zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 7 lipca 2020

recenzja: Bask "American Hollow"

26.03.2019  autor: Szamrynquie
okładka płyty
Nazwa zespołu: Bask
Tytuł płyty: "American Hollow"
Utwory: High Mountain Pass; American Hollow; Land of the Sky; Shake the Soot From Your Boots; A Man's Worth; Endless Summer
Wykonawcy: Scott Middleton; Zeb Wright; Jesse Van Note; Ray Worth
Wydawcy: This Charming Man
Rok wydania: 2014
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Czterech młodzieńców z Asheville u podnóża Appalachów w Północnej Karolinie założyło kapelę, której miano Bask (ang. "wygrzewać się w słońcu") nadali. Nie wiem, czy choć jeden z muzyków pracuje w United States National Climatic Data Center zlokalizowanym w Asheville właśnie. Taką nazwę wytrzasnęli i choć nie grają reggae, a bardziej okołostonerowe rzeczy, to ich muzyka przypomina górską pogodę, więc meteo-skojarzenia same się włączają.

"American Hollow" to debiutancki album Amerykanów. Nagrano go bez niepotrzebnej spiny, że ma być ostrzej, szybciej, bardziej odjazdowo itd., niż to, co proponują zespoły już uznane. Największą zaletą płyty jest to, że ocieka ta muzyka ludzkimi namiętnościami. Nikt tu nie stara się być dokładny, jak maszyna, bo i po co? Gitary pływają w melodyjnych jeziorach, bębny tętnią, czynele odbijają światło. Do tego głosy wokalistów naturalne, bez silenia się na cokolwiek. Podobnie jest jeśli chodzi o budowę kompozycji. Wolna amerykanka. Nikt tu nie dba o schematy czy receptury eliksirów wpadających w ucho. Bask, mimo że często zaskakuje fragmentami swoich utworów, to nie szokuje. Już otwierający album utwór "High Mountain Pass" brzmi jak spotkanie Black Sabbath z okolic czwartej płyty z Sonic Youth. Spotkanie nieoczywiste, ale też wcale nie przykre. Albo weźmy taki numer, jak "A Man's Worth". Leniwe gitary głaszczą do snu, ale zasnąć nie sposób, bo rozrasta się to w stronę doomowego walca. Inna sprawa to fakt, że często słychać, że dany kawałek sam się napisał w kanciapie na próbach. Ewidentnie taki jest prawie instrumentalny "Land of the Sky" (a propos: tak potocznie nazywane jest Asheville), który tak naprawdę jest jeszcze nieoszlifowany, ale jeśli człowiek da się wciągnąć w atmosferę, to niedopracowanie wcale nie przeszkadza. Nie przeszkadza również dziwne skojarzenie, że w "Endless Summer" mamy niekończące się lato, a ta muza rośnie jak śniegowa kula.

"American Hollow" to album, który płynie sobie swobodnie, a najlepiej pływa się z tą muzyką leżąc bezwiednie na plecach. Takie poddanie się atmosferze muzyki Bask to najlepsze podejście do tematu. Polecam wszystkim, którzy lubią rocka i metal w bardziej ludzkiej odsłonie, i ziemniaki pieczone w popiele ogniska.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Bask "American Hollow"
pik (gość, IP: 79.191.196.*), 2019-03-27 20:41:03 | odpowiedz | zgłoś
''Brzmi zachęcająco''? - jak dla mnie raczej: zniechęcająco
aczkolwiek nie będę ukrywał, że nie przepadam za tą Ameryką 'dzisiaj'
wolę Europę...
re: Bask "American Hollow"
Boomhauer
Boomhauer (wyślij pw), 2019-03-26 14:52:15 | odpowiedz | zgłoś
Brzmi zachęcająco, zwłaszcza w kontrekście przyjścia wiosny i w konsekwencji później i lata. No i fajnie zobaczyć znowu reckę Shamryquie na tych zacnych łamach.

Oceń płytę:

Aktualna ocena (10 głosów):

 
 
60%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

- Bask

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Jakim typem słuchacza jesteś?