zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku wtorek, 18 czerwca 2019

recenzja: Gino Matteo "Sweet Revival"

23.02.2014  autor: Szamrynquie
okładka płyty
Nazwa zespołu: Gino Matteo
Tytuł płyty: "Sweet Revival"
Utwory: Here Comes The Lord; Pulpit In The Graveyard; Coming Clean; Take A Chance On Me; Childhood Games; Grandma Told Me; The Longest Night; We Can Find A Way; Listen To Your Mother
Wykonawcy: Gino Matteo - wokal, gitara; Joey Delgado - gitara, wokal; Trevor Monks - instrumenty perkusyjne; James Breker - gitara basowa; Tony Nouhan - instrumenty klawiszowe, wokal; Jade Bennet - wokal; Steve Dalgado - wokal; Dave Kelley - instrumenty klawiszowe; Jason Ricci - harmonijka; Sherry Pruitt - wokal
Wydawcy: Rip Cat Records
Rok wydania: 2013
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Sam już nie pamiętam, jak i gdzie natknąłem się na muzykę Gino Matteo. Nie pamiętam też swoich pierwszych myśli o tych dźwiękach. Cokolwiek to było, na pewno nic z kategorii obojętność. Jest bowiem coś takiego w tej muzyce, że nie da się stwierdzić, że to kolejny koleś z bluesowymi korzeniami, który stara się, ale... Żadnego "ale" - Gino jest zbyt utalentowany, aby go olać.

"Sweet Revival" to druga płyta długogrająca tego śpiewającego gitarzysty. Nie jest to album po prostu bluesrockowy. Jest w nim nieco gospelowej siły ("Here Comes The Lord"), jest trochę funku ("We Can Find A Way"), znajdzie się nawet lekki posmak bossanovy ("Grandma Told Me"). Rockowej wyrazistości oczywiście nie brakuje (np. "Coming Clean"). Do tego dodajmy soulowe wpływy w śpiewie, które na szczęście nie służą wokalnemu efekciarstwu, a wzmocnieniu emocji. Jest to więc płyta bogata w dźwięki różnorakie, lecz na tyle spójna, że nie sprawia wrażenia nagranej w różnych miejscach przez różnych ludzi. Dobrze poprzeplatane spokojniejsze i żywsze numery to kolejny plus albumu, który nie nudzi.

Płyta "Sweet Revival" jest bogata dźwiękowo, ale nie jest to bogactwo krzykliwe. Nie ma tu szokowania słuchacza niespodziewanymi wtrąceniami z odległych planet muzycznych. Wszystko jest wyważone w dość tradycyjny sposób. Można spokojnie słuchać tego zbioru jadąc autem czy przy innych zwyczajnych codziennościach. Można też poświęcić czas specjalnie dla tego albumu i wtedy doceni się urokliwe kompozycje zawierające kapiatalne sola gitarowe, inteligentnie dawkowane partie instrumentów klawiszowych, bujającą sekcję rytmiczną i świetne wokale. Nie dość, że sam Gino ma idealnie pasującą do takiego grania ciepłą barwę głosu, to chórki oraz przebijający się wokal Jade Bennet (prywatnie jego żony) elegancko wszystko dopełniają.

Album jako całość ma słodko-gorzki posmak, ale wszystko spina klamra tzw. pozytywnych wibracji. Tak, jak brak tu krzykliwej rozpaczy, to nie znajdzie się również hiperekstatycznej radochy. To taka ciepluchna muzyka człowieka, który szuka pozytywnych stron we wszystkim, co się przydarzy. Rozbrajające jest zdanie, które Gino kiedyś napisał w swoim blogu: "There are hard times of course, but all they do is make the good times sweeter". Słychać w jego muzyce takie podejście do życia i to sprawia, że są to bardzo szczere dźwięki. "Sweet Revival" to kawał dobrego bluesrockowego grania, a przy tym od niechcenia piosenkowego i wpadającego w ucho. Polecam fanom tradycyjnego rocka w typie Erica Claptona czy Dire Straits, ale nie tylko. W jednej z najlepszych piosenek na tym albumie Gino śpiewa: "Take a little chance on me". Ja śpiewać nie potrafię, więc napiszę - ludziska, dajcie sobie szansę zapoznać się z tą niezwykle piękną w swej zwyczajności płytą.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Gino Matteo "Sweet Revival"
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2014-02-26 18:44:41 | odpowiedz | zgłoś
Można posłuchać, ale aż 8 dla makaroniarza z US?
re: Gino Matteo "Sweet Revival"
Szamrynquie
Szamrynquie (wyślij pw), 2014-02-28 21:47:16 | odpowiedz | zgłoś
Makaroniarze z US to debeściaki w muzyce rozrywkowej.
re: Gino Matteo "Sweet Revival"
Megakruk
Megakruk (wyślij pw), 2014-03-01 04:57:48 | odpowiedz | zgłoś
jasny z tym, że.....nowego Mardook jak nie było tak nie ma ;\
re: Gino Matteo "Sweet Revival"
Szamrynquie
Szamrynquie (wyślij pw), 2014-03-01 11:20:50 | odpowiedz | zgłoś
Non ti preoccupare. Wyjdzie Vader i spłaszczy świat jak pizzę. Poza tym możesz obejrzeć jakiś stary wywiad z Morganem na YT i dotlenić się ze śmiechu ;)
re: Gino Matteo "Sweet Revival"
2old2cold (gość, IP: 95.49.112.*), 2014-02-25 09:59:31 | odpowiedz | zgłoś
Czuję się zachęcony. Chyba spróbuję. Dzięki. :)
re: Gino Matteo "Sweet Revival"
Szamrynquie
Szamrynquie (wyślij pw), 2014-03-01 11:11:01 | odpowiedz | zgłoś
Spróbuj. Makaron dobry jest. Salutare azzurri

Oceń płytę:

Aktualna ocena (5 głosów):

 
 
60%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy zdarzyło się, że ugryzł Cię kleszcz?