zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 18 sierpnia 2022

Minialbum "Mist" Grai do odsłuchania

3.08.2022 09:40  autor: Krasnal Adamu, źródło: profil Grai na Facebooku

Do odsłuchania udostępniony został minialbum "Mar'" ("Mist") rosyjskiego zespołu Grai. Materiał miał premierę 1 sierpnia 2022 roku w formie cyfrowej.

Folkmetalowy Grai powstał w 2005 roku w mieście Nabierieżnyje Czełny w Republice Tatarstanu, w Rosji. Początkowo działał jako Raven Blood. Z pierwotnego składu w grupie pozostaje gitarzysta Ruzel vel Ruzveld. W 2007 roku zespół wydał swoje pierwsze demo. W dochodzącym w tym czasie do siedmiu osób składzie znajdowały się m.in. flecistka Aliya, grająca też na dudach, oraz dwie wokalistki: śpiewająca czysto Rimma Bachtiejewa i growlująca Daria Rodonica. Po odejściu ostatniej z nich, w 2010 roku do Grai dołączyła Irina Zybina. Wkrótce została ona jedyną wokalistką prowadzącą w zespole, który ponadto zrezygnował z uzupełnienia wakatu po klawiszowcu.

W 2013 roku, na zaproszenie agencji Heart of Rock, Grai wziął udział w organizowanej przez nią folkmetalowej trasie po Polsce - były to pierwsze zagraniczne występy grupy. Rok później zespół objechał z koncertami również inne państwa europejskie. Pomiędzy trasami dotychczasowego perkusistę zastąpił Ilnur. Później do składu dołączył Wiktor Buznajew jako gitarzysta i wokalista wspierający, a następnie miejsce rozstającego się z grupą basisty zajął Daniła. Zanim zasilili szeregi Grai, Ilnur i Daniła grali z dwojgiem byłych członków formacji, w tym z Darią Rodonicą, w zespole Rujan.

Czwarty, dotychczas ostatni album grupy, zatytułowany "Piepieł" ("Ashes"), ukazał się w 2017 roku. Grai postanowił zagrać na nim ciężej i mniej folkowo niż na wcześniejszych pozycjach w swojej dyskografii.

Na początku lipca 2021 roku zespół ogłosił swoje rozstanie z gitarzystą i wokalistą Viktorem. W składzie pozostali gitarzysta Ruzveld, flecistka Aliya, wokalistka Irina, perkusista Ilnur oraz basista Daniel.

W marcu 2022 roku Grai poinformował o swoim pobycie w studiu. Teksty na minialbum "Mar'" ("Mist") napisali Irina Zybina i Dmitry "Khort" Dubinin. Partie muzyczne wykonali: wokalistka Irina Zybina, grająca na flecie, dudach i drumli Aliya "Leta", perkusista Ilnur, gitarzysta i basista Daniła Pereladov, gitarzysta Ruzveld, a także, jako gość, wokalista Miitrei Dobrinin. Miksami i masteringiem zajęto się w "Navaho Studio". Autorką okładki jest Milya Yanovskaya.

Lista utworów:

1. Najawu (Awake)
2. Mar' (Mist)
3. Morzłym sawanom (With a Frozen Shroud)

Tagi: Grai
Komentarze
Dodaj komentarz »