zaloguj się | nie masz konta?! zarejestruj się! | po co?
rockmetal.pl - rock i metal po polsku piątek, 9 grudnia 2022

recenzja: Porcupine Tree "Coma Divine - Recorded Live in Rome"

25.10.2000  autor: Lambert
okładka płyty
Nazwa zespołu: Porcupine Tree
Tytuł płyty: "Coma Divine - Recorded Live in Rome"
Utwory: Bornlivedieintro; Signify; Waiting Phase One; Waiting Phase Two; The Sky Moves Sideways; Dislocated Day; The Sleep Of No Dreaming; Moonloop; Radioactive Toy; Not Beautiful Anymore
Wydawcy: Delerium Records, Rock Serwis
Premiera: 1997
Subiektywna ocena (od 1 do 10): 9

Porcupine Tree jest uważany za jedną z ciekawszych grup lat '90 z kręgu tzw. rocka progresywnego. I choć ich dwa ostatnie albumy ("Stupid Dream" i "Lightbulb Sun") były krokiem w stronę klimatów bardziej piosenkowych i łatwiejszych w odbiorze dla przeciętnego zjadacza chleba, to "Coma Divine" - ich album koncertowy - bliższy jest wcześniejszym dokonaniom "Jeżozwierzowego Drzewa". Rozumieć przez to należy podejście do poszczególnych kompozycji, podczas koncertu utwory płynnie przechodzą w kolejne, tworząc zwartą całość. Dobrym przykładem specyfiki koncertów zespołu jest "Not Beautiful Anymore" w oryginalnej wersji trwający około czterech minut, podczas gdy na "Coma Divine" przeszło dziewięć.

Repertuar "Coma Divine" zdominowany jest przez kompozycje z "Signify" (uważanego zresztą za początek nowego etapu w działalności grupy), jest parę kompozycji z "The Sky Moves Sideways" ("The Sky Moves Sideways", "Dislocated Day", "Moonloop"), jedna z "Up The Downstair" ("Not Beautiful Anymore") i jedna z pierwszego albumu grupy "On The Sunday Of Life" ("Radioactive Toy"). W sumie w tym dość ciekawym zestawie brakuje mi jedynie tytułowego utworu z "Up The Downstair". Wydany został on nieco później na składance "Stars Die - Rare & Unreleased". Miłe wrażenie robi kultowa już kompozycja "Radioactive Toy" z refrenem odśpiewanym przez publiczność. Szczególnie ciekawie wypada tutaj także "The Sky Moves Sideways" i "Sleep Of No Dreaming".

W sumie album ten jest warty polecenia każdemu miłośnikowi trochę bardziej niecodziennej muzyki, która wymaga od słuchacza szczególnego skupienia. Dla fanów Porcupine Tree jest to rzecz obowiązkowa.

Komentarze
Dodaj komentarz »

Oceń płytę:

Aktualna ocena (129 głosów):

 
 
81%
+ -
Jak oceniasz płytę?

Materiały dotyczące zespołu

Napisz recenzję

Piszesz ciekawe recenzje płyt? Chcesz je publikować na rockmetal.pl?

Zgłoś się!
Ile jesteś w stanie najwięcej wydać na bilet na koncert?