zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 23 lutego 2024

Nie żyje Kevin "Geordie" Walker, gitarzysta Killing Joke

28.11.2023 09:03  autor: Verghityax, źródło: profil Killing Joke na Facebooku

Kevin "Geordie" Walker, gitarzysta Killing Joke, zmarł 26 listopada 2023 roku na skutek udaru mózgu. Muzyk miał 64 lata.

Killing Joke, Kraków 21.11.2016, fot. Verghityax
Killing Joke, Kraków 21.11.2016, fot. Verghityax

W oświadczeniu Killing Joke czytamy: "Z głębokim żalem oznajmiamy, że Kevin 'Geordie' Walker, legendarny gitarzysta Killing Joke, zmarł 26 listopada 2023 roku o godzinie 6:30 w Pradze po tym, jak doznał udaru mózgu. Przebywał w otoczeniu rodziny. Czujemy się zdruzgotani. Spoczywaj w pokoju, bracie".

Kevin Walker przyszedł na świat 18 grudnia 1958 roku w brytyjskim Chester-le-Street. Miłością do gitary zapałał, gdy usłyszał w radio utwór "Sabre Dance" bluesrockowego Love Sculpture. W wieku czternastu lat Kevin Walker przeprowadził się wraz z rodziną do Bletchley. Tam przyszły muzyk dorobił się przezwiska "Geordie" nadanego mu ze względu na jego akcent. Pierwszą gitarę dostał na Boże Narodzenie 1973 roku - był to Gibson Les Paul.

Później Kevin Walker przeprowadził się do Londynu, by studiować architekturę. W 1979 roku on i Martin "Youth" Glover odpowiedzieli na ogłoszenie, które Jaz Coleman i Paul Ferguson zamieścili w magazynie "Melody Maker". W efekcie obaj dołączyli do Killing Joke. Muzycy zafascynowani byli punkiem, zachodzącymi w Anglii i na świecie przemianami społeczno-politycznymi. Jeszcze w 1979 roku kwartet zadebiutował EP-ką "Turn to Red". Jaz Coleman, Kevin "Geordie" Walker, Martin "Youth" Glover i "Big" Paul Ferguson wyróżniali się brzmieniem i intensywnością koncertów.

Swoją twórczością Killing Joke inspirował takie zespoły, jak Metallica, Nine Inch Nails i Soundgarden. Przez cały czas działalności kapeli jej jedynymi stałymi członkami pozostawali Jaz Coleman i Kevin Walker.

Tagi: Killing Joke
Komentarze
Dodaj komentarz »