zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku poniedziałek, 18 lutego 2019

recenzja: Closterkeller "Graphite (wersja angielska)"

26.08.2003  autor: Do diabła
okładka płyty
Nazwa zespołu: Closterkeller
Tytuł płyty: "Graphite (wersja angielska)"
Utwory: Athe; Somewhere Inbetween; The Mermaid; The Pearl; The Secret Place; The Ego Game; Eve And Adam; Two Days; Marble-Enchanted; The Reign Of The Comet; The Symbol Shatterer; Love For Money; The Piano; Graphite
Wykonawcy: Tomasz Wojciechowski - instrumenty klawiszowe; Michał Rollinger - instrumenty klawiszowe; Gerard Klawe - instrumenty perkusyjne; Krzysztof Najman - gitara basowa; Paweł Pieczyński - gitara; Anja Orthodox - wokal, instrumenty klawiszowe
Wydawcy: Metal Mind Productions
Rok wydania: 2003
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 6

Myślałem już, że dożyję starości nie posłuchawszy legendy polskiego rocka gotyckiego, a tu tymczasem w moje ręce trafiła angielskojęzyczna wersja "Graphite". Pisanie dużo o samej muzyce byłoby lekko nie na czasie, bo w warstwie instrumentalnej, jak informują daty we wkładce, nie zmieniono nic, pozwolę sobie jednak na krótki jej opis.

Wychodząc od standardów gatunku warto wspomnieć o ciekawych czystych brzmieniach gitary, częstokroć ładnie połączonych z resztą instrumentów, jak choćby we wstępie do "The Mermaid". Na uwagę zasługują też analogowe brzmienia syntezatora, (choć są, moim zdaniem, zbyt nieśmiałe i czasami nienajlepiej współbrzmią z resztą zespołu) a także, dodające wiele wigoru, partie gitary akustycznej. Z drugiej strony mamy nieciekawą perkusję i basistę, który, choć sporo robi w warstwie melodii, niemalże zupełnie ignoruje możliwości kreowania rytmów, które daje mu rola w zespole.

Wokal nie przekonuje mnie w ogóle. Owszem, Anja ma ciekawą barwę głosu i niemałe możliwości, jednak bełkotliwa wymowa i często dziwne akcentowanie (czyżby kwestia dostosowania nowych tekstów do starych melodii?) skutecznie mnie do jej śpiewu zniechęcają. Niepotrzebne są też, moim zdaniem, utwory, które w polskiej wersji znalazły się tylko na digipackowym wydaniu, bo nie wnoszą wiele nowego, a przez nie płyta dłuży się nieco bardziej.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (103 głosy):

 
 
45%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy jest dla Ciebie ważne, jak muzycy podczas koncertów poruszają się na scenie?