zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 25 września 2021

Marduk planuje dziesięć koncertów w Polsce

13.04.2020 20:44  autor: Verghityax, źródło: profil Marduka na Facebooku

Marduk poinformował, że we wrześniu 2020 roku planuje zagrać dziesięć koncertów w Polsce w towarzystwie Vader. Trasa po Europie ma się rozpocząć dwa miesiące później.

Marduk, Katowice 20.05.2016, fot. Verghityax
Marduk, Katowice 20.05.2016, fot. Verghityax

Marduk przyjedzie ze swoim czternastym longplayem studyjnym, zatytułowanym "Viktoria". Płyta trafiła do sprzedaży 22 czerwca 2018 roku za sprawą Century Media Records. Na potrzeby wydawnictwa Szwedzi przygotowali dziewięć kompozycji, obowiązki inżyniera dźwięku po raz kolejny przyjął Magnus "Devo" Andersson, basista formacji.

W grudniu 2019 roku basista Magnus "Devo" Andersson postanowił rozstać się z Mardukiem po piętnastu latach współpracy. Przyczyną było zmęczenie koncertowym trybem życia oraz chęć skupienia się na pracy w studiu. Jego miejsce w formacji zajął Joel Lindholm z Ondskapt.

Zespół powstał w 1990 roku w Norrkoeping, zapożyczając nazwę od opiekuńczego boga miasta Babilon. W skład grupy weszli Morgan Hakansson na gitarze, Dread na wokalu, Rickard Kalm na basie i Af Gravf na perkusji. Rok później Szwedzi wypuścili swą debiutancką demówkę, zatytułowaną "Fuck Me Jesus". Z Magnusem Anderssonem na drugiej gitarze Marduk zrealizował swój pierwszy longplay studyjny, pt. "Dark Endless". Od tego czasu skład kapeli zmieniał się wielokrotnie, a Morgan Hakansson pozostawał jedynym jej stałym członkiem.

Vader promować będzie album "Solitude in Madness". Premiera płyty planowana jest na 1 maja 2020 roku pod banderą Nuclear Blast. Na zawartość wydawnictwa złoży się jedenaście kompozycji, które zespół zarejestrował w brytyjskim "Grindstone Studios". Sesja odbyła się latem 2019 roku, pod okiem Scotta Atkinsa i zajęła cztery tygodnie. Szatę graficzną przygotował Wes Benscoter.

Vader powstał w 1983 roku w Olsztynie, inspirując się początkowo dokonaniami takich kapel jak Judas Priest i Accept. "Live in Decay" było pierwszym wydawnictwem demo formacji i jedynym, na którym wokali nie zarejestrował Piotr Wiwczarek - za mikrofonem stanął wówczas Robert Czarneta. Na demówce znalazły się cztery utwory w wersji koncertowej oraz dwa instrumentalne, nagrane na próbie. "Live in Decay" zespół wypuścił własnym sumptem na kasecie magnetofonowej w 1988 roku.

Jeszcze w tym samym roku nastąpiła niemal całkowita zmiana składu i Vader stał się kapelą dwuosobową z Piotrem Wiwczarkiem na wokalu i gitarze oraz Docentem na perkusji. We dwóch muzycy nagrali kolejne demo, pt. "Necrolust". Podobnie, jak w poprzednim przypadku, wydawnictwo ukazało się na kasecie magnetofonowej.

Do 2005 roku Peter i Doc stanowili trzon Vader, nagrywając razem najważniejsze płyty zespołu, w tym "The Ultimate Incantation", "De Profundis" i "Black to the Blind".

Tagi: Marduk, Vader
Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Marduk planuje dziesięć koncertów w Polsce
Forevermore (wyślij pw), 2020-04-16 13:52:23 | odpowiedz | zgłoś
Czekam na Łódź!
re: Marduk planuje dziesięć koncertów w Polsce
Mars_Mick (gość, IP: 88.156.143.*), 2020-04-15 22:13:10 | odpowiedz | zgłoś
No to sie widzimy. Werwolf!!!