zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 30 listopada 2021

Specjalny koncert SBB na "Vinyl Festivalu"

30.03.2019 09:12  autor: Krasnal Adamu, źródło: profil Vinyl Festivalu na Facebooku i strona WWW GAD Records

Trzecia edycja chorzowskiego "Vinyl Festivalu" zostanie 8 maja 2019 r. zainaugurowana przez SBB. Grupa wykona na żywo materiał z wydanego czterdzieści lat wcześniej albumu pt. "Welcome". Odbędzie się też wernisaż wystawy zdjęć z tego okresu oraz spotkanie z zespołem.

Pochodzący z Siemianowic Śląskich SBB wyspecjalizował się w rocku progresywnym, grał też jednak m.in. blues rock i jazz rock.

Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski byli w latach 1971 - 1973 muzykami towarzyszącymi Czesławowi Niemenowi. Gdy drogi wokalisty i instrumentalistów się rozeszły, SBB szybko odniósł sukces z własnym materiałem. Rozwiązany w 1980 r., tercet kilka razy wracał na krótko, od drugiej połowy lat 90. już bez Piotrowskiego, aż w 2000 r. reaktywował się na stałe. Od 2014 r. działa znów w oryginalnym składzie. Nagrał w nim wydane w 2016 r. "Za linią horyzontu" - dotychczas ostatni album studyjny grupy, a także DVD z listopada 2018 r., zatytułowane "Welcome 40th Anniversary 1978-2018" - zapis koncertu w "Filharmonii Opolskiej" z okazji 40. rocznicy nagrania w Radiu Opole albumu "Welcome".

W grudniu 2018 r. ukazało się "Przebudzenie". Jest to pierwszy z przygotowanej przez GAD Records i SBB serii czterech albumów zawierających wybór z kilkunastu godzin materiału zarejestrowanego przez zespół w latach 70. z myślą o archiwach Polskiego Radia lub Polskiej Kroniki Filmowej. Część z tych nagrań wydano już na płytach kompaktowych. Teraz, na nowo wyselekcjonowane i zremasterowane, po raz pierwszy ukażą się na płytach winylowych. Do czasu "Vinyl Festivalu" dostępne ma być też "Porwanie Aldo Moro" - drugi album w serii. "Fos" i "Lula" planowane są odpowiednio na czerwiec i wrzesień 2019 r. Nakład każdego z czterech albumów limitowany jest do 500 sztuk.

Inauguracja "Vinyl Festivalu" odbędzie się 8 maja 2019 r. w "Chorzowskim Centrum Kultury". Imprezę poprowadzi red. Piotr Metz. Otwarta zostanie wystawa archiwalnych zdjęć autorstwa Zygmunta Drużbickiego, w większości dotychczas nieprezentowanych, wykonanych podczas trasy koncertowej SBB w lipcu 1979 r. Następnie odbędzie się spotkanie z tercetem. Głównym punktem programu będzie koncert, w ramach którego SBB wykonana materiał z "Welcome" z 1979 r. - albumu uważanego z jeden z jego najlepszych. Bilety są już w sprzedaży.

8.05 - Chorzów, "Chorzowskie Centrum Kultury"
Bilety: 40 zł (balkon) i 50 zł (parter)

Jerzego Piotrowskiego na festiwalu będzie można zobaczyć na żywo jeszcze 12 maja podczas występu supergrupy Czarny Pies. W składzie zespołu znajdują się indywidualności polskiego bluesa, jazzu i rocka. Przed publicznością, oprócz perkusisty SBB, zaprezentują się m.in. gitarzysta Leszek Winder z Krzaka - lider projektu, basista Krzysztof Ścierański z Laboratorium i harmonijkarz Michał Kielak z Kasy Chorych.

12.05 - Chorzów, "Leśniczówka Rock'n'Roll Cafe"
Wstęp wolny

W ramach festiwalu wystąpią też: Dustin Arbuckle & The Damnations 9 maja, Aga Zaryan 10 maja oraz Smolik i Kev Fox 11 maja.

Komentarze
Dodaj komentarz »