zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Nie żyje Sean Malone, basista Cynic

10.12.2020 16:37  autor: Verghityax, źródło: blabbermouth.net

Sean Malone, długoletni basista Cynic, zmarł 9 grudnia 2020 roku. Muzyk miał 50 lat. O jego śmierci poinformował Paul Masvidal - gitarzysta i wokalista Cynic.

Paul Masvidal komentuje: "Dziś dowiedziałem się o śmierci Seana Malone'a. Czuję otępienie i wypełnia mnie żal. Sean miał błyskotliwy umysł, czułe serce i był jednym z najlepszych muzyków, jakich w życiu poznałem.

Wiem, że jego odejście jest dla mnie równie szokujące, co dla was, fanów z całego świata, którzy mogli zetknąć się z jego sztuką. Proszę, zachowajcie go w swoich myślach. Uczcijcie jego życie, słuchając jego muzyki".

Sean Malone urodził się w Delran, w stanie New Jersey. Na wczesnym etapie swojej kariery muzycznej udzielał się jako basista sesyjny dla zespołów wykonujących latin jazz i bossa novę, choć potrafił grać również na gitarze, fortepianie i klawiszach. Z metalem związał się poniekąd przez przypadek - gdy w 1993 roku Cynic wszedł do studia "Morrisound Recording", aby zarejestrować swój pierwszy album, pt. "Focus", Sean Malone miał przy tej sesji pełnić rolę asystenta inżyniera dźwięku. Tony Choy, ówczesny basista formacji, opuścił grupę na krótko przed rozpoczęciem nagrywania materiału, w związku z czym pozostali muzycy poprosili Seana o pomoc. Szybko nawiązała się między nimi nić porozumienia i Sean Malone pozostał w kapeli, wyruszając z nią w trasę promującą "Focus".

Po rozpadzie Cynic Sean Malone kontynuował karierę basisty sesyjnego, biorąc udział w sesjach do ponad pięćdziesięciu albumów. Napisał również cztery podręczniki, dotyczące obsługi gitary basowej.

W 1996 roku Sean Malone wydał swój jedyny album solowy, pt. "Cortlandt", a dwa lata później powołał do życia progresywny projekt o nazwie Gordian Knot. W jego ramach współpracował między innymi z Ronem Jarzombkiem, Steve'em Hackettem, Jimem Matheosem, Johnem Myungiem i Billem Brufordem.

W 2006 roku doszło do reaktywacji Cynic, pierwotnie miała ona charakter wyłącznie koncertowy. Sean Malone dołączył do grupy dopiero w roku 2008, aby zarejestrować album "Traced in Air", nie był jednak w stanie pojechać w trasę z powodu zobowiązań uniwersyteckich. Kolejne spotkanie basisty z Cynic miało miejsce w roku 2011, na potrzeby sesji nagraniowej do EP-ki "Carbon-Based Anatomy". Później Malone zrealizował z zespołem jego trzeci longplay studyjny, pt. "Kindly Bent to Free Us".

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Nie żyje Sean Malone, basista Cynic
codowuja (gość, IP: 89.76.183.*), 2020-12-11 00:04:37 | odpowiedz | zgłoś
Yeahbunny 2020, Malone (50), Reinert (48), połowa Cynic...
re: Nie żyje Sean Malone, basista Cynic
Thrash Lover (wyślij pw), 2020-12-10 21:37:05 | odpowiedz | zgłoś
Połowa składu już nie żyje :(