba podzieli los Drain, której płyty ("Horror wrestling") za Chiny nie da się dostać u nas. Niedobrze. Pozostaje jedynie rodzina na germańskiej ziemi, ewentualnie mała wycieczka Berlina, gdzie nagrano i wydano tę płytkę.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Nachtschatten "Medieval Serenades"
aaad (gość, IP: 37.47.65.*), 2020-07-11 18:29:04 | odpowiedz | zgłoś
kolega nieironicznie przesłuchał sobie białego kruka, którego dzisiaj nigdzie nie ma, nawet w sieci. gratuluje

Oceń płytę:

Aktualna ocena (42 głosy):

 
 
45%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Co jest głównym czynnikiem decydującym o tym, że muzyka jest czadowa?