zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku niedziela, 3 grudnia 2023

Nie żyje Algy Ward, wokalista i basista Tank

24.05.2023 10:12  autor: Verghityax, źródło: profil Tank na Facebooku

Algy Ward - wokalista, basista i założyciel heavymetalowego Tank - zmarł 17 maja 2023 roku w szpitalu w Tunbridge Wells. Muzyk od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. Miał 63 lata.

Alasdair Mackie Ward przyszedł na świat 11 lipca 1959 roku w Londynie. Karierę muzyczną rozpoczął w 1977 roku, dołączając do australijskiej grupy rockowej The Saints w charakterze basisty. Wkrótce Algy zadebiutował na singlu "This Perfect Day", po czym nagrał z ekipą Chrisa Bayleya dwa longplaye studyjne: "Eternally Yours" i "Prehistoric Sounds". Ten ostatni okazał się komercyjną klapą i w rezultacie wytwórnia płytowa EMI zrezygnowała ze współpracy z zespołem. W 1979 roku Algy Ward opuścił The Saints, by zostać członkiem reaktywowanego The Damned.

W 1979 roku The Damned zajęty był realizacją swojego trzeciego longplaya studyjnego, zatytułowanego "Machine Gun Etiquette". Algy Ward zdążył wziąć udział w sesji nagraniowej, a także wystąpić z kapelą w programie "The Old Grey Whistle Test", zanim został wyrzucony na tle nieporozumienia z perkusistą Ratem Scabiesem.

W 1980 roku Algy Ward powołał do życia zespół Tank, nawiązując współpracę z braćmi Petem i Markiem Brabbs. Swój pierwszy longplay studyjny trio zarejestrowało na przełomie 1981 i 1982 roku, pod okiem Eddie'ego Clarke'a z Motorhead. "Filth Hounds of Hades" do dziś uważany jest za jeden z kamieni milowych Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu. W nadchodzących latach skład Tank zmieniał się kilkukrotnie - do kapeli dołączyli między innymi gitarzyści Cliff Evans i Mick Tucker. Po wydaniu jeszcze czterech albumów formacja zaprzestała działalności w 1989 roku.

W 1997 roku doszło do reaktywacji Tank. Oprócz Algy'ego Warda do kapeli powrócili Mick Tucker i Cliff Evans. Na stanowisko perkusisty zaangażowano Steve'a Hopgooda. W 2002 roku światło dzienne ujrzał album "Still at War". Od tamtej chwili w obozie Tank zapanowała stagnacja, a pogłębiające się problemy wewnątrz formacji doprowadziły ostatecznie do jej rozpadu w 2007 roku. Algy Ward kontynuował działalność jako jednoosobowy projekt pod szyldem Tank. Mick Tucker i Cliff Evans wystartowali z własnym zespołem o tej samej nazwie.

W trakcie szesnastu lat Algy Ward wypuścił dwa albumy jako Tank: "Breath of the Pit" w roku 2013 i "Sturmpanzer" w roku 2018.

Komentarze
Dodaj komentarz »