zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 9 grudnia 2023

recenzja: Dimmu Borgir "Puritanical Euphoric Misanthropia"

20.07.2001  autor: Kornik
okładka płyty
Nazwa zespołu: Dimmu Borgir
Tytuł płyty: "Puritanical Euphoric Misanthropia"
Utwory: Fear and Wonder; Blessing Upon the Throne of Tyranny; Kings of the Carnival Creation; Hybrid Stigmata - the Apostasy; Architecture of a Genocidal Nature; Puritania; IndoctriNation; The Maelstrom Mephisto; Absolute Sole Right; Sympozium; Perfection or Vanity; Burn in Hell
Wykonawcy: Shagrath - wokal; Silenoz - gitara; Galder - gitara; Simen - gitara basowa, wokal; Mustis - instrumenty klawiszowe; Nicholas - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Nuclear Blast Records, Mystic Production
Premiera: 2001
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 7

Co by nie sądzić o Dimmu Borgir, jest to na pewno zespół, który kilka lat temu zdrowo namieszał w black metalowym światku. "Enthroned Darkness Triumphant" okazał się krążkiem rewolucyjnym, skierował najczarnieszją z muzycznych sztuk w zupełnie nowy wymiar, który największym ortodoksom wydał się zbyt cukierkowy. Może właśnie dlatego płyta spotkała się z różnym przyjęciem wśród fanów, została tak samo ukochana jak i znienawidzona. Od tamtego czasu minęły jednak cztery lata, zespół uraczył nas w międzyczasie kolejną płytą i teraz, u progu trzeciego tysiąclecia jeszcze raz przypomniał o sobie.

Płyta wydaje się być kontynuacją rozwiązań zapoczątkowanych na "Spiritual Black Dimensions". Choć muzyka jest z pewnością bardziej surowa i agresywna (głównie za sprawą napierdalającego ile sił wlezie Nicka), klawiszowych patentów kojarzących się z poprzednimi wydawnictwami nie brakuje. Do tego wszystkiego dołączono jeszcze partie odegrane przez orkiestrę symfoniczną, które wydają się być właśnie największym atutem płyty. Nie jest ich może zbyt dużo, ale dzięki nim poszczególne utwory nabierają bardzo specyficznego charakteru. Niektóre rozwiązania bardzo zaskakują (np. w "IndoctriNation") i sprawiają, że całość brzmi naprawdę niebanalnie. Natomiast zawiodły mnie nieco wokale Simena a.k.a. Vortex, a właściwie mała częstotliwość ich występowania. Ten człowiek ma fenomenalny głos i żałuję, że nie zdecydowano się na jego pełniejsze wykorzystanie. Zaledwie kilka numerów i dosłownie po kilkadziesiąt sekund - szkoda. Shagrath z kolei dużo eksperymentuje, pojawiają się przesterowane wokale, co bardzo cieszy ucho (przynajmniej moje). Najbardziej widoczne jest to w utworze "Puritania", który moim zdaniem w ogóle wybija się ponad przeciętność i który nieodparcie kojarzy mi się z dokonaniami Samaela z ostatnich płyt. Krążek zamyka cover "Burn in Hell", który wyszedł Norwegom nad wyraz przyzwoicie. Miło, że panowie pamiętają jeszcze o takich legendach jak Twisted Sister.

"Puritanical Euphoric Misanthropia" naprawdę mile mnie zaskoczyła. Materiał jest na tyle zróżnicowany, że płyta nie nudzi się po dziesięciu przesłuchaniach, jak to niegdyś bywało. Jednocześnie jest to krążek, który powinien uświadomić wielu osobom, że Dimmu Borgir to coś więcej niż melodyjki nagrane przy użyciu "klawiszy" Casio. Dotychczasowych fanów tego zespołu niespecjalnie trzeba będzie zachęcać do sięgnięcia po ten album, reszcie towarzystwa proponuje dać Norwegom jeszcze jedną szansę. Ja spróbowałem i nie bolało.

Faworyty: "IndoctriNation" (świetne wstawki orkiestry), "Puritania", "Kings of the Carnival Creation".

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (948 głosów):

 
 
80%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Lubisz tę plytę? Zobacz recenzje

Cradle Of Filth "Cruelty And The Beast"
- autor: Ulver
- autor: Margaret
- autor: Shagrath
- autor: xMad

Death "The Sound of Perseverance"
- autor: Rock'n Robert
- autor: Sanitarium

Behemoth "The Apostasy"
- autor: Zagreus
- autor: Ugluk

Opeth "Blackwater Park"
- autor: Zbyszek "Mars" Miszewski
- autor: Michu
- autor: Margaret
- autor: Arhaathu

Machine Head "The Blackening"
- autor: Mrozikos667

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy łatwo przychodzi Ci wymyślanie prezentów?