zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 3 lipca 2020

recenzja: Pentagram "Turn To Stone"

3.04.2003  autor: m00n
okładka płyty
Nazwa zespołu: Pentagram
Tytuł płyty: "Turn To Stone"
Utwory: Petrified; Wartime; All Your Sins; Frustration; Burning Saviour; Sinister; Bride Of Evil; When The Screams Come; Relentless; Vampire Love; Evil Seed; The Ghoul; Wolf's Blood; Madman; 20 Buck Spin; Death Row; Live Free & Burn
Wykonawcy: Bobby Liebling - wokal; Victor Griffin - gitara; Martin Swaney - gitara basowa; Stuart Rose - instrumenty perkusyjne; Joe Hasselvander - gitara, gitara basowa, instrumenty perkusyjne
Wydawcy: Peaceville Records, Mystic Production
Rok wydania: 2002
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 8

Amerykański Pentagram (nie mylić z tureckim, znanym też pod nazwą Mezarkabul) mimo, iż powstał w roku 1972, swój debiutancki album "Pentagram" wydał dopiero kilkanaście lat później, w roku 1985. Byli swoistego rodzaju odpowiednikiem Black Sabbath, i gdyby nie problemy ze składem, to kto wie, czy nie osiągnęliby podobnego statusu jak Ozzy, Butler, Iommi i Ward. Tak się jednak nie stało i nie stanie - mimo, że chyba jakiś czas temu Amerykanie wydali nową płytę - to na pewno w niektórych kręgach Pentagram ma status zespołu kultowego, który odcisnął swoje piętno na wielu później istniejących kapelach.

"Turn The Stone" to siedemnastoutworowa kompilacja Peaceville Records, na którą składają się kompozycje z trzech pierwszych albumów tej formacji, "Pentagram" (1985), "Day Of Reckoning" (1987) i "Be Forewarned" (1994). Ich dobór jest bardzo trafny i są to chyba najlepsze numery w trzydziestoletniej historii Pentagram. Sięgając po ten album będziecie mieli możliwość delektowania się osiemdziesięcioma minutami gniotącego, przytłaczającego miksu ciężkiego rocka i doom metalu w mrocznej i diabelskiej atmosferze (przy "Burning Saviour" czy "The Ghoul" aż ciary przechodzą). Będziecie mieli szanse obcować z siedemnastoma utworami zespołu, na którym wzorować się mogły na swoich pierwszych krążkach takie kapele jak Cathedral czy Paradise Lost, choć, co ciekawe, w "Evil Seed" usłyszycie Life Of Agony z debiutu "River Runs Red". Wygląda na to, że całość nie została ponownie zmasterowana, a jeśli tak, to zostało to zrobione z niezwykłym wyczuciem. To jednak dobrze, dzięki tym zabiegom płyta brzmi specyficznie, nieco surowo i prymitywnie, co bez dwóch zdań jest wielką zaletą tego wydawnictwa.

"Turn To Stone" to świetny krążek dla każdego kto uwielbia Black Sabbath, Trouble czy St. Vitus, a z pewnością jest to też pozycja dla fanów doom metalu. Szczególnie warto polecić ją również tym, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z muzyką Pentagram, bo to idealna okazja, by zapoznać się z twórczością tej wielce niedocenionej kapeli.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (54 głosy):

 
 
68%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Jakim typem słuchacza jesteś?