zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 9 czerwca 2023

recenzja: StrommoussHeld "Behind the Curtain"

9.06.2004  autor: m00n
okładka płyty
Nazwa zespołu: StrommoussHeld
Tytuł płyty: "Behind the Curtain"
Utwory: First Pledge - Mertradoetr; La Masquerade; Faust's Dream (In the Theatre of Dejavous); Crying Roses; Materia of Depression; D.E.C.E.P.T.I.O.N.; Restless Souls (Heautontimoroumenos); Solar Scream; Last Pledge - Waiting for...?
Wykonawcy: Maels - wokal, gitara, instrumenty perkusyjne, syntezatory, sample; Lth - gitara basowa; Norrim - syntezatory, sample, instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Avantgarde Music, Metal Mind Productions
Premiera: 2003
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Katowicki StrommoussHeld to chyba jeden z niewielu rodzimych zespołów, którym od razu udało się podpisać kontrakt na debiutancki album z zachodnią wytwórnią. Trudno jednak dziwić się takiemu posunięciu szefów Avantagarde Music, gdyż "Behind the Curtain" to wielce smakowity materiał, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Debiut StrommoussHeld to dla typowego metalowego słuchacza orzech dość twardy do zgryzienia. Muzyka na "Behind the Curtain" jest bardzo wymagająca i złożona, podąża różnymi torami, wielokrotnie zaskakując nieprzewidzianym rozwojem sytuacji. W większej mierze są to elektroniczne, mroczne pasaże, schizofreniczne klawisze i częstokroć blackowy wokal, wspomagane metalowami gitarami, które wydają się tu być raczej tłem czy też dodatkiem. "Behind the Curtain" kumuluje w sobie chłodne, taktowane automatem perkusyjnym dźwięki, które niepostrzeżenie wdzierają się w umysł i nieustannie świdrują w głowie, na długo pozostawiając po sobie niepokój.

Zawartość debiutanckiego krążka StrommoussHeld absorbuje i daje do myślenia. Przesiąknięta kosmicznymi, industrialnymi brzmieniami płyta demonstruje nad wyraz ciekawe, chwilami wręcz awangardowe spojrzenie na mariaż metalu i elektroniki. To album dla odważnych, którzy lubią chłonąć całym umysłem muzykę odhumanizowaną i zagadkową. A mnie już dziś ciekawi, jak będzie wyglądał kolejny album tej grupy.

Komentarze
Dodaj komentarz »
świetny zespół
pik (gość, IP: 95.49.178.*), 2011-04-15 11:15:32 | odpowiedz | zgłoś
''Debiut StrommoussHeld to dla typowego metalowego słuchacza orzech dość twardy do zgryzienia.'' no tak, szczególnie w PL jest zbyt dużo 'typowych metalowych słuchaczy' i ten materiał nigdy nie był tutaj należycie doceniony.. pamiętam koncert sprzed 4 lub 5 lat (progresja) gdzie 'ludu' bylo pod sceną.. ze 20-30 szt! grali wtedy razem z enslaved- w ogóle wiecej niż 100 osób na tym gigu nie było.. i nie tylko chodziło o zjebaną promocje. anyway: świetna muzyka !!