zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 6 czerwca 2023

Dismember, Wolfheart i Bombus na "Mystic Festival"

24.12.2022 15:29  autor: Verghityax, źródło: profil "Mystic Festival" na Facebooku

Do składu "Mystic Festival" w Gdańsku dołączyły formacje Dismember, Wolfheart, Bombus, Nothing More, Molybaron i Black Mirrors. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 7 do 10 czerwca 2023 na terenie "Stoczni Gdańskiej".

Szwedzki Dismember ogłosił wznowienie działalności w styczniu 2019 roku. Do grupy powrócili wszyscy muzycy z klasycznego składu, który zarejestrował album "Like an Everflowing Stream": Matti Karki na wokalu, David Blomqvist i Robert Senneback na gitarze, Richard Cabeza na basie i Fred Estby na perkusji.

Dismember powstał w 1988 roku w Sztokholmie z inicjatywy basisty i wokalisty Roberta Sennebacka, gitarzysty Davida Blomqvista oraz perkusisty Freda Estby'ego. Logo zaprojektował Nicke Andersson. Na przestrzeni dwóch lat formacja wypuściła cztery demówki, a także wcieliła w swe szeregi wokalistę Mattiego Karkiego i basistę Richarda Cabezę. Razem muzycy zarejestrowali materiał na swój debiutancki longplay, "Like an Everflowing Stream", który ukazał się w maju 1991 roku nakładem Nuclear Blast. W sesji nagraniowej zespół wspomógł Nicke Andersson, ówczesny bębniarz Entombed, kładąc ścieżki gitary prowadzącej do niemal wszystkich utworów.

Od tamtego czasu Dismember wydał jeszcze siedem longplayów studyjnych, trzy EP-ki, składankę i dwa koncertowe DVD, a skład kapeli kilkukrotnie ulegał zmianom. Robert Senneback i Richard Cabeza odeszli w 1998 roku - pierwszy z nich na osiem lat zniknął ze szwedzkiej sceny metalowej, by w 2005 roku powrócić z nowym projektem o nazwie Souldevourer, a w roku 2011 dołączyć do Necrophobic; drugi na krótko zasilił obóz norweskiego Satyricon, następnie w latach 2000 - 2004 ponownie zajmował stanowisko basisty w Dismember, a w roku 2007 wziął udział w reaktywacji Unanimated. W tym samym roku Fred Estby opuścił swój macierzysty zespół. Dwa lata później powołał do życia deathmetalowy Necronaut i hardrockowy Dagger - w tym ostatnim projekcie uczestniczy również Tobias Cristiansson, Tyrant z Nifelheim oraz David Blomqvist, który w Dismember pozostał do samego końca.

Ostatnim wydawnictwem opatrzonym logo Dismember jest dwupłytowe DVD, zatytułowane "Under Bloodred Skies", które ukazało się w czerwcu 2009 roku, pod egidą Regain Records. Zawiera ono zapis występu, który grupa dała podczas festiwalu "Party.San Open Air 2008", a także fragmenty wielu innych koncertów Szwedów oraz materiał dokumentujący życie na trasie.

Fiński Wolfheart promować będzie swój szósty longplay studyjny, zatytułowany "King of the North". Album ujrzał światło dzienne 16 września 2022 roku, za sprawą Napalm Records. Na wydawnictwie znalazło się dziewięć kompozycji. W sesji nagraniowej gościnnie udział wzięli Jesse Leach z Killswitch Engage i Karl Sanders z Nile.

W 2019 roku - po pięciu latach współpracy - z zespołem rozstał się gitarzysta Mika Lammassaari. Jego miejsce zajął Vagelis Karzis, były muzyk Rotting Christ.

Wolfheart powstał w 2013 roku jako solowy projekt Tuomasa Saukkonena, jednak już rok poźniej przekształcił się w pełnoprawny zespół. Do założyciela grupy dołączyli basista Lauri Silvonen, perkusista Joonas Kauppinen i gitarzysta Mika Lammassaari.

Szwedzki rockandrollowy Bombus, inspirujący się dokonaniami Motorhead, promuje obecnie swój czwarty longplay studyjny, zatytułowany "Vulture Culture". Wydawnictwo ukazało się 15 listopada 2019 roku pod banderą Century Media Records.

Nothing More to rockowa formacja z Teksasu. Obecnie muzycy promują swój trzeci longplay studyjny, zatytułowany "Spirits". Ukazał się on 14 października 2022 roku.

Molybaron gra rocka progresywnego. Kapelę powołał do życia w Paryżu pochodzący z Dublina wokalista i gitarzysta Gary Kelly. Skład uzupełnili Steven Andre na drugiej gitarze, Sebastien de Saint-Angel na basie i Raphael Bouglon na perkusji. W 2017 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album kwartetu, zatytułowany po prostu "MolyBaron". Drugi album - nagrany już z nowym perkusistą - ukazał się w 2021 roku. Nosi on tytuł "The Mutiny".

Black Mirrors to alternatywnorockowa formacja inspirująca się dokonaniami Queens of the Stone Age, Janis Joplin, Nirvany i Garbage. Obecnie kwartet promuje swój drugi longplay studyjny, zatytułowany "Tomorrow Will Be Without Us". Ukazał się on 4 listopada 2022 roku, pod banderą Napalm Records.

Na "Mystic Festival 2023" zagrają również Ghost, Gojira, Danzig, Phil Campbell and the Bastard Sons z repertuarem Motorhead, Behemoth, Testament, Watain, Godflesh, Meshuggah, The Hellacopters, Exodus, Grave, Unleashed, Moonspell, Voivod, Greg Puciato, Carpathian Forest, Alcest, Primitive Man, Lucifer, Undeath, Perturbator, Bury Tomorrow, Planet of Zeus, Birds in Row, Earthless, Antimatter, Darkher, Lord of the Lost, LLNN, Sleep Token, Soen, Heriot, Pupil Slicer, Lili Refrain, Pure Bedlam, Employed to Serve, Orbit Culture, Ne Obliviscaris, Horskh i Sylvaine.

Karnety czterodniowe nabyć można w cenie 639 zł. Karnety VIP kosztują 899 zł.

Komentarze
Dodaj komentarz »