zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 2 czerwca 2020

recenzja: Stilo "Idą czasy"

27.08.2003  autor: Do diabła
okładka płyty
Nazwa zespołu: Stilo
Tytuł płyty: "Idą czasy"
Utwory: Tan Yetz; Latarnia zaczarowana; Wielka mroźna cisza; Mazura 33; Pieśń; Idą czasy; Nad sadzawką; Gwiazzzdy; Supernova; Powrót po śmierci ukochanej; Kolesnikoff
Wykonawcy: Wojtek Stasiak - gitara akustyczna, gitara elektryczna; Sylwia Świątkowska - skrzypce; Tomasz Żur - gitara basowa, gitara elektryczna; Paweł Jedliński - instrumenty perkusyjne; Serhan Kizilpinar - darabuka, wokal; Alpago Polat - saksofon tenorowy, nay, bendir
Wydawcy: Żur Płyty
Rok wydania: 2003
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

Skupienie i szacunek dla dźwięku biją z tej płyty od pierwszych taktów. Subtelna harmonia, artykulacja, która wydobywa z instrumentów tak różne brzmienia - oto muzyka warszawsko-tureckiej formacji Stilo. Z technicznego punktu widzenia jest to coś pomiędzy rockiem, jazzem i folkiem - wyraziste rytmy, długie solówki, egzotyczne brzmienia, wszystko to w rozbudowanych instrumentalnych kompozycjach inspirowanych tureckim i polskim folklorem.

Prym wiodą skrzypce Sylwii Świątkowskiej, której obeznanym choć trochę z folkowym światkiem przedstawiać nie trzeba, na przemian z fletem i saksofonem Alpago Polata, kreując melodie raz pełne zadumy, raz ekspresji. Podstawa rytmiczna to przebogata brzmieniowo gra perkusisty, często wspomaganego darabuką i bendirem. Drugi wymiar rytmowi dodaje bas, który wraz z gitarą tworzy też świetne tło harmoniczne. Całości dopełnia znakomita produkcja.

Jest na tej płycie kilka niespodzianek, jak akordeonowy "Kolesnikoff" i zaśpiewana przez Serhana do akompaniamentu samej darabuki ludowa turecka piosenka, jedyny wokalny utwór. Pojawia się też gitara elektryczna, do tej pory w twórczości Stilo niespotykana. Poza tym nagranie od tego, co można usłyszeć na koncertach odróżnia to, że na "Idą czasy" można jeszcze posłuchać Alpago, który opuścił zespół.

Piękna płyta. Poza taką sobie solówką z przesterem nie ma się do czego przyczepić. Czemu "tylko" 9? Bo 10 należy się Stilo na żywo.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (55 głosów):

 
 
67%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

- Stilo

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy potrafisz rozpoznać dźwięk flażoletów?