zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 9 maja 2021

Paul McCartney zapowiada książkę z tekstami piosenek

27.02.2021 12:31  autor: Krasnal Adamu, źródło: strona WWW Penguin Books UK

Jako rodzaj autobiografii, Paul McCartney zapowiedział książkę zawierającą teksty jego piosenek z odautorskimi komentarzami. Dwutomowy "The Lyrics" przygotowany został z pomocą poety Paula Muldoona. Pierwsze wydanie angielskie ma się ukazać 2 listopada 2021 roku, nakładem Penguin Books Ltd.

Paul McCartney rozpoczął karierę muzyka w 1957 roku. Kilka lat później zdobył sławę jako członek The Beatles. Po rozpadzie zespołu, w 1970 roku wydał swój pierwszy album solowy. Wkrótce potem założył grupę Wings - ta formacja przetrwała do początku lat 80. Najnowszą pozycją w dyskografii muzyka jest studyjny album "McCartney III" wydany 18 grudnia 2020 roku przez Capitol Records.

"The Lyrics" ukaże się w sprzedawanych razem dwóch tomach po 480 stron. Książki mają ukazywać życie Paula McCartneya przez pryzmat tekstów 154 piosenek, napisanych od roku 1956 do czasów obecnych, posegregowanych alfabetycznie. W komentarzach opisane zostały okoliczności powstania utworów, ich inspiracje, a także aktualne opinie autora na ich temat. Całość wzbogacona została niepublikowanymi wcześniej materiałami z archiwum Paula McCartneya, w tym zdjęciami, listami i szkicami. Edycją zajął się i wstęp napisał laureat Nagrody Pulitzera, poeta Paul Muldoon.

Paul McCartney wypowiedział się na temat książki: "Częściej, niż mogę zliczyć, proszono mnie, bym napisał autobiografię, ale pora na to nigdy nie była właściwa. Jedyna rzecz, którą zawsze dawałem radę robić - obojętnie, czy w domu, czy w trasie - to pisanie nowych piosenek. Wiem, że niektórzy ludzie po osiągnięciu pewnego wieku lubią sięgać po swoje pamiętniki, by przypominać sobie wydarzenia, dzień po dniu, z przeszłości, ale ja takich notatek nie mam. Mam za to swoje piosenki, całe setki, które - jak się przekonałem - służą w znacznym stopniu temu samemu. I te piosenki obejmują całe moje życie".

"Mam nadzieję, że to, co napisałem, pokaże ludziom coś o moich piosenkach i moim życiu, czego wcześniej nie widzieli. Starałem się opowiedzieć coś o tym, jak muzyka powstaje oraz co dla mnie oznacza i - mam nadzieję - może oznaczać też dla innych".

Komentarze
Dodaj komentarz »