zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku środa, 19 czerwca 2019

recenzja: Leprous "Coal"

3.12.2013  autor: Szamrynquie
okładka płyty
Nazwa zespołu: Leprous
Tytuł płyty: "Coal"
Utwory: Foe; Chronic; Coal; The Cloak; The Valley; Salt; Echo; Contaminate Me
Wykonawcy: Einar Solberg - wokal, syntezatory, fortepian; Tor Oddmund Suhrke - gitara; Rein Blomquist - gitara basowa; Oystein Landsverk - gitara; Tobias Ornes Andersen - instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Inside Out
Rok wydania: 2013

Wiosną 2013 roku zespół Leprous wydał swój trzeci album długogrający, który został zatytułowany "Coal". Po tym, jak usłyszałem jego zwiastun w postaci "The Cloak" (do którego nakręcono klip), podchodziłem do tej płyty jak pies do jeża. Wrażenie, że zespół który dotychczas powalał swą witalnością i rozbrykaniem, postarzał się w dwa lata o dekadę, nie chciało się odczepić.

Z tą muzyką jest jak z chodzeniem po jaskini czy zapomnianej kopalni. Wleziesz tam, chociaż wiesz, jak łatwo stracić orientację: katoryj cias, wo ich bin. Jest na tym albumie mnóstwo miejsc, gdzie Leprous tak grają, że jak się człowiek skupia na danym fragmencie, to traci perspektywę całego utworu. Numer "The Valley" niech będzie przykładem. Ciekawym jest, jak zmyślnie Norwegowie wywijają się z konwencji rockowej piosenki. Posłuchajcie utworu "Chronic". Leprous najpierw jadą motorycznie, ale Einar śpiewa zajebiaszczo - ubolewaszczo. Tam, gdzie teoretycznie powinien być drugi refren, wchodzi riff, w którym gitary brzmią jak wiolonczele na sterydach i zaczyna się statku kosmicznego start... ożeż kurwa, są zakłócenia, uwaga uwaga... toniemy czy unosimy się, bo grawitacja przestała działać? Kto tak gra? No kto? Rozpatrywanie tej muzy w kontekście tzw. sceny nie ma sensu. Gdy "Węgiel" sypie się z głośników, znikają z pola słyszenia wszystkie te progmetalowe ekipy djentem zakażone albo jakieś mniej lub bardziej nijakie wnuki triasowych Genesis itp.

Często gęsto jest tak, że słuchamy jakiejś muzyki i nawet jeśli jej ogólny nastrój nam średnio podchodzi, to wokal może zachwycić albo słuchanie partii jakiegoś instrumentu sprawia przyjemność. Na płycie "Coal" są tego zaledwie promile. Co prawda Einar głosem drze przestrzeń jak szary papier, reszta składu masakruje tu i ówdzie, ale nic to, bo kluczowym jest to, iż całokształt tej muzyki i jej atmosfera przejmuje i wchłania. Ten album może być przecudem albo megaporażką - zależy, czy twoja dusza złapie "coalowe" częstotliwości. Trzeba posłuchać całości, bo zwiastujący "The Cloak" to tylko część, która akurat trwa na tyle krótko i jest na tyle lekkostrawna, że można ją puścić na antenie albo obrazek do niej nakręcić.

Będę się czepiał, ale ostatni kawałek, pt. "Contaminate Me" (są tu: gościnny wokal Ihsahna i skrzypce Hakona Aase), ze względu na ilość brudu powinien być oddzielony dłuższą pauzą od reszty, tak jak w spisie utworów na tyłach okładki. Skoro jesteśmy przy tym temacie, to frontowa ilustracja jest (tak jak w przypadku poprzedniego albumu) autorstwa Jeffa Jordana. Totalnie nie w stylu tego malarza, ale nie zmienia to faktu, że jest świetna. Między innymi dlatego, że bezlitośnie oddaje nastrój nowych nagrań Norwegów.

Po poprzedniej płycie Leprous - "Bilateral" - miałem nadzieję na kosmiczne podróże. "Węgiel" mi uświadomił, że tak naprawdę chciałem metalowej ilustracji dźwiękowej do kreskówki, gdzie raz będzie śmiesznie, raz strasznie, ale wszystko się dobrze skończy. A ostrzegał przecież nie tak dawno Bobby Ellsworth "...careful what you wish for, you may get it now". Wypaplałem kosmos, to mam. Zimno tu, a wszystko wokół to tylko punkciki. Już nie mam żadnej nadziei.

P.S. Dobrze, że mam w pogotowiu Led Zeppelin, ABBA, Motorhead... bo po tygodniu słuchania samego "Węgla" zwariował bym dokumentnie.

Komentarze
Dodaj komentarz »
re: Leprous "Coal"
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2014-09-23 23:04:10 | odpowiedz | zgłoś
Miałem się nie czepiać tego zespołu, ale jakoś nie mogę się powstrzymać. Muzyka poza dwoma lub trzema kawałkami strasznie
wymęczona, wszystko jakoś na siłę. Niby w progrocku może tak być, ale w ich wykonaniu tego nie kupuję. Wokalista wije się,
ale te emocje nie trafiają. Zmieniają tempo, raz nostalgicznie i wolno innym razem szybko, ale same pomysły dobrze znane, szczególnie amerykańskie bandy tak grają.

Jak dla mnie płyta, którą można posłuchać dla ciekawości i nic więcej.
re: Leprous "Coal"
sadad55 (gość, IP: 195.58.176.*), 2014-01-23 16:15:20 | odpowiedz | zgłoś
świetny album! Wokal rozwalił mnie na łopatki! Rewelacja
re: Leprous "Coal"
A.Wojnar (gość, IP: 89.174.214.*), 2013-12-18 09:19:57 | odpowiedz | zgłoś
Oczarowała mnie ta płyta. Od poprzedniej trochę się odbiłem a tej nie potrafię przestać słuchać. Padają tu zarzuty że nudna. Fakt trochę to wszystko porozciągane jest, ale akurat mi się podoba, lubię takie transowe klimaty.
Polecam
re: Leprous "Coal"
somnus (wyślij pw), 2013-12-11 23:39:02 | odpowiedz | zgłoś
Tragiczna recenzja.Nie znam kapeli i myślałem że z recenzji się czegoś o niej dowiem. Niestety myliłem się.Recenzja napisana przez autora dla niego samego. Mnóstwo bezsensowych porównań - zero informacji.
re: Leprous "Coal"
Szamrynquie
Szamrynquie (wyślij pw), 2013-12-12 18:04:21 | odpowiedz | zgłoś
Jeśli chciałeś sporo dowiedzieć się z tej recenzji o zespole Leprous to faktycznie jest ona beznadziejna. Mam nadzieję jednak, że w jakimś tam stopniu zachęciła cię do zapoznania się z twórczością kapeli, rozjątrzyła ciekawość itd
re: Leprous "Coal"
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2013-12-12 21:17:15 | odpowiedz | zgłoś
Autor napisał tekst bardziej literacki niż stricte recenzję. Nie wiem czy przy pisaniu napracował się okrótnie :), ale dobrze sie czyta.
re: Leprous "Coal"
pik (gość, IP: 79.163.1.*), 2013-12-13 19:25:40 | odpowiedz | zgłoś
szkoła óczy?:)
re: Leprous "Coal"
Wolrad
Wolrad (wyślij pw), 2013-12-18 20:03:31 | odpowiedz | zgłoś
A co muzy się słuchało, a nie óczyło :)
re: Leprous "Coal"
Flake (gość, IP: 87.206.213.*), 2013-12-05 22:23:22 | odpowiedz | zgłoś
Jakis czas przed przesłuchaniem krążka, czytałem recenzję w której autor zjechał tą płytę, za powtarzalne az do porzygu motywy. Zupełnie mnie to wtedy nie zraziło bo pewnie cos koleś jojczy bezpodstawnie. Niestety miał okrutną rację, zespoł który miał zawsze tuziny pomysłów, posiadając w szeregach rewelacyjnego śpiewaka, nagle buduje pseudo klimat powtarzalnym wyciem wokalisty przez połowę krążka.

Z fragmentem obecnej recenzji "Ten album może być przecudem albo megaporażką" mozna sie w pełni zgodzić z tymże w miejsce megaporażki wstawić meganudę.
re: Leprous "Coal"
Flowerman (gość, IP: 95.49.89.*), 2013-12-05 12:27:20 | odpowiedz | zgłoś
Dobry album, ale poprzednie lepsze. Ja bym go ocenił tak na 7.5/10
« Nowsze
1

Oceń płytę:

Aktualna ocena (75 głosów):

 
 
81%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Czy boisz się burzy?