zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku sobota, 16 października 2021

recenzja: Fading Colours "I'm Scared Of..."

11.12.2000  autor: Marcin Ratyński
okładka płyty
Nazwa zespołu: Fading Colours
Tytuł płyty: "I'm Scared Of..."
Utwory: In This Garden Of Mine; Clean; Enchanted; Lorelei; Still; Hypocrisy; Eveline (original version); Eveline (z Anne Clark); The Visitor; Strzeż się tych miejsc
Wydawcy: Koch International
Premiera: 1998
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

To niesamowite, ale Fading Colours jest zdecydowanie bardziej znany i doceniany poza granicami Polski. Na swoim koncie mają już płyty "Black Horse" i "Time". Obie utrzymane są w zupełnie innych klimatach. Na pierwszej zespół penetrował obszary gotyckiego rocka, zaś na "Time" wykrystalizowała się nowa droga muzycznego rozwoju Fading Colours. Rockowe instrumentarium zostało zastąpione przez syntezatory i inne elektroniczne gadżety. Muzyka wkroczyła w oceaniczne, marzycielskie obszary z elementami ambientu. Nowa płyta - "I'm Scared Of..." - kontynuuje wątek z poprzedniej produkcji. Początkowo byłem tym niezbyt zachwycony sądząc, że "Time" to tylko eksperymentalny materiał i zespół wróci do klimatu "Black Horse". Tak jednak się nie stało.

Po kilku przesłuchaniach przekonałem się i mogę śmiało napisać, iż nowy krążek Fading Colours to świetny album. Tak, po prostu świetny! Muzyka pełna jest drobnych, technicznych elementów, które w połączeniu z raczej rozmarzonymi strukturami tworzą szkielet "I'm Scared Of...". Do tego głos De Coy - piękny, aksamitny, zmysłowy. Ta twórczość mogłaby być wykorzystana choćby w filmach obrazujących piękne krainy, bezmiar oceanu, niedostępne szczyty czy skwar pustynnego piasku. Ot, taka podróż dookoła świata w muzycznym uniesieniu. Jeszcze słówko o gościach. Tym razem zespół zaprosił do współpracy Anne Clark i Andreasa Bruhna. I dobrze, gdyż nadało to jeszcze więcej świeżości nowym utworom. Są na tej płycie również dwa covery: "Clean" Depeche Mode i "Strzeż się tych miejsc" Lecha Janerki. Naprawdę godna polecenia produkcja, bogata w różnorodne dźwięki.

Komentarze
Dodaj komentarz »