zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku czwartek, 1 października 2020

recenzja: Black Dawn "Blood For Satan"

7.04.2002  autor: m00n
okładka płyty
Nazwa zespołu: Black Dawn
Tytuł płyty: "Blood For Satan"
Utwory: Pitbound The 4th Trial Of Acolyte; A Hymn To Grand Darkness The Creed Of Hoath; Of Blackest Witchcraft; Enemy Of The Day; Graverape Ritual The Hoath Manifesto; A Horned Moon Rising; Blood For Satan; To Haunt And To Feed; When The Shadows Become Flesh; Within Ye Woods, Before Ye Throne Awakenyng: Ye Dawn Which Calleth Hate
Wykonawcy: Anzhaar - gitara basowa; Caunt - gitara; Prophet Hoath Wrath - wokal; Cauldron - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Season Of Mist
Rok wydania: 2002
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 7

Nie mam prawie żadnych wątpliwości, że nazwa Black Dawn większości z Was nie mówi kompletnie nic, do niedawna mnie również nic nie mówiła. Próba dowiedzenia się czegoś z dołączonej biografii niewiele dała, więcej w niej można znaleźć wiadomości o "karierze" członków grupy, związanej z bezczeszczeniem grobów i tego typu działalnością, aniżeli o historii muzycznej zespołu. Wiem jedynie, że pod tajemniczymi pseudonimami kryją się muzycy And Oceans oraz Rotten Sound. Wkrótce na naszych łamach powinien ukazać się wywiad z zespołem, więc może wtedy wszelkie niejasności się wyjaśnią.

"Krew" (ketchup, farba?) na okładce, sącząca się z ust prawdopodobnie członków Black Dawn, i tytuł płyty dają jednoznacznie do zrozumienia, czego możemy spodziewać się wkładając krążek do odtwarzacza. "Blood For Satan" to trzydzieści minut bluźnierczego, szaleńczego blackmetalowego "łojenia", istne piekło momentami budzące trochę skojarzeń z Impaled Nazarene czy Satyricon, z których wyciągnięto esencję ekstremalności (chociażby w numerze tytułowym). Na płycie czuć także ducha starego Darkthrone. Diabelska muzyka Black Dawn, wsparta dobrym warsztatem technicznym Finów, to porządne, opętańcze granie, bez sentymentów, po prostu sprawnie, ostro i na temat. Czas trwania płyty jest prawie idealny, dłuższy materiał miałby prawo znudzić słuchacza, a te pół godziny jest w sam raz. Blużniercze dźwięki zawarte na "Blood For Satan" uzupełniają mroczne wstawki, niby intra, którym towarzyszy również dziwna wypowiedź przypominająca krótki monolog szaleńca.

Po "Blood For Satan" nie powinni sięgać zwolennicy symfonicznego blacku upstrzonego partiami klawiszy w większym lub mniejszym stopniu. Ta płyta to jazda prosto do piekła, jedynie z krótkimi przystankami.

Komentarze
Dodaj komentarz »