zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 21 maja 2019

recenzja: Two "Voyeurs"

8.05.1998  autor: Painkiller
okładka płyty
Nazwa zespołu: Two
Tytuł płyty: "Voyeurs"
Utwory: I Am A Pig; Stutter Kiss; Water's Leaking; My Ceiling's Low; Leave Me Alone; If; Deep In The Ground; Hey Sha La La; Wake Up; Gimp; Bed Of Rust
Wykonawcy: Rob Halford - wokal; John Lowery - gitara, gitara basowa; Bob Marlette - programowanie, gitara, gitara basowa, instrumenty klawiszowe; Phil Western - instrumenty klawiszowe, programowanie; Anthony 'Fu' Valcic - instrumenty klawiszowe, programowanie
Rok wydania: 1998
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 5

"Voyeurs" to pierwsza płyta zespołu Two, którego liderem jest wokalista Rob Halford. Ten łysy, stary facet przede wszystkim znany jest ze śpiewania w Judas Priest (przez prawie 20 lat). Po odejściu założył zespół Fight i nagrał z nim parę albumów, ale to nie przyniosło mu wiele satysfakcji (ani pieniędzy).

Nastąpiła kolejna zmiana image'u. Najpierw skóry, ćwieki, łańcuchy, Harleye (Judas Priest), potem szerokie koszule, spodenki oraz nieskończona ilość tatuaży (Fight), a teraz czarny ubiór (ale nie skórzany!), podcieniowane oczy oraz krótko przystrzyżone wąsy i bródka. Naprawdę, trudno się przyzwyczaić. Zmienia się także sposób śpiewania, ale przede wszystkim gatunek muzyki. Ale może od początku.

Producentem płyty jest Trent Reznor, za którym nie przepadam - nie byłem pewien, czy warto krążek kupić. Wszelkie obawy i wątpliwości "rozwiał" pierwszy kawałek "I Am a Pig" (promowany teledyskiem nieco obscenicznym). Ostre riffy, zmiany tempa i melodyjny głos Roba. Nie są to już deklamacje z Fight, ale wyćwiczony i wyrobiony śpiew. Do wokalu w stylu Judas Priest jest niestety bardzo daleki. Elektroniczne dźwięki ledwo słyszalne w "I Am a Pig", których się najbardziej obawiałem, pojawiły się już w drugim kawałku. Wszystko tam jest zelektryzowane, nawet wokal. Utwór jest nudny i najgorszy na krążku.

Kompozycje od 1 do 5 są najmocniejsze, gitary ostro w nich pracują, co jakiś czas przerywają je spokojniejsze fragmenty. Zwłaszcza "Leave Me Alone" przypadł mi do gustu. Uważam, że to zdecydowanie najlepszy kawałek na płycie. Z kolei "If" określiłbym mianem "najdziwniejszego". Łączy on spokojny i melodyjny śpiew Halforda z klimatami w stylu... Prodigy. Dla mnie jest to polewanie czekolady ketchupem. Zupełnie inne są natomiast utwory 7, 8 i 9. Refren "Hey Sha La La" to prawie Nirvana. Głos Roba brzmi tu trochę podobnie do głosu Cobaina. Najbardziej zaskoczył mnie "Deep in the Ground" i "Wake Up", mogłyby być z powodzeniem zaśpiewane przez Oasis lub tych innych naśladowców Beatlesów. To już nie metal. "Bed of Rust" to "mrocznawy" kawałek, w którym napięcie cały czas narasta, narasta i... nagle się urywa. Może nie dosłownie "urywa", ale wydaje mi sie, że to nie jest skończony utwór.

Trudno to wszystko ocenić. Zaliczyć do jakiegokolwiek stylu muzycznego jeszcze trudniej. Dużym minusem jest rażąca schematyczność. W większości utworów mamy zwrotkę, refren, zwrotkę, refren, krótki przerywnik (zazwyczaj nędzne solo albo jakieś efekty elektroniczne), refren, koniec. Pozostałe piosenki "urozmaicone" są np. refrenem na początku lub różną ilością refrenów na końcu. Mimo że nie jestem fanem sampli, komputerowych rytmów i wstawek, automatu perkusyjnego, prymitywnych solówek gitarzysty, to muszę przyznać, że dobrze się tego albumu słucha. Piosenki, mimo braku świeżości i polotu, są melodyjne. W końcu... przecież to Rob Halford!

PS: Jeśli ktoś chce poznać prawdziwe możliwości tego niezwykłego wokalisty, polecam płytę "Sad Wings of Destiny" Judas Priest.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Two "Voyeurs"
Krasnal Adamu
Krasnal Adamu (wyślij pw), 2019-03-09 08:34:45 | odpowiedz | zgłoś
Album wybitny nie jest, ale - właśnie - dobrze się go słucha. Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby Halford wrócił do współpracy z Reznorem i do takiego grania, choćby jako do projektu pobocznego.

Oceń płytę:

Aktualna ocena (87 głosów):

 
 
52%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

- Two

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy zwracasz uwagę na oświetlenie na koncertach?